Zabytkowa fontanna na placu Daszyńskiego w Opolu

0
4562
Fontanna Plac Daszyńskiego Opole_ fot.Johanka

Magiczne miejsce w samym centrum Opola

Mieści się niedaleko dworca PKP, zaraz za imponującą lustrzaną siedzibą NBP, a skrzyżowaniu ulic:Kościuszki, Reymonta,Damrota i Kołłataja. Tuż obok znajduje się siedziba Sądu Okręgowego w Opolu widoczna na poniższym zdjęciu.

Fontanna przedstawia postaci dwóch rybaków, z sieciami, kobietę ze snopami zboża (symbol rolnictwa)  oraz postać górnika z kilofem, który symbolizuje opolski przemysł wapienniczy.Nad nimi na wysokim postumencie jest postać  CERES, bogini urodzaju, która trzyma na ręku dziecko oraz wrzeciono.

Przed II wojną światową postać bogini otaczał ażurowy miedziany baldachim, a wokół postaci tworzący fontannę była cembrowina .

Na niej widniał niemiecki napis:Obywatelska wierność z pilnością w parze odmładzającym źródłem dobrej niemieckiej duszy, jednak w latach 70. napis ten został przykryty warstwą tynku. W wyniku konserwacji zabytku przeprowadzonej w 2009 roku odsłonięto ową inskrypcję.

Wokół fontanny są ławeczki,a  liczne drzewa, dają cień w upalne popołudnia.

W sam raz dla seniora, można wziąć dwa kołka i pojeździć po okolicy .

Jest tu w bród przyjaznych rowerzystom miejsc i ścieżek. W pobliżu wiele barów,knajpek, gdzie można zjeść, niedrogich, w sam raz na kieszeń emeryta.

Miejsce jest nieco oddalone od głównych ulic Opola.

Nie ma tu dużego ruchu,tani wypoczynek dla każdego!

Lepiej niż gdzie indziej i  za małe pieniążki!

Johanka

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj