Centawa leży w województwie opolskim, niedaleko Błotnicy Strzeleckiej.
Gminą do której należy jest Jemielnica ( o niej pisałam w związku z zabytkowym drewnianym kościółkiem).
Centawa leży nieco na uboczu od głównych tras i to jest jej największy atut. Cisza, spokój,okoliczne pola i wszechobecny majestat świątyni ponad wioską. Sam budynek kościoła nas onieśmiela.
Trochę historii
Centawa słynie ze źródeł rzeki Jemielnicy/Chrząstawy/ oraz z przepięknej gotyckiej świątyni. Najstarsza wzmianka o istnieniu wioski pochodzi z 1253 roku. Według akt wizytacyjnych z 1679 roku parafia w Centawie została utworzona w 1253 roku i obejmowała swym zasięgiem trzy wsie: Centawę, Błotnicę i Warmątowice. Kolejna wzmianka z 21 marca 1350 r. mówiła o tym, że Lassota de Czantawa był świadkiem w pewnym procesie. W XV wiecznych dokumentach pojawiają się następujące nazwy wioski: Czanto, Czentaw, Centhow i Centowe. Pochodzenie nazwy wsi jest niejasne. Jedni przypisują je dawnym właścicielom a głównie Jerzemu Centawskiemu, inni jemielnickim Cystersom, którzy mieli odmawiać w czasie drogi do Centawy centus ave czyli sto Zdrowaś Mario. W 1936 r. wprowadzono nazwę Haldenau a w 1945 r. Centawa.
W Urbarzu Toszka z 1534 r. odnotowano:”Gmina musi raz w roku ciąć zboże, oprócz tego mieszkańcy muszą nosić listy do Opola, Strzelec, Pyskowic i Sławięcic. Niektórzy muszą zwozić siano, drzewo, kupić pole i je obrobić”. Wśród właścicieli Centawy byli katolicy i protestanci m.in. Centawscy, Posadowscy i Wenerowie. Sądownictwo we wsi należało do właściciela i do ławy wiejskiej.
Zabytkowy kościół w Centawie
W 1420 r. proboszczem był ksiądz Marcin. W latach 1585 –1586 dokonano renowacji budynku kościelnego o czym świadczą daty umieszczone na suficie w kościele. Wspomniany sufit ma kształt kasetonów i jest unikalnym zabytkiem sztuki renesansowej na Śląsku. W 1685 r. istniała w Centawie drewniana szkoła, która składała się z dwóch izb. Chodziły do niej dzieci z Centawy, Warmątowic i Błotnicy. Szkoła istniała do 1835 r. gdy została zastąpiona przez szkołę z cegły krytą gontem.
źródło – skróty:źródło ( skróty ) pochodzą z http://bip.jemielnica.pl/24/6699/centawa.html
Obecny wygląd kościoła pw Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Centawie
Kościół jest odnowiony, zapiera dech w piersiach. Nie tylko ze względu na piękno wnętrza, ale zabytkowy sufit, odnowioną wieżę kościelną.
zabytkowe kasetony Kamień niedaleko kościoła
Remont trwał długo, a rezultaty są imponujące.
Figura Świętego Nepomucena
Obecnie okolica jest bardzo zadbana, świetne miejsce na turystykę rowerową, niedaleko kościoła , na krętym zakręcie spokoju podróżnych pilnuje figura Świętego Nepomucena, piękna i odnowiona na błysk.
Spacery po okolicy
Kto jest spragniony tzw. pięknych okoliczności przyrody, ten to znajdzie spacerując niedaleko kościoła w Centawie.
Spotkamy wiele pięknych elementów aranżacji dla turystów. Na przykład takie:
Podsumowanie
Nie siedzimy na kanapie, ruszamy się , wycieczka do Centawy zapewni niezapomniane wrażenia zarówno estetyczne jak i przyrodnicze.
Bierzcie dzieciaki, wnuczki i zwiedzajcie piękną Opolszczyznę.
Co z całego serca poleca Wasza Johanka.
przedszkole w Centawie obok kościoła.