Przemysław Sadura Sławomir Sierakowski „Społeczeństwo populistów” – recenzja

0
511

Jestem aktywnym uczestnikiem na portalu społecznościowym Twitter, obecnie zwanym X, ale pozwólcie, że postąpię, jak pan redaktor Tomasz Lis i będę z pełną świadomością pokazywała mój konserwatyzm w tej kwestii – i używała dalej dawnej nazwy „Twitter”.

Pan Adam Abramczyk, znany użytkownik Twittera ma świetne konto, w którym poleca książki. Jego rekomendacja wiele znaczy i można jej wierzyć, czytając polecane pozycje z cyklu „must read” nie ma żadnych wątpliwości. Tak było tym razem, jak polecił mi tę książkę. Zakupiłam i przeczytałam.

Społeczeństwo populistów

Czytając książkę „Społeczeństwo populistów” Panów: Sławomira Sierakowskiego oraz Przemysława Sadury od pierwszych zdań można odnieść wrażenie, że jest to pozycja wartościowa.

Poczułam się jak na studiach, kiedy miałam w WSZiA w Opolu wykłady z Panem profesorem Robertem Rauzińskim, on też miał taki sposób wyrażania myśli na temat pewnych zjawisk społecznych, które do nas, ówczesnych studentów trafiały od razu i były zrozumiałe. Język tej książki jest taki sam. Celny, zwięzły, zawierający elementy badań socjologicznych. Naprawdę widać solidną pracę badawczą i trud w nią włożony.

Czytałam powoli, gdyż po każdym rozdziale musiałam przemyśleć przedstawione wnioski, nakreślone problemy przez Autorów, które okazały się nad wyraz trafne i świetnie uchwycone.

Często mówiąc kolokwialnie, „łapałam się” na tym, że też tak myślałam, taki mam pogląd, ale nie potrafiłam ubrać tego w słowa, jak Autorzy.

Książka podsumowuje zjawiska w naszym społeczeństwie, sposoby na zachowanie się Polaków, są porównania do innych nacji.

Jest wiele odniesień do polityki /rządów innych państw, ale podkreślone są różnice i odrębna geneza pewnych zjawisk społecznych i motywacji tamtejszych rządzących.

Pokazano przyczyny populizmu, jako głównej siły pozwalającej wygrać wybory, jednakże prowadzące do niekorzystnych zjawisk ekonomicznych.

Kim jest opisywany w książce cyniczny wyborca, który pomaga wygrywać PiS, co nim kieruje?

Czego oczekuje ów wyborca od rządzących, co determinuje jego decyzje? Z jakiego środowiska pochodzi?

Jakie ma wykształcenie, czy wpisuje się w stereotyp?

To musicie doczytać .

Zdziwiłam się wielokrotnie, albowiem książka zweryfikowała moje ukształtowane latami poglądy.

Wiele takich zwrotów w moim myśleniu wynikło właśnie po przeczytaniu książki. Świadczy o jej poziomie.

Polecam wszystkim niebanalną i wartościową pozycję, jak mawia Pan Adam Abramczyk „must read”.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj