Pojezuicki kościół pw. Świętego Wojciech i Św. Stanisława w Kaliszu

0
291

Dzisiaj jedna z zaległych relacji z odwiedzonego przeze mnie w maju 2022 Kalisza. Będzie kilka reportaży, gdyż chciałabym Wam pokazać pewne miejsca w Kaliszu, które mnie zachwyciły, a jest ich trochę 🙂

Oczywiście podróż była w ramach tradycyjnej #Wyprawy Johanki, na którą wiezie mnie małżonek, jedziemy busem, w którym śpimy.

Kościół św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu

Kościół św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu (po 1945 znany jako kościół garnizonowy) – kościół położony w zespole gmachów jezuickich na kaliskim Śródmieściupojezuickiwczesnobarokowytrzynawowy, czteroprzęsłowy, bazylikowy z emporami.

Wzniesiony w latach 1592–1597 z fundacji prymasa Stanisława Karnkowskiego według projektu Jana Marii Bernardoniego z Comokatolickikonsekrowany w 1596[2].

Pierwotnie był częścią nowo powstałego w mieście kolegium jezuickiego. Obecnie po katedrze w Lublinie i kolegiacie Bożego Ciała w Jarosławiu (za czasów I Rzeczypospolitej najstarszym był kościół katolicki w Nieświeżu) najstarszy kościół jezuicki w Polsce. W wieży kościoła działało pierwsze polskie obserwatorium astronomiczne (1613)[3], założone przez Karola Malaperta[4].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościółśw._Wojciecha_iśw._Stanisława_Biskupa_w_Kaliszu

Pochowani zostali tutaj m.in. prymas Stanisław Karnkowski (w 1798 jego szczątki zostały przeniesione do kaliskiej bazyliki) oraz starosta żywiecki Krzysztof Czarniecki, ojciec hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego[5].

W 1798 za zgodą papieża Piusa VI opuszczony wówczas kościół przekazano luteranom.[6] Pełnił rolę kościoła ewangelickiego do lat II Wojny Światowej. W 1940 r. Kalisz opuścił luterański proboszcz Edward Wende, ale nabożeństwa ewangelickie dalej się odbywały. W 1945 roku na prośbę katolików bez żadnej podstawy prawnej kościół został im przekazany i przekształcony na garnizonowy. Ewangelicy starali się o jego zwrot do lat 90. XX wieku.[7]

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościółśw._Wojciecha_iśw._Stanisława_Biskupa_w_Kaliszu

Podsumowanie

Zapraszam na kolejne relacje z Kalisza, który mnie oczarował. Muszę tam wrócić na dłuższe zwiedzanie.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj