Sytuacja spowodowana epidemią nie ułatwiła wydawania drukiem monografii poświęconej sytuacji osób starszych w Polsce. Pozycja jest kontynuacją rozważań natury medycznej, które ukazały się w roku 2020 – Aktualne problemy gerontologii cz.I. i dotyczy funkcjonowania osób starszych w przestrzeni publicznej.
Monografia ma charakter interdyscyplinarny, a problemy osób starszych opisuje szerokie grono specjalistów – socjologowie, ekonomiści, prawnicy, architekci, dziennikarze, pielęgniarki i lekarze.
Opinie autorów poszczególnych rozdziałów często burzą stereotypowe podejście do problemów starości. Krytycznie oceniane jest organizowanie spotkań „dla seniorów”, ogólnikowych akcji informacyjnych czy świetlic „z szachami”, które pogłębiać mogą izolację i osamotnienie osób starszych. Wskazuje się za to na piękno w wieku starszym, burzy mity w zakresie wizerunku osób starszych, ich funkcjonowania w cyberświecie, w biznesie, w systemie zdrowotnym i opieki społecznej.
Szeroko omówiono także jakie obowiązki wobec seniorów przyjęło na siebie państwo i w jaki sposób z tych obowiązków się wywiązuje.
Książka może być przydatna nie tylko profesjonalistom w zakresie problematyki osób starszych, ale także dla samych seniorów, którzy nierzadko ulegają stereotypom, patrzą na samych siebie w sposób niezwykle krytyczny, co nie ma żadnego uzasadnienia ani w nauce, ani w statystykach.
Na uwagę zasługuje też nowatorski, bardzo przejrzysty i przyjazny dla czytelni sposób redakcji. Książka podzielona jest na 3 części – Miejsce i obraz seniora w przestrzeni publicznej, możliwości i niebezpieczeństwa, Zdrowie publiczne społeczeństwa seniorów i Państwo dla seniora co bardzo przejrzyście porządkuje tematykę.
Pozycja jest do nabycia poprzez stronę Wydawnictwa AKAPIT, www.weakapit.pl oraz telefonicznie 601 880 321.