Dzisiaj ostatnia relacja z Krasnegostawu. Zapraszam do przeczytania o tej cudownej świątyni.
Kościół Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie
„Kościół św. Franciszka Ksawerego – zabytkowy kościół projektu Jana Delamarsa wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku w Krasnymstawie, znajdujący się przy ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 3.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Franciszka_Ksawerego_w_Krasnymstawie
Historia kościoła
„Zbudowany został w latach 1695–1717 jako świątynia zakonu jezuitów (fundatorką była Krystyna z Lubomirskich Potocka, zmarła w 1699 i pochowana w budowanej wówczas świątyni)[2]. W 1774 po kasacie zakonu kościół stał się katedrą diecezji chełmskiej. Funkcję tę pełnił do 1805, kiedy siedzibę diecezji przeniesiono do Lublina.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Franciszka_Ksawerego_w_Krasnymstawie#Historia
Historia c.d.
„Jest to typowa budowla jezuicka. Kościół na planie krzyża, trójnawowy, z transeptem i zamkniętym półkoliście prezbiterium. Wnętrze urządzone z przepychem i bogactwem dekoracji sztukatorskiej i malarskiej. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny pochodzący z XVIII wieku. W ramionach transeptu znajdują się dwa duże ołtarze boczne: Matki Boskiej Różańcowej i św. Antoniego, również pochodzące z XVIII wieku. Na chórze znajdują się 26-głosowe organy pochodzące z 1912, wbudowane w XVII-wieczny prospekt; remontowane w 1950 i 1991. Sklepienie pokrywa polichromia autorstwa zakonnika Adama Swacha pochodząca z 1721 ze scenami z życia św. Franciszka Ksawerego.”|
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Franciszka_Ksawerego_w_Krasnymstawie#Historia
Podsumowanie
Zapraszam do Krasnegostawu, miasteczko przytulne, pełne zabytków, polecam do zwiedzania. Już teraz zapraszam na inne relacje z tego pięknego zakątka Polski.
Ciekawostka, wpiszcie w google tę nazwę świątyni, zobaczycie jaka kiedyś była szara, zanim ją pomalowano na zewnątrz. Wyglądała jak inny obiekt.
Johanka