Kwiaty, które lubią cień

0
7957

Kwiaty na zacienionych rabatkach

Ogrody ozdobne, użytkowe, wielkie i małe – wszystkie cieszą oczy i pomagają oderwać się od codziennych spraw. Żeby jednak spełniły swoje zadanie, trzeba je najpierw z rozmysłem zaprojektować. Jednym z trudniejszych zadań do wykonania jest zagospodarowanie stanowisk zacienionych. Przyroda nie znosi pustki, dlatego nieobsadzone miejsca natychmiast zarosną chwastami.

Kalmia

Jak zacienione miejsce uczynić atutem

Kwiaty pięknie wyglądające w cieniu świadczą o wiedzy ogrodnika, bowiem cień nie jest najłatwiejszym miejscem do uprawy. Aby mało słoneczne stanowisko zachwycało swoją urodą, warto użyć kontrastu kolorystycznego. Przy skupisku roślin ciemniejszych można posadzić kępę jaśniejszych bądź kwitnących w innych kolorach. Będą one wtedy widoczne na tle innych.

Warto zadbać o to, by tuż obok przekwitających kwiatów wyrastały kolejne. Te, które przekwitną, stworzą tło dla nowych. Rośliny wyższe posadzimy z tyłu bądź w środku rabatki, a niższe z przodu lub na obrzeżach, dostosowując je do podłoża w danym miejscu.

Kwiaty pod ścianą

Jeśli zależy nam, żeby zacieniony mur nabrał uroku, warto posadzić tuż przy nim hortensję pnącą. Roślina nie cieszy się popularnością w naszych ogródkach, jest jednak bardzo wytrzymała i urodziwa. Wspina się po murze bez podpór, do kilku metrów, okrywając go na całe lato białymi kwiatami. Szybko i urokliwie zazieleni ścianę także bluszcz pospolity, jednak bez kwiecia.

Bluszcz pospolity

Rośliny kwitnące pod drzewami

Okolice pnia drzewa przykrywamy korą, następnie okalającą rabatę obsypujemy warstwą świeżej ziemi, najlepiej do wysokości 30 cm nad powierzchnią gleby. W takich warunkach rośliny łatwo się ukorzenią i przystosują.

Pod drzewem iglastym, pod którym ziemia jest kwaśna, doskonale sprawdzi się różanecznik. Występuje on w całej gamie kolorystycznej, w odcieniach różu, fioletu, czerwieni i bieli. Odporną na choroby będzie kalmia, o różowobiałych kwiatach.

Różanecznik

Pięknie też się zaprezentuje pieris, zimozielony krzew o delikatnym pokroju, na przykład odmiana japońska, o różowo-bordowych liściach i zwisających kwiatach.

Pieris

Pod drzewem liściastym poradzi sobie tawuła (zdjęcie tytułowe), dorastająca do dwóch metrów, kwitnąca w kwietniu i maju. Obok dobrze będzie wyglądać niewymagająca intensywnego nawożenia funkia, tolerująca głęboki cień, o zielono-białych liściach.

Funkia

Korony drzew nie przepuszczają odpowiedniej ilości deszczu, zaś korzenie pobierają ostatnie krople wody. W takim stanowisku czynności podlewania trzeba będzie poświęcić szczególnie dużo energii lub wdrożyć podlewanie kropelkowe. Jeśli zastosujemy odpowiednie nawożenie, rośliny odwdzięczą się zdrowym wyglądem i okazałością barw.

Katarzyna Dobrogowska

Fotografie z zasobów pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj