Kalety Pomnik Bojownikom o wolność i demokrację

0
1025

Kiedy wracałam z Janowa w listopadzie 2022 roku, jechałam przez Koziegłowy, przejeżdżałam przez Kalety. Moją uwagę przykuł pomnik, w rodzaju, który ja na swój użytek nazywam „pomnikiem ku czci”. Zatrzymaliśmy się przy owym pomniku, który postanowiłam obejrzeć i sprawdzić ku jakiej czci go postawiono.

Pomnik Bojownikom o wolność i demokrację

Kiedy tu byłam w 2022 roku -pomnik był świeżo odnowiony. W internecie dowiedziałam się , że znajdujący się w centrum Kalet pomnik odsłonięto w 1961 roku, a pomysł na jego budowę postał w roku 1958 roku, jest miejscem uroczystości patriotycznych dla miasta. Niedaleko znajdują się placówki szkolne.

Wracając do powstania pomnika, to lokalne Koło ZBOWiD, podjęło decyzję o jego budowie, początkowo miał być pomnikiem upamiętniającym Powstańców Śląskich, a także wszystkich tych którzy zginęli w czasie II wojny światowej w walce z Niemcami.

W czasie budowy lokalna gazeta lubliniecka mówi o budowie Pomnika Czynu Powstańczego, a w momencie odsłonięcia mówiono już o Pomniku Ruchu Oporu. Obecnie nazywany zgodnie z napisem na pomniku, czyli Pomnikiem Bojownikom o wolność i demokrację.

Jako ciekawostkę podam, że pod pomnikiem wkopano urnę z ziemią na Górze Św.Anny oraz z nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz. Znicz zapalił najstarszy Powstaniec Śląski pan Kalus.

Pomnik powstał dzięki : Kaletańskiej Celulozie, GS Woźniki, GS Koszęcin, Fabryce Sprzętu Ratunkowego w Tarnowskich Górach, Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach, PSS Lubliniec, na pomnik składki zbierały też dzieci ze Szkoły Podstawowej w Miotku.

Autor pomnika

Rzeźby na pomniku zostały wykonane przez Edwarda Halka.

Sam autor urodził się 9 września 1916 roku w Bobrku, był członkiem stowarzyszenia Orła Białego, był żołnierzem AK o pseudonimie Turkawka. W czasie okupacji organizował ruch oporu w obrębie powiatu tarnogórskiego i lublinieckiego. Aresztowany przez Gestapo , więziony i katowany w Lublińcu i Katowicach, zesłany w końcu KL Auschwitz nr 396776, a potem do KL Mauthausen. Po wojnie pracował w KWK Bobrek, ale w roku 1962 roku otworzył własną Pracownię Rzeźbiarską. Jest autorem między innymi pomnika Adama Mickiewicza w Kluczborku , pomnika Powstańców Śląskich w Lędzinach oraz figury gwarka na budynku ratusza w Tarnowskich Górach. Autor zmarł w Tychach 12.11.1989 roku.

Korzystałam z : http://historialubliniec.slask.pl/index.php/pomnik-w-kaletach

Ślimak koło Urzędu Miasta w Kaletach

Koło Urzędu Miasta w Kaletach zobaczyłam uroczego ślimaka z ziemi i roślin, koniecznie musiałam się zatrzymać i zrobić zdjęcia. Jestem zachwycona.

Podsumowanie

Nawet przejeżdżając, warto się zatrzymać i zobaczyć coś ciekawego. Tak właśnie postąpiłam i podzieliłam się z Wami Drodzy Sympatycy 50ok.pl.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj