Rowerem miejskim po całej metropolii? Jest to możliwe

0
2372

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia pracuje nad systemem roweru metropolitalnego. Pierwszym krokiem jest powołanie zespołu przedstawicieli miast.

W niedalekiej przyszłości będzie można jeździć rowerem miejskim po całej metropolii. To nie bajka, to ambitne plany zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

– Chcielibyśmy, aby jednym rowerem można było przemieszczać się na terenie całej metropolii, także wypożyczając go w jednym mieście i zostawiając w innym. W tej chwili jest to niemożliwe – powiedział Krzysztof Zamasz, członek zarządu G-ZM.

Rower – fot. Pexels
Rower – fot. Pexels

Sprawa ta miała być omawiana na specjalnych warsztatach dla przedstawicieli gmin członkowskich. Zarząd G-ZM chciałby następnie uzyskać opinie poszczególnych miast zainteresowanych wejściem do systemu.

– Po tych deklaracjach przystąpimy do działań. Pierwsze działanie to powołanie zespołu przedstawicieli miast. Na pewno w tym zespole będą potem uczestniczyły osoby związane ze środowiskami rowerowymi, które już się do nas zgłosiły i wyraziły chęć współpracy. Jesteśmy również w kontakcie z urzędem marszałkowskim – powiedział w rozmowie z PAP Krzysztof Zamasz.

Efektem ma być wypracowanie modelu biznesowego i technicznego przyszłego systemu. G-ZM będzie przy tym dążyła do wprowadzenia tzw. IV generacji systemu roweru miejskiego, który dzięki rozwiązaniom opartym o geolokalizację umożliwia pozostawianie wypożyczonych rowerów lub wypożyczanie ich poza stacjami dokującymi.

Kiedy mógłby ruszyć system? – Na razie trudno powiedzieć, czy uda się rozpocząć budowanie systemu roweru już w tym roku – odpowiadają przedstawiciele zarządu.

W tegorocznym budżecie G-ZM na projekt roweru metropolitalnego przewidziano kwotę 6 mln złotych.

Jak to wygląda w miastach?

Budowa ścieżek rowerowych w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Budowa ścieżek rowerowych w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Przypomnijmy, że obecnie na terenie metropolii funkcjonuje już kilka systemów roweru miejskiego. Wszystkie obsługuje ten sam operator. Największy system działa w Katowicach i liczy 35 stacji (w tym roku ma się powiększyć o 11 kolejnych stacji). W Gliwicach mieszkańcy mogą korzystać z 10 stacji ze 100 rowerami (w tym roku ma zostać rozbudowany o 5 stacji z 50 rowerami). Rowery miejskie ma także Pszczyna i Tychy (po 4 stacje z 40 rowerami).

Źródło: http://twojezaglebie.pl/rowerem-miejskim-po-metropolii/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj