Dzisiaj kolejna relacja z malowniczej Lubelszczyzny. Zapraszam do Orchówka w powiecie włodawskim.
Parę słów o wsi
„Orchówek – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie włodawskim, w gminie Włodawa[5][6], w pobliżu trójstyku Polski, Białorusi i Ukrainy. Dawniej miasto; uzyskał lokację miejską w 1506 roku, zdegradowany w 1869 roku[7].
W latach 1973–1992 w granicach Włodawy[8][9].
Wieś jest sołectwem w gminie Włodawa[10]. Według Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2011 wieś liczyła 1036 mieszkańców[11].”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Orchówek_(województwo_lubelskie)
Geografia
„Miejscowość znajduje się na pograniczu wschodniego obszaru Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej i wąskiego pasa Polesia Brzeskiego. Od północy i wschodu ograniczony jest doliną Bugu, która na obszarze zabudowanym ukształtowała strome zbocza – największe ponad starorzeczem Bużysko. Między starorzeczem i nasypem kolejowym leży obszar Obłonie. Po wschodniej stronie nasypu, w sąsiedztwie bezimiennego cieku leżą Połosa, a na południe od nich Pyrkal. Przy wschodniej granicy znajdują się Łęgi. Na południowy zachód od centrum wsi znajdują się łąki Ochoża. Między nimi i jeziorem Glinki znajdowały się łąki Pruchnickie, na których rozwinęła się gęsta zabudowa jednorodzinna. Od południa i zachodu miejscowość jest ograniczona lasem[12].”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Orchówek_(województwo_lubelskie)#Geografia
Historia
” W 1506 r. staraniem Jerzego Krupskiego Orchówek otrzymał prawa miejskie, które utracił w XVIII wieku. Ponownie stał się miastem w 1775 (do kolejnej utraty praw miejskich w 1869). 1 stycznia 1973 został włączony do Włodawy[13]. Wyłączony z niej 15 lipca 1992[14], stał się największą wsią na terenie gminy Włodawa.
Do zabytków należy barokowy kościół parafialny miejscowej parafii św. Jana Jałmużnika. Był to pierwotnie kościół augustianów. Fundatorem klasztoru był właściciel dóbr orchowskich, Mikołaj Iwicki herbu Kuszaba i jego żona, Zofia z Krupskich herbu Korczak w 1610 roku.
W Orchówku kończy się linia kolejowa Chełm – Włodawa. Stacja do około 1945 r. nazywała się Bug Włodawski, czynna sezonowo, obecnie nazywająca się Włodawa. Za stacją tor ciągnie się aż do granicznego Bugu i tam urywa się przed resztkami mostu kolejowego zniszczonego przez lotnictwo niemieckie w czasie bombardowania we wrześniu 1939 r.
W 1972 uruchomiono duże zakłady garbarskie, po ich likwidacji w ich miejscu powstała wytwórnia papierów makulaturowych firmy SCO-PAK S.A.
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa chełmskiego.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Orchówek_(województwo_lubelskie)#Historia
Kościół pw. św. Jana Jałmużnika
„Parafia Świętego Jana Jałmużnika w Orchówku – parafia rzymskokatolicka w Orchówku.
Parafia została erygowana w 1507 roku. W 1610 r. parafię objęli augustianie sprowadzeni przez Mikołaja Iwickiego. Obecny kościół parafialny został wybudowany w 1780 r. i konsekrowany przez bpa Melchiora Jana Kochnowskiego, biskupa pomocniczego chełmskiego. W roku 1864 rząd rosyjski skasował klasztor, zniósł parafię, zamieniając kościół na cerkiew. Po I wojnie światowej świątynia w Orchówku wróciła we władanie Kościoła katolickiego. Po remoncie kościół poświęcono w roku 1925. W roku 1931 biskup podlaski Henryk Przeździecki wznowił parafię. Od roku 1947 parafia prowadzona jest przez kapucynów.
W kościele znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia, podarowany w 1610 roku przez Mikołaja Iwickiego, uważany przez wiernych za cudowny. Obraz Matki Bożej został koronowany 2 września 1990 roku.
Kościół zbudowany jest w stylu barokowym. Mieści się przy ulicy Nadbużańskiej.
Terytorium parafii obejmuje: Dubnik, Orchówek, Sobibór, Wołczyny oraz Żłobek.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_św._Jana_Jałmużnika_w_Orchówku
Maksym Kossyk, lokalny bohater
Koło kościoła jest pomnik upamiętniający 500 lecie utworzenia miejscowości oraz lokalne miejsce upamiętniania bohatera Maksyma Kossyka
Pomnik upamiętniający lokację Orchówka, oraz zabytkowe obiekty.
Pomnik powstał w 2006 roku , na pamiątkę 500-lecia Orchówka.
Podsumowanie
Dzisiaj kolejne miejsce na Lubelszczyźnie do odwiedzenia, zapraszam na kolejne relacje z tego pięknego regionu.
Johanka