Sieniawa – piękne miasteczko na Podkarpaciu

0
2004

Trafiłam tu przypadkiem, w maju 2023, ale muszę tu wrócić, bo jeszcze jest parę miejsc w tym miasteczku do odwiedzenia.

Dwa słowa o mieście

Sieniawa – miasto w Polsce w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sieniawa. Położone w Dolinie Dolnego Sanu, w południowej części Kotliny Sandomierskiej, w historycznej ziemi przemyskiej[3]W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa przemyskiego.

Według danych z 1 stycznia 2018 Sieniawa liczyła 2146 mieszkańców[1].”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Sieniawa#

Położenie geograficzne

„Miasteczko jest położone 2 km od Sanu w pięknej okolicy o dużych walorach przyrodniczych. Na północy i wschodzie ciągną się wielkie połacie lasów sieniawskich, teren na północy jest falisty i pagórkowaty, pokryty resztkami lasów dawnej puszczy sandomierskiej. Tereny wschodnie w kierunku Oleszyc są pokryte wielkim kompleksem leśnym o szerokości 20 km. Na północnych krańcach Leżachowa wznosi się wzgórze „Kamień” (195 m n.p.m.), a w kierunku Dobrej jest wzniesienie zwane „Sławgórą” (224 m n.p.m.). W XVIII wieku koryto Sanu znajdowało się obok miasteczka, czego dowodem są starorzecza i mokradła. W XIX wieku dokonano regulacji rzeki przesuwając jej koryto średnio o 1,5 km na zachód[4].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sieniawa#Geografia

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sieniawie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Sieniawa archidiecezji przemyskiej.

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1719–1751 na miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła i klasztoru ufundowanego przez Mikołaja Hieronima Sieniawskiego po założeniu Sieniawy. W 1745 roku kościół został poświęcony. Około 1754 roku do świątyni został dobudowany murowany klasztor ojców Dominikanów.

W 1778 roku Austriacy przeprowadzili kasatę klasztoru ojców Dominikanów i przenieśli zakonników do Jarosławia. Od 20 grudnia 1788 roku świątynia poklasztorna pełni funkcję kościoła parafialnego.

W czasie I wojny światowej zostały zniszczone dach i wnętrze świątyni parafialnej. Niezbędny remont został zakończony w 1923 roku.

W 1952 roku został zbudowany ołtarz główny, a w 1955 roku powstały ołtarze boczne. Polichromia świątyni została wykonana przez Stanisława Jakubczyka w 1954 roku[2].

W podziemiach znajduje się krypta rodowa Czartoryskich[3][4].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Wniebowzięcia_Najświętszej_Maryi_Panny_w_Sieniawie

Kościół św. Jana Chrzciciela w Sieniawie

Kościół św. Jana Chrzciciela w Sieniawie – dawny kościół parafialny z 1753 roku, w latach 1788–1947 cerkiew greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, od lat 80. XX wieku kościół pw. św. Jana Chrzciciela.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jana_Chrzciciela_w_Sieniawie

Kościół rzymskokatolicki

„Na terenie wsi Dybków w 1571 roku, jego właściciel Jan Kostka ufundował drewniany kościół parafialny, który został w 1624 roku zniszczony podczas najazdu tatarskiego. W 1629 roku na tym miejscu zbudowano następny drewniany kościół. W 1672 roku na terenie Dybkowa, zostało założone miasto Sieniawa, które w 1676 roku uzyskało prawa miejskie, a kościół znalazł się w granicach miasta Sieniawy.

Z powodu złego stanu technicznego kościół drewniany w 1747 roku został rozebrany, i przystąpiono do budowy kościoła murowanego, którego budowę ukończono w 1754 roku. Kościół zbudowano w stylu barokowym z drewnianą kopułą, kryty gontem i otoczony murowanym ogrodzeniem z bramką i dzwonnicą. Kościół został w 1754 roku konsekrowany przez bpa Wacława Hieronima Sierakowskiego. W 1777 roku podczas pogrzebu austriackiego żołnierza od salwy armatniej zapalił się dach i kościół spłonął. Staraniem Augusta Czartoryskiego kościół odbudowano[2].”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jana_Chrzciciela_w_Sieniawie#Kościół_rzymskokatolicki

„W 1947 roku po wysiedleniu ludności greckokatolickiej cerkiew została przejęta przez władze państwowe, które w latach 50. XX wieku urządziły w niej magazyn PGR. W połowie lat 80. XX wieku, dawna cerkiew była remontowana i przejęta przez miejscową parafię rzymskokatolicką, jako kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Od 1993 roku przez kilkanaście lat kościół ten był udostępniany wiernym obrządku greckokatolickiego. Następnie pełnił funkcję domu przedpogrzebowego.

Z powodu pogarszającego się stanu technicznego obiektu w 2016 roku gmina Sieniawa przejęła obiekt w użytkowanie w celu uzyskania dofinansowania z programu ochrony zabytków. Podczas remontu odkryto polichromie z XVIII i XIX wieku[3], a pod posadzką krypty z pochówkami 93 osób z XVIII wieku[4]. W 2018 roku przeprowadzono generalny remont kościoła.

7 października 2018 roku abp Adam Szal poświęcił odnowiony kościół[5].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jana_Chrzciciela_w_Sieniawie#Kościół_rzymskokatolicki_2

Podsumowanie

Zapraszam do Sieniawy , muszę tu wrócić jeszcze raz, tym razem na dłużej pozwiedzać , bo to miasto jest piękne.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj