Wieża Piastowska w Opolu -niesamowita atrakcja dla każdego!

0
3633

Każdy kto jedzie na wycieczkę do Opola, musi koniecznie, oprócz „dyżurnych” miejsc dla każdego turysty, wejść na Wieżę Piastowską. Kiedyś to miejsce było takie sobie, ale teraz, po odnowieniu między innymi ze środków UE, jest na poziomie europejskim.

Wieża Piastowska stoi obok budynku Urzędu Wojewódzkiego, który sam w sobie jest cudem architektonicznym. Obok jest też Amfiteatr, który znamy z Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wszystko to wygląda niesamowicie z góry.

W prawym dolnym rogu widać wejście do kasy Muzeum. fot.Johanka

Trochę historii

Na wstępie trzeba podkreślić, że jest zbudowana około roku 1300 za rządów księcia Bolka I Opolskiego, jako część zamku księcia Kazimierza I Opolskiego. Na owe czasy była budowlą na wskroś nowoczesną, zbudowaną z cegły. Jej fundament to kamień polny o głębokości ok. 6 m. Dolne mury mają szerokość około 3 m. Pierwotnie do wieży wchodzono przez otwór na wysokości 9 m (obecnie zamurowany) po drewnianym ganku, połączonym z murami zamku.

Wewnątrz wieży były : loch, kuchnia, izba ,sala i wartownia.

W XX wieku władze rejencji opolskiej uznały zamek za mało użyteczny i postanowiły go zburzyć !!! Dzięki sprzeciwom mieszczan i Związkowi Polaków w Niemczech udało się ocalić jedynie wieżę.

Zamek zburzono w 1928 roku, a wieżę wkomponowano w projekt rejencji opolskiej, obecnie siedzibę Urzędu Wojewódzkiego.

Hełm wieży ulegał wielokrotnym przebudowom. Przypomnieć należy, że hełmu nie zniszczył pożar Opola z 1615 roku, ale drugi pożar w 1739 zniszczył go i zastąpiono do blankami. Potem był tu stożkowaty hełm z granitowym szpicem, a w 1906 zmieniono go na dach namiotowy, z dachówką.

W roku 1934 dach zastąpiono cynkowym stożkiem projektu profesora Giesa. W roku 1957 nadbudowano 11 metrowy graniasty hełm i wraz nim wieża zyskała 42 m wysokości!

W roku 1962 na szczycie umieszczono ostrosłupową iglicę, ozdobioną orłem piastowskim, wykonanym przez Mariana Nowaka.

Przez osiadanie fundamentów wieża jest lekko przechylona, obecnie od pionu około 1,5 stopnia!

Zabytkowi towarzyszyły wykopaliska archeologiczne, osad słowiańskich x X i XI wieku, które odkryto przy budowie amfiteatru opolskiego. Zostały one zakopane!!!!

Remont wieży trwał w okresie 22.06.2011-02.06.2014, w tym czasie była zamknięta dla zwiedzających. Obecnie cieszy nasze oczy i można zwiedzać.

korzystałam wiadomości historycznych pochodzących z : https://pl.wikipedia.org/wiki/Wieża_Piastowska_w_Opolu

Etapy zwiedzania

Na wstępie trzeba powiedzieć, że zaczynamy jej schodząc zakupić bilety. Wejścia na wieżę są w wyznaczonych godzinach, poczytajcie na stronie muzeum. Tam, w kasie, jest mini salka kinowa, na której wyświetlany jest film , przybliżający lokalną historię tego miejsca , również na tle całego kraju. Na filmie widzimy najcenniejsze odkrycia archeologiczne.

Potem pani przewodniczka wiedzie nas do wieży, wchodzi ograniczona ilość osób. Ta pani która akurat mnie oprowadzała, miała niesamowitą wiedzę historyczną. Ale wracajmy do opisu zwiedzania.

Zamykają się drzwi na wieży, gaśnie światło, zaczyna się widowisko światło dźwięk, bardzo działające na wyobraźnię.

Kto ma lęk przed zamknięciem ( klaustrofobię ) lub boi się ciemności, korzysta na własną odpowiedzialność, przewodnik zawsze pyta o to zwiedzających.

Potem wchodzimy na piętro. Spotykamy postać Księcia Opolskiego, który dzięki nowoczesnej technice „przemawia ” do nas, przedstawiając swe losy i losy okolic. Jego twarz jest mini ekranem telewizyjnym.

Bardzo ciekawe jest ciekawa , którą oglądamy. Nie przesadzam.

W tak zwanym „międzyczasie” oglądamy ekspozycję różnych zabytkowych przedmiotów, między innymi broni, tarcz. Była też możliwość zrobienia sobie niesamowitego zdjęcia z mieczem!

Idziemy po stromym schodach dalej, pani przewodniczka opowiada nam, na podstawie danych zdjęć Opola, co gdzie jest, a potem… otwiera drzwi na szczyt wieży i widzimy to na żywo, ale inaczej, współcześnie. Dzięki temu dostrzegamy, co się zmieniło.

Z góry wieży można patrzeć na Opole i dostrzec całe jego piękno.

Są takie urządzenia do patrzenia w dal dla turystów.

Całe zwiedzanie to ok. 40 minut, naprawdę warto!

Zaproszenie

Kochani Sympatycy naszej strony, zapraszam Was do odwiedzenia mojego Opola, z którym łączą mnie więzi sentymentalne.

Pisałam wielokrotnie na naszej stronie o Opolu, bo tu nie można się nudzić, to oferta dla każdego, na każdą kieszeń.

Seniorzy, bierzcie wnuki i w drogę na Opolszczyznę!

Nie siedzimy na kanapie, zwiedzamy nasz piękny kraj, takie cuda tylko w Opolu, gdzie Was zaprasza redaktor

Johanka

Wszystkie fotografie : Johanka

Oto linki do innych artykułów na tej stronie o których pisałam o Opolu”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj