Dzisiaj zmieniamy nieco ostatnio opisywany region. Kiedy jechałam naszym busem, wraz z ukochanym małżonkiem na wschód kraju, w maju 2023 – odwiedzałam liczne miejsca na Podkarpaciu.
Szlak architektury drewnianej na tym terenie, zapiera dech w piersiach. Warto tu przyjechać o odnajdować te perełki, które staram się Państwu przybliżyć.
Parę słów o wsi
„Rudka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, w gminie Sieniawa[5][4]. Leży nad strugą Lubienią dopływem Sanu. 88 W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie przemyskim.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Rudka_(województwo_podkarpackie)
Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudce
„Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudce – drewniana cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Rudce koło Przeworska.
Cerkiew w Rudce to jeden z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej na terenie Polski południowo-wschodniej[2]. Reprezentuje archaiczny typ świątyni sięgający swoją formą do średniowiecznej architektury cerkiewnej[3]. Została włączona do szlaku architektury drewnianej.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_Zaśnięcia_Najświętszej_Maryi_Panny_w_Rudce_(drewniana)
Historia cerkwi
„Cerkiew zbudowana została w 1693. W XVIII w. przekształceniu uległa nawa (zlikwidowanie przydachu na rysiach, zastąpienie go podcieniem) i babiniec (wzniesiono nad nim nową wieżę). W 1924 cerkiew przesunięto o 20 m w celu budowy nowej murowanej świątyni. Od tego czasu przestała pełnić funkcje kultowe. Po 1947 po wysiedleniu ludności ukraińskiej opuszczona. Remontowana w 1958. W 1986 zniszczeniu uległa wieża nad babińcem przez złamane drzewo. W 1988 i latach 90. XX w. remontowana. Generalny remont przeprowadzono w latach 2011–2012, ale nie odtworzono zniszczonej wieży[2].”
źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_Zaśnięcia_Najświętszej_Maryi_Panny_w_Rudce_(drewniana)#Historia
Niezwykły dąb rosnący w Rudce
„W pobliżu zabytkowej cerkwi rośnie jeden z najgrubszych polskich dębów, to drzewo o obwodzie 890 cm i wysokości 23 m (w 2013)[19]. Stan zdrowotny jest zły, gdyż od podstawy ciągnie się spory ubytek kominowy, a korona dębu jest ścieśniona[20]. Obok wiekowego okazu rósł jeszcze jeden dąb, lecz posiadający znacznie mniejszy obwód – 595 cm oraz 25 m wysokości, ten dąb miał także bardzo wąską koronę[19], został samowolnie ścięty przez mieszkańców podobnie jak inne dęby w obrębie kościoła. W 1945 roku założono Nadleśnictwo Rudka, które w 1973 roku zostało włączone w skład Nadleśnictwa Sieniawa.”
źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Rudka_(województwo_podkarpackie)#Przyroda
Posumowanie
Zapraszam na kolejne reportaże z tych okolic, naprawdę warto tu przyjechać.
Johanka