Już raz byłam tutaj, wróciłam poi dwóch latach. Zabytek nieco podupadł. Jeśli chcecie Państwo, można poszukać poprzedni reportaż.
Werbkowice – parę słów o wsi
„Werbkowice (ukr. Вербковіце) – wieś w Polsce położona w południowo–wschodniej części województwa lubelskiego, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Werbkowice[5][6]. Leży na zachód od Hrubieszowa, na obszarze Kotliny Hrubieszowskiej, głównie na lewym brzegu rzeki Huczwy. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 74.
W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa zamojskiego.
Wieś jest sołectwem, siedzibą gminy Werbkowice[7]. Według Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2011 wieś liczyła 2941 mieszkańców i była największą co do liczby ludności miejscowością gminy[8].
Wieś jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Michała Archanioła w Werbkowicach[9].”
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Werbkowice
Nazwa Werbkowice
„Nazwa „Werbkowice” związana jest z ówczesną florą miejscowości i wywodzi się od słowa wierzba. Jej odpowiednikiem języku ruskim jest słowo verba, verbka[10][11]. Aktualnie w takim brzmieniu słowo jest obecne w języku ukraińskim w formie верба, wierba. Ponadto na Śląsku dość znany był ród Wrbskych, co w brzmieniu dzisiejszym należałoby pisać jako Wierzbiccy lub Wierzbowscy.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Werbkowice#Nazwa
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Werbkowicach
„Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Werbkowicach – rzymskokatolicki kościół w Werbkowicach, dawna cerkiew unicka, a następnie prawosławna.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Wniebowzięcia_Najświętszej_Maryi_Panny_w_Werbkowicach
Historia
„Cerkiew unicka w Werbkowicach, pod wezwaniem św. Michała Archanioła została wzniesiona w 1864 przez Antoniego Szydłowskiego, na miejscu starszej świątyni tego samego wyznania z 1690[1]. Po likwidacji unickiej diecezji chełmskiej obiekt przejął Rosyjski Kościół Prawosławny[2]. W 1919 cerkiew została przejęta przez parafię rzymskokatolicką i rekoncyliowana na kościół[2].
Do 1997 pozostawała świątynią parafialną, do momentu wzniesienia nowego kościoła[1]. W XX wieku dokonano przebudowy kościoła, usuwając typową dla architektury cerkiewnej kopułę i dostawiając zakrystię[2]. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, zaś w bocznych wizerunkiem z Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Antoniego[1]. W 2014 r. w kościele odbywały się prace konserwacyjne.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Wniebowzięcia_Najświętszej_Maryi_Panny_w_Werbkowicach
Podsumowanie
Jak widzicie nawet przejeżdżając można coś ciekawego zobaczyć, czasem nasze niespodziewane odkrycia zaskakują i nas, „starych” turystów.
Trzeba jeździć po Polsce, wiele do odkrycia czeka. Zwłaszcza, gdy się zwiedza spontanicznie, jak ja.
Johanka