Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego

0
4373

Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego

Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego (dawniej Pomnik Bojownikom o Wolność Śląska Opolskiego, potocznie opolska Nike) –  pomnik w Opolu przy pl. Wolności, autorstwa Jana Borowczaka, odsłonięty 9 maja 1970 roku. Przedstawia on Nike z rozpostartymi skrzydłami (symbolizującą zwycięstwo i wolność), stojącą na turze. Wysokość pomnika to 15 m, a jego masa wynosi ponad 400 Mg.

Baba na byku

W mowie obiegowej pomnik zwany jest „babą na byku”, względnie „babą na krowie”. Odbywają się pod nim obchody świąt Pracy ,Konstytucji 3 Maja i Niepodległości.

 Historia

Prace nad pomnikiem trwały od lat 60. XX wieku; jego projektantem był Jan Borowczak, a współpracownikami byli m.in. architekt Florian Jesionowski, odpowiedzialny za projekt otoczenia pomnika, i konstruktor Tadeusz Gruchała. Zgodnie z początkowym konceptem pomnik miał przedstawiać strzelającą z łuku w niebo kobietę – Nike, symbolizującą chwałę i zwycięstwo, na żubrze, symbolizującym siłę polskości, walkę, wytrwanie i upór.

Decyzję o budowie pomnika podjęto w 1970 roku, dając wykonawcy, Opolskiemu Przedsiębiorstwu Budownictwa Przemysłowego, 28 dni na realizację. Technicznej pomocy przy realizacji udzielili pracownicy opolskiego oddziału ZNTK.

Monument wykonano ze stali i betonu, a w późniejszym czasie pokryto go  brązem . Pod pomnikiem zlokalizowano pomieszczenie z półkami, na których miały być złożone urny z prochami powstańców śląskich oraz studnią, która znajdowała się w tym miejscu jeszcze przed postawieniem monumentu. Pomnik Bojownikom o Wolność Śląska Opolskiego został odsłonięty 9 maja 1970 roku, w 25. rocznicę zakończenia II wojny światowej  i tzw. „ powrotu Opola do macierzy ”.

RENOWACJA

W 1998 roku, z okazji 75. rocznicy powstania  Związku Polaków w Niemczech oraz 60. rocznicy ogłoszenia Pięciu prawd Polaka (co miało miejsce 6 marca 1938 r. na I Kongresie Polaków w Niemczech ) wmurowano w podstawę pomnika tablicę ze wspomnianymi prawdami. W tym czasie przemianowano pomnik na Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

„Lifting” pomnika

Pod koniec pierwszej dekady XXI w. rozważano rozebranie pomnika i ogłoszenie konkursu na nowe zagospodarowanie zajmowanego przez niego obszaru. Powodem były niepewność stanu technicznego oraz wycena remontu z 2001 roku, wedle której prace miałyby kosztować 300 000 zł. Po ekspertyzie, zleconej przez miejskiego konserwatora zabytków, która oceniła stan betonu na dobry, zdecydowano się na odnowienie pomnika. Na cel ten przeznaczono kwotę 143 000 zł. Przetarg wygrała firma Materia, oferując wykonanie prac za 119 000 zł. Renowacji dokonano w 2011 roku; prace remontowe miały trwać od maja do października, ale ostatecznie przeprowadzono je w okresie od września do października. W trakcie prac zdjęto, poprzez młotkowanie, powłokę z brązu, przywracając tym pomnikowi jego wcześniejszy kolor. Prezydent Opola rozważał umieszczenie przy okazji prac renowacyjnych na boku cokołu tablic, upamiętniających zasłużonych dla polskości na Śląsku Opolskim.]\ Z pomysłu tego wycofano się jednak, natomiast Urząd Marszałkowski ufundował jedną tablicę, upamiętniającą lwowskich kadetów poległych podczas III Powstania śląskiego .

Jej odsłonięcie miało miejsce 11 listopada 2011 roku

Johanka

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Bojownikom_o_Polskość_Śląska_Opolskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj