Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu – tanie zwiedzanie dla każdego
Jeśli szukasz niebanalnego miejsca na weekend, warto odwiedzić Muzeum śląska Opolskiego w Opolu.
W soboty zwiedzanie jest bezpłatne!
Zapraszam na krótki skrót po ekspozycjach muzeum.Warto wspomnieć, że muzeum posiada dział archeologiczny, gdzie jest dużo eksponatów, dla dzieci prezentacje multimedialne.
Tu trzeba po prostu być !
Muzeum posiada filię w postaci Kamienicy Czynszowej, o której już Państwu pisałam na tej stronie.
Johanka
Ciekawe książki o podobnej tematyce znajdziesz tutaj
Oto muzeum w zarysie:
Sala nr 2
Wystawa jest prezentacją podarowanej Muzeum Śląska Opolskiego w 2004 r. kolekcji Antoniego Bilońskiego, uzupełnioną wyrobami tułowickimi zgromadzonymi przez muzeum. W kolejnych salach prezentowana jest porcelana produkowana w wytwórniach Reinholda Schlegelmilcha w Suhl (Turyngia) i Tułowicach, a także naczynia powstałe po II wojnie światowej, kiedy tułowicką fabrykę upaństwowiono i przestawiono na wyrób porcelitu.Zasadniczy zrąb kolekcji stanowi porcelana stołowa, oprócz niej w zbiorze znajdują się figurki i przykłady wyrobów unikatowych, jak choćby wspaniała, ręcznie dekorowana waza z okresu międzywojennego. Wśród porcelany stołowej wyróżniają się naczynia neostylowe, często z bogatą dekoracją oraz formy projektowe w duchu „art deco” – geometryzującego wzornictwa przełomu lat 20. i 30. XX wieku.
W sali środkowej („niebieskiej”)
zaprezentowano przede wszystkim obrazy malarzy okresu Młodej Polski. Oglądać tu można ukraińskie pejzaże Jana Stanisławskiego, huculskie motywy Władysława Jarockiego i Kazimierza Sichulskiego, inspirowane kulturą podkrakowskich chłopów obrazy Stanisława Wyspiańskiego i Włodzimierza Tetmajera. Niewątpliwą ozdobą tej sali jest „Portret żony artysty z kotem” Konrada Krzyżanowskiego.
Część wystawy, przedstawiającej historię regionu, dotyczy wojen prowadzonych przez władające Śląskiem od połowy XVIII wieku Prusy, a od 1871 roku zjednoczone Niemcy. Do najciekawszych prezentowanych tu obiektów należą: dwie szable wrocławskie z początku XIX wieku, wytwory XIX-wiecznych rusznikarzy śląskich (Gliwice, Kłodzko, Legnica, Namysłów, Nysa, Ozimek, Wleń) oraz niektóre rzadkie modele pruskiej i francuskiej broni wojskowej. Militaria uzupełniają interesujące dokumenty, m.in. list króla pruskiego Fryderyka II z 1746 roku, a także plany, grafiki i fotografie, ilustrujące historię wojskowości śląskiej z okresu od połowy XVIII wieku, aż do II wojny światowej.
W zakresie tzw. sztuki ludowej zgromadzono liczne obrazy, oleodruki oraz XIX-wieczne rzeźby o charakterze sakralnym. Szczególnie cenny jest zbiór obrazków na szkle. Współczesna plastyka to prace twórców nieprofesjonalnych między innymi Jana Kaweckiego, Stanisława Majewskiego czy Eugeniusz Marca oraz prawie 400 sztuk opolskiej porcelany malowanej. Licznie reprezentowana jest plastyka obrzędowa, w tym duży zbiór zdobionych jaj wielkanocnych.
źródło:http://muzeum.opole.pl
fotografie :Johanka