KAMPANIA EDUKACYJNA ONLINE „AKTYWNY KRĘGOSŁUP”

0
1981


Informujemy, że w terminie od 29.04.2021 do 27.05.2021 roku odbywa się kampania edukacyjna online AKTYWNY KRĘGOSŁUP, organizowana przez Fundację Zdrowie Jest Najważniejsze.
FZJN powstała w styczniu 2014 r. Celem jej jest zwiększenie dostępu do informacji i usług medycznych, w tym fizjoterapii i rehabilitacji dla jak największej liczby osób potrzebujących pomocy, gdyż w wielu przypadkach wczesna interwencja lekarska lub rehabilitacyjna jest konieczna do szybkiego powrotu do zdrowia i ograniczenia powikłań.
Patronat medialny objął portal Poradnik Zdrowie, patronat merytoryczny: Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska, Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia oraz Exercise is Medicine Poland, natomiast patronat prawny objął Adwokat Bartłomiej Achler, z kancelarii DrabGrotowska, Juszczyńska, Achler Sp. p., specjalizujący się w prawie medycznym.
W dobie pracy i nauki zdalnej kampania jest skierowana do osób prowadzących siedzący tryb życia, w tym z niepełnosprawnościami ruchowymi i ich opiekunów a także wszystkich zainteresowanych profilaktyką kręgosłupa, kości i stawów oraz aktywności życiowej.


Choroby kręgosłupa, kości i stawów są chorobami cywilizacyjnymi

…a na przełomie ostatniego roku, nasiliły się jeszcze bardziej.
Kręgosłup, podobnie jak całe nasze ciało nie jest stworzony do siedzenia czy stania, tylko do ruchu. Brak aktywności, przeciążenia, zaniedbania mogą prowadzić do wielu chorób. Dlatego tak istotne jest dbanie o jego prawidłowe funkcjonowanie zwłaszcza u osób ograniczonych ruchowo a także u ich opiekunów, których kręgosłup na co dzień narażony jest na przeciążenia i urazy podczas podnoszenia, dźwigania i tym samym pomagania swoim podopiecznym w normalnym funkcjonowaniu.
Kampania rozpocznie się w czwartek 29.04.2021 roku i przez kolejnych 5 tygodniu specjaliści medyczni z dietetyki klinicznej, psychologii, medycyny stylu życia, neurochirurgii, ortopedii i traumatologii, chorób wewnętrznych, fizjoterapii oraz nowych technologii w fizjoterapii, na bazie wieloletnich doświadczeń, wiedzy medycznej i badań naukowych, na cotygodniowych webinarach odpowiedzą na pytanie „JAK DBAĆ O KRĘGOSŁUP, KOŚCI I STAWY?”.

Terminy webinarów

Terminy webinarów (czwartki) – online na Facebooku Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze:

29.04.2021, g. 19:00 – Dietetyka, Psychologia, Medycyna stylu życia

06.05.2021, g. 19:00 – Neurochirurgia, Ortopedia, Choroby wewnętrzne

13.05.2021, g. 19:00 – Fizjoterapia cz. 1

20.05.2021, g. 19:00 – Fizjoterapia cz. 2

27.05.2021, g. 19:00 – Nowe technologie w diagnostyce i fizjoterapii (w formie debaty).

Nie trzeba się rejestrować, aby wziąć udział w tym bezpłatnym wydarzeniu online. W webinarach może uczestniczyć każdy, kto jest zainteresowany ww. tematyką. Kampania jest skierowana do osób prowadzących siedzący tryb życia, osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i ich opiekunów a także wszystkich zainteresowanych profilaktyką kręgosłupa, układu kostno-stawowego oraz aktywności życiowej. Choroby kręgosłupa, kości i stawów są chorobami cywilizacyjnymi a na przełomie ostatniego roku, nasiliły się jeszcze bardziej, poprzez m.in. pracę i naukę zdalną.

Webinary będą nagrywane i udostępnione na kanale YouTube Fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze.

Link do webinarów:

https://www.facebook.com/events/1016064498924873/

O prelegentach


Agnieszka Dąbkowska, prezes Fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze i członkini Polskiego Towarzystwa
Medycyny Stylu Życia
, jest po wypadku samochodowym, w wyniku którego doznała urazu rdzenia kręgowego
i ma zaawansowaną spastyczność (zaburzenie pracy mięśni). Wie jak ważną rolę odgrywa zdrowy kręgosłup,
o którym się nie myśli, dopóki człowiek nie zacznie odczuwać dolegliwości z nim związanych.
Dlatego wraz z zespołem Fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze, której większość stanowią osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, chcąc pomóc innym osobom zadbać o profilaktykę kręgosłupa, kości i stawów, zaprosiła do udziału w kampanii specjalistów medycznych: dr Hannę Stolińską (doktor nauk o zdrowiu, dietetyk kliniczny), mgr Malwinę Umiastowską (dietetyk, psycholog), lek. Alicję Baska, lek. Paulinę Juszyńską i lek. Jakuba Wojciechowskiego (zajmujących się pełnoprofilową neurochirurgią), dr n. med. Pawła Walaska (specjalista ortopeda-traumatolog), lek. Annę Plucik-Mrożek (specjalista chorób wewnętrznych), mgr fizjoterapii Joannę Tokarską, mgr fizjoterapii i wychowania fizycznego Magdalenę Łuczak, mgr fizjoterapii i diagnostę Kamę Brzostowską, mgr fizjoterapii Andrzeja Grudniewskiego, mgr fizjoterapii Łukasza Frącz oraz mgr fizjoterapii Walentego Trandasir. Prelegenci podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem a także dostępnymi badaniami naukowymi w zakresie profilaktyki układu ruchu.

Materiały z webinaru

Na podstawie zebranych materiałów zostanie przygotowany praktyczny poradnik (e-book w pdf, w wersji polskiej i angielskiej), który po zakończeniu kampanii będzie można bezpłatnie pobrać na stronie www.aktywnykregoslup.pl. Na zakończenie kampanii odbędzie się debata ze specjalistami z nowych technologii w diagnostyce i fizjoterapii, która również odbędzie się w formie online podczas webinaru w dniu 27.05.2021 roku o godz. 19:00. Wszystkie webinary będą nagrywane i udostępnione na YouTube Fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze.
Na podstawie zebranych materiałów z kampanii zostanie przygotowany praktyczny poradnik (e-book w formie pdf, w wersji polskiej i angielskiej), który będzie można bezpłatnie pobrać na stronie www.aktywnykregoslup.pl. Webinary będą nagrywane i udostępnione na kanale YouTube Fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze.

Warunki uczestnictwa


Kampania ma charakter edukacyjny, odbędzie się online i udział w niej jest bezpłatny. Nie trzeba się rejestrować, aby móc uczestniczyć w webinarach dostępnych na Facebooku Fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze. Może w niej wziąć udział każdy, kto jest zainteresowany ww. tematyką. Prelegenci występują pro bono, a organizator nie planuje osiągnięcia zysku finansowego z kampanii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj