Godej po śląsku z Johanką _literka o

0
1362

Piyrwsze co mi sie kojarzy to Oma.

Oma i opa czyli babcia i dziadek som naszymi nojważnyjszymi osoboma w żiyciu.

Moja oma boła akuratno ( tako jak trza; dokładno ).Łona ino obciepała oczoma ( obrzuciła wzrokiem ) dookoła,a już wiedziała ło co loto ( o co chodzi).No wiycie, ale obciepać u nos tyż znaczy otynkować no przikład : Alojz , warto żeś obciepoł tyn mur ( Alojzy, szybko potynkowałeś ten mur).

fot.Johanka

Inksze ważne słowo, to obalić sie ( przewrócić się ). Np. Sztynks tu je jak pieron, ze chyba sie obala ( smród jest tu jak nie wiem, że chyba się przewrócę).

Kożdy Ślonzok jest taki, aże lubi wszystko obcyrklować ( zaplanować ) , ale czasym je i opaterny ( ostrożny), bestóż (dlatego) nieroz jak ftoś szkudzi ( broi) , abo przydzie ochlany ;oklany ; ożarty ( pijany ) to jest w doma ostuda ( kłótnia, nieporozumienie).

Warzynie ( gotowanie) i podobne

Kożdo ślonsko baba umi warzyć zupa z oberiby (kalarepy) do kierej dodowo kartofle, kiere trza oszkrobać ( obrać )a oszkrabinyłoszkrabiny (obierki) z łonych dowo na futer ( jedzenie ) do gowiedzi ( zwierząt domowych) jak mo.

fot.Johanka_wystawa sklepowa Gliwice

Dobro zupa musi być na owiynzinie ( wołowina , mięso wołowe), a nieroz trza jom omaścić ( dodać tłuszczu ).

Obiyli to pszenica ; ociypka– snopek.

Oplerek= parówka

Obleczenie i inksze

Nazwy różnych czynści obleczenia ( ubrania ) ło ftorych myśla to: owerol ( dres) – Ale mosz owerol, pewnie z Enerefu ( ale masz dres, pewnie z RFN).Omsztag– zakładka, abo mankiet ; obleczka – powłoczka na pościel.

Nieroz wieter wieje choby sie fto obiesił ( powiesił) ; a nieroz mróz srogi obłapio ( trzyma , obejmuje) i trza obstoć ( wytrwać ), i trza siedzieć w doma i nie odewrzić drzwi.

fot.Johanka_sklepik w Toszku

Inksze na o

Ojgyn _Eugeniusz ;ojla-złośnica wariatka ale tyż i sowa ; opica -małpa abo oferma ; ordeka =sufit w niekierych regionach gipsdeka to samo.

Okompać sie= wykąpać ;obajny = krzywe nogi, w ksztołcie litery „o”; oły– to samo krzywe nogi

Opiczek=dziadek, omiczka = babcia.

Moj opa boł za Niymca wojokiym ( żołnierzem).

No i naszoł koniec felietona i mom nadzieja, żeście liźli naszyj godki.

Johanka

Ksionżki o ślonskiej godce i nie tylko znojdziecie tukej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj