Werbkowice – kościół pw. Św.Michała Archanioła, województwo lubelskie

0
201

Kiedy ostatnio byłam w Werbkowicach, dwa lata temu i ominęłam ten kościół. Teraz nadrobiłam zaległości.

Zapraszam na kolejną relację z Werbkowic. Kościół drewniany i ten są niedaleko siebie, ten nowy jest na dużej górce.

Werbkowice – parę słów o wsi

Werbkowice (ukr. Вербковіце) – wieś w Polsce położona w południowo–wschodniej części województwa lubelskiego, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Werbkowice[5][6]. Leży na zachód od Hrubieszowa, na obszarze Kotliny Hrubieszowskiej, głównie na lewym brzegu rzeki Huczwy. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 74.

W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Wieś jest sołectwem, siedzibą gminy Werbkowice[7]. Według Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2011 wieś liczyła 2941 mieszkańców i była największą co do liczby ludności miejscowością gminy[8].

Wieś jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Michała Archanioła w Werbkowicach[9].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Werbkowice

Parafia Św. Michała Archanioła w Werbkowicach

Parafia św. Michała Archanioła w Werbkowicach – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Werbkowicach. Należy do dekanatu Hrubieszów – Południe diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Do parafii należą wierni z następujących miejscowości: Alojzów (część), Łysa Góra, Strzyżowice, Terebiniec (część), WerbkowiceWilkówWilków-Kolonia[1].’

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_św._Michała_Archanioła_w_Werbkowicach#Historia

Historia

” …13 listopada 1987 wydano pozwolenie na budowę nowego kościoła. 10 kwietnia 1988 ówczesny kanclerz diecezji lubelskiej, Franciszek Przytuła, odprawił mszę św. na placu budowlanym. 23 kwietnia 1989 odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła, poświęcenia dokonał bp Piotr Hemperek. 29 czerwca 1997 bp Jan Śrutwa dokonał konsekracji nowej świątyni[2]. Pomimo wybudowania nowego kościoła, w 2009 roku zostało założone Stowarzyszenie Na Rzecz Remontu Drewnianego Kościoła Zabytkowego w Werbkowicach i zorganizowana zbiórka pieniędzy. W 2017 stowarzyszenie zostało rozwiązane[3][5].

Przez lata obszar parafii stopniowo ulegał pomniejszeniu na rzecz parafii w: HostynnemTerebiniu i Gozdowie[2].

Do obchodów stulecia wspólnota parafialna przygotowywała się już od początku roku. Została zorganizowana wystawa pod hasłem: „Oto siewca wyszedł siać…”, która prezentowała wiele pamiątek z ostatniego wieku istnienia parafii[4]. 7 listopada 2019 odbyła się uroczystość jubileuszowa. Mszę celebrował bp Mariusz Leszczyński[3][4].

Do parafii przynależy cmentarz o powierzchni 2,27 hektara[6].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_św._Michała_Archanioła_w_Werbkowicach#Historia

Figury koło kościoła

Figury wokół kościoła są zadbane i imponujące.

Dęby i tablice

W czasie spaceru od kościoła na parking, znajdujący się pod kościołem, znacznie niżej od świątyni, natknęłam się na dwa dęby, zasadzone na cześć św. Stefana Wyszyńskiego ( zasadzony w 3 maja 2005 roku) i na cześć wieloletniego proboszcza parafii ks. Franciszka Klingera, również z tą datą.

Podsumowanie

Zapraszam na dalsze moje relacje z ziemi lubelskiej i zamojskiej, ten region skradł moje serce.

Warto tu przyjechać. Oczywiście, zwiedzamy bez planu, to jest frajda!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj