Wartkowice -pomnik Legionów Polskich

0
371

Wracając z Polski północnej, do domu, przy drodze dostrzegłam piękny pomnik. Jak zwykle w takich przypadkach, zatrzymujemy busa i oglądamy. I robimy zdjęcia!

Miało to miejsce w miejscowości Wartkowice, w województwie łódzkim, powiecie poddębickim.

Dwa słowa o wsi

Wieś Wartkowice leży na rzeką Ner w województwie łódzkim, w gminie Wartkowice, w powiecie poddębickim, około 10 km od Poddębic.

W okresie 1975-1998 należała do nieistniejącego dziś województwa sieradzkiego.

Niedaleko wsi jest węzeł , który pozwala zjechać z autostrady A2 na drogę wojewódzką 703- kierunek Poddębice i Łęczyca.

Kilka slów o pomniku

Pomnik ukończono i oddano do użytku w 2018 roku, także całkiem niedawno, leży w Wartkowicach niedaleko ronda imienia generała pilota Andrzeja Błasika. Jest to na skrzyżowaniu dróg 469 i 703.

Obelisk z pięknym napisem, upamiętnia bitwę Legionów pod wodzą Józefa Piłsudskiego , z wojskami rosyjskimi 29 października 1914 roku.

Obeliski na cześć Legionów Polskich w Wartkowicach_ fot.Johanka

 Napis głosi: Tu czasu wielkiej wojny dnia 29 października 1914 r stoczyły bitwę z wojskiem rosyjskim oddziały Legionów Józefa Piłsudskiego walcząc o honor i wolność Ojczyzny.

Historia okolic

„Historia terenów zapisała się już w wieku III i IV n.e. W odległości paru kilometrów przebiegał nadwarciański fragment  szlaku bursztynowego. Wzmianki o miejscowości Wartkowice pochodzą z  1336 r. z zapisów w archiwalnych księgach kościelnych. W czasach Królestwa Polskiego w Gostkowie oddalonym o 500 m znajdowała się poczta. Obsługiwała komunikację przy traktach: Łęczyca – Sieradz, Uniejów – Ozorków. Prawdopodobnie miała wpływ na rozwój obecnego sołectwa Wartkowice. Wtedy była to wieś szlachecka – dziedzictwo rodziny Wartkowskich. Ważnym wydarzeniem dla wsi i okolic było wydanie zezwolenia na pobieranie grobelnych między Wartkowicami i Gostkowem dla Piotra Bielawskiego. W wieku XV istniała tu już parafia. Przy skrzyżowaniu dróg około 500 m od poczty w  1660 r. wybudowano kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia NMP. Niedaleko położony był też cmentarz. Fundatorami kościoła byli dziedzice Wartkowic (prawdopodobnie Wiktoria Załuska z Szołdrskich). Uposażenie kościoła stanowiły place, ogrody, 2 łany roli, łąki i lasy. W 1719 r. na miejscu poprzedniego budynku który popadł w ruinę wybudowano nowy drewniany barokowy kościół. Nowy kościół wzniesiony został przez niejednoznacznie określoną przez źródła, fundację. Ulegając remontom i przebudowom, kościół użytkowany był przez parafian do  1985 r., kiedy to w jego sąsiedztwie zbudowano nowoczesny kościół murowany. W  1997 r. drewniany kościół rozebrano i przeniesiono do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Prace nad jego ponownym montażem i rekonstrukcją wnętrza zakończono jesienią 2001 r. W odległości 100 m funkcjonował cmentarz na terenie którego wzniesiono kościół cmentarny pod wezwaniem Pana Jezusa Ukrzyżowanego, datowany na rok  1883. Kościółek w stylu neogotyckim przykrywa kryptę, w której złożono kilkanaście trumien ze szczątkami właścicieli Gostkowa i Neru. Istnieje on zresztą do dziś.

W dniu  10 września 1939 r. 3 szwadron por. Mariana Walickiego z 14 Pułki Ułanów Jazłowieckich wyróżnił się w Wartkowicach i w  Gostkowie w bitwie z oddziałami 221 Dywizji Piechoty Landswehry . Zdobyto zapasy żywności i dużo samochodów.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Wartkowice#Historia

Podsumowanie

Kolejny raz zupełny przypadek umożliwił mi zobaczenie tego miejsca. Jak to mówią podróże kształcą i to jest prawda, także nie siedzimy na kanapie, ale wyruszamy w o Polskę jak Johanka z małżonkiem!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj