Gietrzwałd -Sanktuarium z niezwykłym klimatem

0
2198

Dzisiaj relacja z kolejnego miejsca z majowej wyprawy Johanki: Gietrzwałd.

Jest to przepięknej urody wieś – zadbana i malownicza. W niektórych miejscach czas się zatrzymał i one czarują swym urokiem.

Gietrzwałd leży w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, mieści się tu siedziba gminy Gietrzwałd. W latach 1975-1998 należała do województwa olsztyńskiego.

Co warto zwiedzić ?

Idąc w kierunku Sanktuarium Maryjnego na ulicy spotkaliśmy zabytkowe urządzenie rolnicze. Obcowanie bezpośrednie z historią nie do przecenienia!

Cała wieś jest pięknie zadbana. malunki i rzeźby na budynkach odrestaurowane i cieszą oko.

Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie

– to miejsce pielgrzymek i kultu maryjnego, pątnicy rocznie to ponad milion osób.

Cudowna Kaplica Marki Bożej stoi na miejscu dawnego cudu, gdzie objawiła się dwom dziewczynom Matka Boża. Było to w okresie od 27.06.1877-16.09.1877.

Na przykościelnym klonie, objawiła się Barbarze Samulowskiej ( obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny) oraz Justynie Szafryńskiej. Obie dziewczynki były z biednych rodzin, a Matka Boża mówiła do nich o po polsku, co wywołało sensację, gdyż język polski był wówczas w Prusach zakazany.

Na kapliczce wiszą na niej wota w postaci różańców, a pątnicy przyjeżdżają tu modlić się i powierzać swe troski Maryi. Sanktuarium opiekują się od 1945  kanonicy regularni luterańscy.

Obok stoi piękny budynek Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie.

Z zapisów historycznych wynika, że pierwszy kościół został zbudowany wkrótce jak powstała wieś. Przed rokiem 1500 rozbudowywano go, zachowała się prosta budowa salowa w stylu gotyku. Rok 1500 był rokiem konsekracji kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

W roku 1970 papież Paweł VI nadał jej tytuł bazyliki mniejszej. Mieści się ona w środku wsi, jest otoczona murem. Na północ mieści się dom pielgrzyma , plebania i kaplica Św. Józefa i źródełko.

Pisarz Andrzej Samulowski

Wszędzie w miejscowości są ślady, która przypominają, że tworzył tu pisarz Andrzej Samulowski. Jest nawet księgarnia jego imienia a obok pomnik. Pan Samulowski był ludowym pisarzem walczącym o polskość Warmii i Mazur.

Tu właśnie powstał pomysł stworzenia Gazety Olsztyńskiej, tu pracował wspomniany pisarz i on założył pierwszą na Warmii księgarnię w 1878 roku. Budynek z tablicą pamiątkową zachował się do dziś. Druga księgarnia została założona przez A.Sikorskiego, działacza Towarzystwa Czytelni Ludowych .

Podsumowanie

Nie siedzimy na miejscu, zwiedzamy nasz piękny kraj, takie perełki jak Gietrzwałd są do odkrycia.

Bierzemy dzieci, ewentualnie wnuki i ruszamy w trasę !

Przecież lato i wakacje nie mogą polegać na siedzeniu na kanapie!!!

Zaprasza Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj