Liderzy 50+

0
1938

Wykorzystanie potencjału osób 50+ to chyba jedno z najważniejszych wyzwań jakie stoi przed nami na progu XXI wieku.

O starzeniu się społeczeństwa i negatywnych konsekwencjach tego zjawiska napisano i powiedziano już wszystko. Nadszedł czas poszukiwania rozwiązań w jaki sposób wykorzystać potencjał i gotowość do działania ludzi, którzy kończą swoją aktywność zawodową, choć cieszą się dobrym zdrowiem, są w bardzo dobrej kondycji umysłowej i psychicznej.

Scenariusze życiowe po przejściu na emeryturę są zwykle podobne

Plany przeczytania książek, podróże, odświeżenie znajomości z dawnych lat, rozwój hobby, poświęcenie się rodzinie, wnukom, działalność społeczna. Praktyka pokazuje, że jedynie kilkanaście % seniorów dotrzymuje własnych zobowiązań, a zdecydowana większość popada w bierność i ich aktywność ogranicza się do wyszukiwania promocji zakupowych, oglądania   TV i coraz częściej surfowania po internecie. Efektem tego jest apatia, depresje i inne poważne zaburzenia, które w parze z chorobami wieku starszego ogromnie obniżają jakość życia. Sposobem na uniknięcie takiego scenariusza jest aktywność.

Z doświadczeń autora wynika, że czynnikami, które powodują spadek aktywności osób 50+ są:

  • Słaba motywacji wewnętrznej
  • Niedostateczna oferta aktywności dla osób 50+
  • Brak wsparcia ze strony rodziny, sąsiadów, znajomych
  • Słaba wiara we własne możliwości
  • Brak informacji o istniejących możliwościach działań
  • Słaba komunikacja pomiędzy osobami 50+

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wyzwolenie aktywności jest wykreowanie

liderów grupie w grupie 50+,

którzy „pociągną” za sobą osoby gotowe do działania w niewielkich kilku lub kilkunastoosobowych grupach. Przedmiotem działalności takich grup może być aktywność gospodarcza, turystyka, wędkarstwo, wolontariat itp.

Warto byłby, aby w ramach polityki senioralnej w samorządach uruchomić szkolenia liderów 50+, które obejmą przede wszystkim umiejętności motywacji siebie i innych, zasady zarządzania małymi zespołami oraz techniki skupiania ludzi wokół określonych celów. Ważne jest, aby cele były osiągalne w krótkim okresie czasu i w razie niepowodzenia nie zniechęcały.

Autor: Paweł Lejman

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj