Krasnystaw – kościół pw Św. Franciszka Ksawerego

0
206

Dzisiaj ostatnia relacja z Krasnegostawu. Zapraszam do przeczytania o tej cudownej świątyni.

Kościół Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie

Kościół św. Franciszka Ksawerego – zabytkowy kościół projektu Jana Delamarsa wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku w Krasnymstawie, znajdujący się przy ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 3.”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Franciszka_Ksawerego_w_Krasnymstawie

Historia kościoła

„Zbudowany został w latach 16951717 jako świątynia zakonu jezuitów (fundatorką była Krystyna z Lubomirskich Potocka, zmarła w 1699 i pochowana w budowanej wówczas świątyni)[2]. W 1774 po kasacie zakonu kościół stał się katedrą diecezji chełmskiej. Funkcję tę pełnił do 1805, kiedy siedzibę diecezji przeniesiono do Lublina.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Franciszka_Ksawerego_w_Krasnymstawie#Historia

Historia c.d.

„Jest to typowa budowla jezuicka. Kościół na planie krzyża, trójnawowy, z transeptem i zamkniętym półkoliście prezbiterium. Wnętrze urządzone z przepychem i bogactwem dekoracji sztukatorskiej i malarskiej. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny pochodzący z XVIII wieku. W ramionach transeptu znajdują się dwa duże ołtarze boczne: Matki Boskiej Różańcowej i św. Antoniego, również pochodzące z XVIII wieku. Na chórze znajdują się 26-głosowe organy pochodzące z 1912, wbudowane w XVII-wieczny prospekt; remontowane w 1950 i 1991. Sklepienie pokrywa polichromia autorstwa zakonnika Adama Swacha pochodząca z 1721 ze scenami z życia św. Franciszka Ksawerego.”|

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Franciszka_Ksawerego_w_Krasnymstawie#Historia

Podsumowanie

Zapraszam do Krasnegostawu, miasteczko przytulne, pełne zabytków, polecam do zwiedzania. Już teraz zapraszam na inne relacje z tego pięknego zakątka Polski.

Ciekawostka, wpiszcie w google tę nazwę świątyni, zobaczycie jaka kiedyś była szara, zanim ją pomalowano na zewnątrz. Wyglądała jak inny obiekt.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj