Telefon działa za wolno? Oto kilka prostych trików

0
3567

1. Przejrzyj listę aplikacji

Czy na pewno korzystasz ze wszystkich zainstalowanych na telefonie aplikacji? Może z jakiejś zrezygnowałeś, bo ci się znudziła lub zastąpiłeś ją inną, lepszą. Albo po przetestowaniu zupełnie nowej po prostu zapomniałeś ją skasować. Te wszystkie starsze programy bardzo obciążają pamięć. Bardzo często bowiem domyślnie pracują w tle bez naszej wiedzy. Jeśli nie korzystasz z jakiejś aplikacji, a nie masz możliwości jej usunąć, możesz go wyłączyć, by nie zajmował pamięci (Ustawienia/Aplikacje/Odinstaluj, Wyłącz lub Wymuś zatrzymanie).

2. Wybierz wersję „light”

Wiele aplikacji dysponuje obecnie lżejszą uproszczoną wersją, oznaczaną słowem Light. Szczególnie seniorzy docenią takie uproszczenia. Przykładem może być Facebook Light okrojony ze wszystkich zbędnych dodatków i graficznych fajerwerków, które bardzo obciążają urządzenie i spowalniają jego działanie. Tego typu odchudzonych programów jest coraz więcej, bo domagają się tego sami użytkownicy.

3. Czyść pamięć często używanych aplikacji

Pamięć cache to dane zapisywane przez aplikację, które powodują jej szybsze uruchamianie lub ładowanie od razu najczęściej używanych opcji. Oszczędzasz w ten sposób czas, ale dzieje się to kosztem pamięci. Przykładem może być aplikacja Messenger, która może urosnąć nawet do kilkuset MB. Dlatego warto od czasu do czasu czyścić pamięć programów (Ustawienia/Aplikacje/Wybrana Aplikacja/Pamięć/Wyczyść Dane). Czasami polecenie Opróżnij Cache może się znajdować w zakładce Przechowywanie. Pamiętaj, że po przeprowadzeniu czyszczenia będziesz się musiał ponownie zalogować.

4. Dbaj o wolne miejsce

Smartfony z Androidem ze względu na swoją konstrukcję wymagają odpowiednio dużej ilości wolnej przestrzeni, aby utrzymać pełną wydajność. Dlatego lepiej nie zapełniać więcej niż 75-80 proc. całkowitej dostępnej pojemności pamięci. Inaczej telefon zacznie zwalniać. Część aplikacji domyślnie instaluje się w pamięci wewnętrznej. Warto to kontrolować i w miarę możliwości przenosić je na zewnętrzną (polecenie „przenieś na kartę pamięci”). Podobnie jak filmy i zdjęcia.

5. Zapomnij o animowanych tapetach i widżetach

Widżety (np. zegar z kalendarzem i pogodą), czy animowane tapety pulpitu z pewnością wyglądają świetnie, ale swoim ciągłym działaniem bardzo obciążają system. Zastąp je ikonkami i statycznym zdjęciem w tle, a od razu zauważysz poprawę w szybkości reagowania na polecenia. A przy okazji wydłużysz czas pracy baterii.

Osoby starsze wybierające telefony tańsze mogą mieć ułatwione zadanie, gdyż ich modele będą posiadały mniejsze możliwości wyposażenia w różne błyskotki. A więc podwójna oszczędność!

Na podstawie: https://www.fakt.pl/facet/technologie/co-zrobic-gdy-telefon-zwalnia-jak-odciazyc-system-android/9cjdt14

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj