Krasnystaw – perełka w województwie lubelskim

0
194

Dziś kolejna relacja z przepięknego Krasnegostawu, zapraszam do przeczytania.

Parę słów o mieście

Krasnystaw – miasto w Polsce w województwie lubelskim, siedziba powiatu krasnostawskiego, przy ujściu rzeki Żółkiewki do Wieprza. Położone na terenie Działów Grabowieckich i Wyniosłości Giełczewskiej.

Herb miasta przedstawia dwie ryby (karpie) na niebieskim tle w kształcie tarczy hiszpańskiej. Umiejscowione one są naprzemianlegle, jedna nad drugą. Natomiast flaga Krasnegostawu jest prostokątną, żółtą tkaniną z umieszczonym na środku herbem miasta. Miejscowość posiada swój hejnał.

Krasnystaw położony jest na historycznej Rusi Czerwonej, w dawnej ziemi chełmskiej[3]Miasto królewskie lokowane w 1394 roku, do czasu rozbiorów w granicach województwa ruskiego[4]. Krasnystaw uzyskał prawo składu w 1525 roku[5].

Według danych GUS z 31 grudnia 2022 r. miasto miało 17 519 mieszkańców[2].”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Krasnystaw

Piękna fontanna

Ryby nawiązują do herbu miasta Krasnystaw.

Położenie

„Krasnystaw znajduje się na terenie Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych oraz fragmencie Grabowiecko-Strzeleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 42,13 km²[6].

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa chełmskiego.

Przez miasto przebiega droga krajowa nr 17, która jest częścią międzynarodowej drogi E372. Przebiega tędy również linia kolejowa nr 69 z przystankami: Krasnystaw FabrycznyKrasnystaw Miasto, obsługującymi pociągi pasażerskie m.in. do Lublina, Warszawy, Bydgoszczy i Zamościa[7]./…/

Odległości do najbliższych miast w linii prostej:

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Krasnystaw#Położenie

Pomnik Bohaterów II wojny światowej

W centralnej części rynku jest pomnik upamiętniający, partyzantów, więźniów, żołnierzy, poległych w czasie II wojny światowej.

Autorem pomnika jest Józef Ciechan, absolwent ASP w Krakowie, uczeń Ksawerego Dunikowskiego 9 znanego z wielu rzeźb, między innymi na Górze Św. Anny w woj. opolskim. Sam pomnik odsłonięto w 1968 roku.

Kiedy dokonywano rewitalizacji rynku, w okresie 2007-2008 został przeniesiony z pierzei południowej do części północnej. Plac obecnie nosi nazwę Placu 3 maja.

Piękny Ratusz ( Magistrat)

Ratusz w Krasnymstawie – ratusz pochodzący z dwudziestolecia międzywojennego. Pierwotny średniowieczny ratusz znajdował się na rynku, który obecnie nosi nazwę 3 maja. Spłonął on w czasie wielkiego pożaru miasta jaki miał miejsce w 1811 roku.”

Ratusz jest budowlą średniej wielkości. Posiada jedno piętro, dosyć wysoki dach i niewielką wieżę zegarową z balkonem. Jest typowym przykładem budownictwa ratuszowego w Polsce.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Krasnymstawie

Zabytkowa siedziba Urzędu Miasta Krasnystaw

„Moją uwagę zwrócił czerwony budynek Domu Sejmikowego z 1923 roku, w którym obecnie jest siedziba władz miejskich.

Ma charakter eklektyczny, łączy elementy klasycyzmu i secesji, wg proj. Jerzego Siennickiego, konserwatora zabytków województwa lubelskiego. Od frontu autor umieścił portyk czterokolumnowy, który podtrzymuje balkon.

Wewnątrz znajduje się dwukondygnacyjna sala obrad sejmiku, która jest udekorowana sztukaterią.”

Korzystałam z : http://lublubelskie.pl/2017/02/krasnystaw/

Podsumowanie

Zapraszam na kolejną relację z Krasnegostawu. Tu trzeba przyjechać koniecznie.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj