Aktualne problemy gerontologii wyzwaniem dla zdrowia publicznego -wymiar społeczny – monografia

0
1813

Sytuacja spowodowana epidemią nie ułatwiła wydawania drukiem monografii poświęconej sytuacji osób starszych w Polsce. Pozycja jest kontynuacją rozważań natury medycznej, które ukazały się w roku 2020 – Aktualne problemy gerontologii cz.I. i dotyczy funkcjonowania osób starszych w przestrzeni publicznej.

Monografia ma charakter interdyscyplinarny, a problemy osób starszych opisuje szerokie grono specjalistów – socjologowie, ekonomiści, prawnicy, architekci, dziennikarze, pielęgniarki i lekarze.

Opinie autorów poszczególnych rozdziałów często burzą stereotypowe podejście do problemów starości. Krytycznie oceniane jest organizowanie spotkań „dla seniorów”, ogólnikowych akcji informacyjnych czy świetlic „z szachami”, które pogłębiać mogą izolację i osamotnienie osób starszych. Wskazuje się za to na piękno w wieku starszym, burzy mity w zakresie wizerunku osób starszych, ich funkcjonowania w cyberświecie, w biznesie, w systemie zdrowotnym i opieki społecznej.

Szeroko omówiono także jakie obowiązki wobec seniorów przyjęło na siebie państwo i w jaki sposób z tych obowiązków się wywiązuje.

Książka może być przydatna nie tylko profesjonalistom w zakresie problematyki osób starszych, ale także dla samych seniorów, którzy nierzadko ulegają stereotypom, patrzą na samych siebie w sposób niezwykle krytyczny, co nie ma żadnego uzasadnienia ani w nauce, ani w statystykach.

Na uwagę zasługuje też nowatorski, bardzo przejrzysty i przyjazny dla czytelni sposób redakcji. Książka podzielona jest na 3 części – Miejsce i obraz seniora w przestrzeni publicznej, możliwości i niebezpieczeństwa, Zdrowie publiczne społeczeństwa seniorów i Państwo dla seniora co bardzo przejrzyście porządkuje tematykę.

Pozycja jest do nabycia poprzez stronę Wydawnictwa AKAPIT, www.weakapit.pl oraz telefonicznie 601 880 321.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj