Kolejnym miastem jakie odwiedziłam w mojej podróży po Polsce był zachwycający Sandomierz. Zaparkowaliśmy pod chyba najbezpieczniejszym miejscem w Sandomierzu – na parkingu koło budynku Policji.
Johanka „na tropie” cerkwi
Zaraz po opuszczeniu auta, zobaczywszy pomnik ofiar II wojny światowej, który poniżej opisałam, udałam się zgodnie z kierunkowskazem „Cerkiew”. Jakież było moje rozczarowanie, kiedy cerkiew okazała się nie taką, jaką oczekiwałam. Zobaczcie sami. Mąż śmiał się ze mnie cały czas naszej wycieczki po Sandomierzu.
Piękny Sandomierz
Na rynku w Sandomierzu kręcone są sceny Ojca Mateusza, popularnego serialu. Gdy tu byłam z mężem w maju, ekipa właśnie się rozkładała w uliczce obok zabytkowego rynku, jednakże było późno, nie czekaliśmy aż zaczną kręcić.
Piękny kościół widziałam po drodze, wokół części kościoła była zabytkowa droga krzyżowa. Kolejny była na przeciwko niego, ( ten żółty) Zobaczcie sami:
Kilka słów o samym mieście
Sandomierz leży w województwie świętokrzyskim na terenie powiatu sandomierskiego.
Leży on na siedmiu wzgórzach, z tego powodu jest nazywany małym Rzymem. Jego historyczne centrum uznano w 2017 roku za pomnik historii.
Z ciekawostek podam, że przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, Świętego Jakuba ,Via Jagiellonica, Architektury Drewnianej oraz Wschodni Szlak Rowerowy Geen Velo.
Kamieniczki jak a bajki, nawet budynek poczty jest piękny, albowiem umieszczony w zabytkowym budynku.
Miasto jest wspaniałe, zwłaszcza starsza część. Wchodzimy przez Bramę Opatowską – nad nami jest imponująca rzeźba kołysząca się na wietrze, umieszczona na stalowej linie. Zobaczcie sami:
Piękny ratusz góruje nad rynkiem. Obok jest kawiarnia w takim budynku z drewna.
Szkoda, że prawie cały rynek jest wyłożony kostką, jest spadzisty. Są ławki na których można odpocząć, a jednocześnie poczytać różne cytaty znanych ludzi o życiu...ławki oparcia mają ze szkła.
W Sandomierzu jest zamek, podziemna trasa turystyczna, ale nam brakło czasu , muszę tu przyjechać ponownie.
Znaleźliśmy też pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej oraz Rzezi Wołyńskiej. Widać, że władze miasta dbają.
W czasie II wojny światowej miasto w sumie nie ucierpiało.
Było tu getto żydowskie, utworzone przez Niemców, na ok. 5000 osób, które przy jego likwidacji brutalnie zgładzono. Była to jedna ze zbrodni wojennych.
Podsumowanie
Nie siedzimy na kanapie, ruszamy zwiedzać piękny Sandomierz, wakacje się przecież dopiero rozpoczynają.
Bierzemy wnuczki lub dzieci i ruszamy w trasę, piękno historii na żywo, to jest pomysł na ciekawe zwiedzanie.
To upływ czasu dociera do nas jakoś inaczej. Piękno Sandomierza nie jest przesadzone! Przekonajcie się sami!!
Johanka