„Głos DPS-u” – Radio prowadzone przez mieszkańców DPS w Strzelcach Opolskich

0
545

Sława radia „Głos DPS-u” dotarła na całą Polskę. O radiu mówiono nawet w krajowym Teleexpressie, pisano w na łamach : naszej lokalnej Nowej Trybuny Opolskiej oraz Strzelca Opolskiego.

Prowadzący radio w strzeleckim DPS – zostali nawet zaproszeni do Radia Opole.

Jak powstało radio

Studio radiowe mieści się w … kaplicy DPS w Strzelcach Opolskich .

A wszystko zaczęło się od tego, że niektórzy Mieszkańcy nie mogli uczestniczyć w nabożeństwach, bo nie było odpowiedniego nagłośnienia. Po zakupie sprzętu, na który złożyli się sami Mieszkańcy DPS w Strzelcach Opolskich oraz sponsorzy, radio miało już techniczne podstawy, by powstać.

Ksiądz również nie miał nic przeciwko temu, że audycje będą nadawane z kaplicy, bo jak sam stwierdził, buduje to wspólnotę i nie jest niczym złym, nie narusza żadnych zasad religijnych.

Pomysłodawcy radia to Mieszkańcy DPS -u: Pani Aleksandra Kusińska, Pan Witold Rudawski i Pan Józef Wencel.

Dzięki wsparciu pracownika socjalnego – Pani Jolanty Siwiec – wszystko zaczęło funkcjonować i radio „Głos DPS -u” działa.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich Pani Jolanta Osuch z życzliwością patrzy na sukces radia z „swojego” DPS.

Z ciekawostek podam, że jingel radiowy to dźwięk tamburyna, który okazał się przyjazny dla ucha , po próbie z wieloma innymi dźwiękami. Nad tym czuwa Pan Witold.

Sama nazwa radia powstała na zasadzie konkursu ,wyznaczona w tym celu komisja z DPS wybrała właśnie „Głos DPS-u”. Konkurs wygrał pan Józef Wencel i nazwa się przyjęła.

Radio nadaje w każdy poniedziałek, starając się w ciągu półgodzinnej audycji poruszyć ważne tematy, złożyć życzenia solenizantom.

Mieszkańcy otwierają drzwi, bądź słuchają na korytarzach, gdzie zamontowano głośniki. Choć nagłośnienie mini-rozgłośni nie jest profesjonalne – jak w prawdziwym radio, ale na potrzeby mieszkańców jest w sam raz.

Sprzęt pomagający w nagłośnieniu audycji radiowych Radia Głos DPS-u w Strzelcach Opolskich, fot. Jolanta Siwiec

Radiowcy z DPS – mini wywiadczym się zajmujecie w radio, jakie tematy poruszacie ?

Pani Aleksandra ; Pan Witold ; Pan Józef

Pani Aleksandra: – W radio zajmuję się głównie wywiadami. Uczestnikami wywiadów są osoby powiązane z tematem, który akurat poruszamy na antenie.

21 października obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego , z tej okazji przeprowadzałam wywiad z pracownikami DPS , których pytałam o aspekty pracy w tym trudnym zawodzie.

Na przykład w Dniu Ubóstwa gościliśmy Księdza prowadzącego ” Barkę”- Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej w Strzelcach Opolskich – księdza Józefa Krawca .

Naszym gościem była również Radna Gminnej Rady Młodzieżowej z okazji Dnia Młodzieży , który przypadał 10 listopada.

Mieliśmy również okazję gościć panią koordynator Wolontariatu Klub Ośmiu ze Strzelec Opolskich , panią Grażynę Ziaję -która udzieliła nam wywiadu

W czasie audycji razem z Panem Józefem na zmianę czytamy przygotowane materiały.

Są one przygotowane na postawie wiadomości z internetu o różnej tematyce. Kiedy przypada jakieś święto, na przykład wspomniany Dzień Ubóstwa, staramy się wyszukać interesujące materiały na ten temat.

Pan Witold : W radiu zajmuję się muzyką, jak również wyszukuję wiersze i materiały, dowcipy w internecie , prasie oraz książkach.

Niedawno z okazji Barbórki opisywaliśmy sposoby świętowania , między innymi istniejące od wielu lat tradycyjne orkiestry górnicze, które budzą mieszkańców rano w Dniu górniczego Święta.

Ostatnio z okazji Świąt Bożego Narodzenia opisywaliśmy tradycje, zwyczaje, obrzędy, skąd się wzięła Pasterka, dzielenie opłatkiem .

Pan Józef : – W radio zajmuję się głównie przygotowaniem materiałów. Wyszukuję jej w internecie, przeglądając kilkanaście stron, wybieram najciekawsze materiały.

Sporządzam notatki, które przy pomocy Pani Aleksandry opracowujemy na potrzeby radia.

Inspirują nas wydarzenia z danego tygodnia. Spotykamy się i ustalamy tematy następnej audycji.

Środa to początek naszej audycji „w wersji roboczej ” – szukamy materiałów, nagrywamy wywiady i szukamy muzyki do audycji.

Podsumowanie

Nie ma słów by opisać jak się cieszę , że poznałam takich ludzi z pasją, którym „chce się chcieć”. Jestem dumna , że ta inicjatywa została szeroko opisana i pokazana nawet w telewizji.

W czasie pandemii , kiedy nam „siada” dobry humor i wpadamy niekiedy w smutny nastrój, przeczytanie o takich wspaniałych ludziach, sprawa, że nabieramy chęci do życia.

Życzymy wiele zdrowia i sił dla prowadzących Radio Głos DPS-u.

Pozdrawiam Was drodzy Sympatycy https://50ok.pl

Johanka

Edit. Wczoraj tj. 05.04.2023 odbył się pogrzeb Pana Witolda. Radio DPS już nie będzie takie samo…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj