Łóżko dla seniora

0
1722

Dobry, głęboki i odpowiednio długi sen poprawi nie tylko nasze zdrowie, ale również samopoczucie. Jak sprawić, by spanie odbywało się w najlepszych dla nas warunkach? Jak dostosować je do indywidualnych potrzeb? O ile młodemu człowiekowi wystarczy do wyspania się zwykła karimata, o tyle osobie starszej potrzeba znacznie więcej.

Oprócz rozkładanych kanap w ofercie sklepów występują też łóżka z materacami. Pierwsze, z uwagi na ich podwójne zastosowanie, są godne uwagi. Z kolei łóżka materacowe – przeznaczone tylko do spania – mają ofertę ukierunkowaną zarówno dla osób ceniących wygodę, sprawnych, jak i tych z niepełnosprawnością. Warto, by seniorzy cieszący się dobrym zdrowiem zwrócili uwagę na tę właśnie ofertę – materacy z wyższej półki. Zapewnią im one nie tylko przespane noce, ale też odpowiednio zadbają o należyty stan ich kręgosłupów.

Jak dobrać wysokość łóżka dla seniora?

Bywa, iż osoby w starszym wieku miewają ograniczenia ruchowe, doskwiera im bolesność stawów i mięśni, nierzadko w wyniku przebytych chorób i operacji. Godne polecenia byłoby więc łóżko materacowe podwyższone, tak by siadanie i wstawanie nie sprawiało trudności. W tej kwestii warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym bądź rehabilitantem. Osobom starszym zaleca się często taką wysokość, by podczas siadania kręgosłup i uda tworzyły kąt prosty, a materac nie zapadał się pod ciężarem ciała.

Łóżka dla seniorów niepełnosprawnych

Niejeden senior wyśpi się na zwykłej kanapie, inny będzie potrzebował dodatkowych udogodnień. Jednym z nich jest pilot, który obniża i podwyższa oparcie oraz inne części materaca. To duża pomoc dla osób ze znaczną bolesnością stawów czy innymi schorzeniami.

Opcją dla osób lekko niepełnosprawnych jest zamontowanie wysięgnika z trójkątem, służącego do podnoszenia się i zmiany pozycji. Jego cena często nie przekracza 200 zł. Można go zamontować do łóżka, o ile spełnia wymagane parametry, lub do ściany. Trzeba go dopasować do wagi pacjenta. Przydatne są także drabinki do podciągania się czy poręcze ułatwiające wstawanie z łóżka.

Łóżko dla osoby niesamodzielnej ruchowo

Jeśli schorzenie jest przewlekłe, zasadne będzie kupno lub wypożyczenie łóżka ortopedycznego. Ceny wynajmu na miesiąc wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od opcji. Dla osób leżących poleca się materac z funkcją przeciwodleżynową, na przykład wodny czy elektryczny.

Jeżeli senior sam nie podnosi się z łóżka, przyda się podnośnik ułatwiający zmianę lokalizacji chorego. To konstrukcja zapewniająca osobie niepełnosprawnej i jej opiekunowi komfort i bezpieczeństwo.

Katarzyna Dobrogowska

Fotografie z zasobów pixabay.com i pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj