Głogówek – świetny „klimat” i miejsce na weekend

0
2057

Głogówek – świetny „klimat”

i miejsce na weekend

Szukacie cichego, pełnego uroku miejsca na weekend- tak, to tu.

Trochę historii

Głogówek – jedno z najstarszych miast Śląska Opolskiego. Położone nad rzeką Osobłogą, oddalone jest o 42 kilometry od Opola. Jego nazwa związana jest z rosnącymi krzewami głogu. Innymi nazwami miasta są: z czeskiego – Horny Glogov, z niemieckiego – Klein Glogau lub Kraut Glogau.

Historia osadnictwa na terenie obecnego Głogówka sięga paleolitu, lat ok. 120 tys.-240 tys. p.n.e. Około roku 880 tereny te zostały przyłączone do Państwa Wielkomorawskiego. Po jego rozpadzie, Głogówek przeszedł pod władanie Mieszka I. W 1275 roku miasto otrzymuje prawa miejskie. W XV wieku Głogówek był silnym ośrodkiem husyckim. W 1532 roku przechodzi pod władanie Habsburgów, a od 1561 do 1801 roku dzierżawią go Oppersdorffowie. W 1806 roku w Głogówku przebywał także Ludwig van Beethoven.

Głogówek znajduje się w południowej części województwa opolskiego. Położony jest w pobliżu Kędzierzyna-KoźlaWrocławia skąd możliwe są połączenia z większymi miastami Europy.
Do Głogówka można się dostać PKPPKS lub samochodem. Najbliższy port lotniczy znajduje się we Wrocławiu.

Pociąg

W przypadku transportu kolejowego do miasta prowadzą dwa bezpośrednie połączenia: z Ząbkowic Śląskich przez Nysę, oraz z Katowic przez Kędzierzyn Koźle. Dworzec ulokowany jest na skraju miasta. Nie stanowi to większego utrudnienia, ponieważ miasto nie jest rozległe.

Autobus

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia podróży PKS jest Kędzierzyn Koźle. To miasto ma największą ilość możliwych połączeń autobusowych z Głogówkiem. Ponadto Kędzierzyn Koźle posiada dobrze rozwiniętą komunikację z większymi miastami w kraju.

Samochód

Gdy zdecydujemy się na dojazd samochodem, najlepiej wybrać autostradę A4. Korzystamy wtedy ze zjazdu na Racibórz i kierujemy się w stronę Strzelec Opolskich. Trzymając się drogowskazów przejeżdżamy przez Krapkowice, skąd mamy już tylko 20 kilometrów do Głogówka. Jadąc autem od strony Opola i Głubczyc warto wybrać drogę wojewódzką nr 416, a od strony Nysy lub Kędzierzyna Koźla wybierzmy drogę krajową nr 40.

  wszystkie fotografie: Johanka

Warto zobaczyć

  • Kolegiata św. Bartłomieja  (1350 r.) – kościół ufundowany został w 1350 roku, a w 1379 r. powołano przy kościele kolegiatę. W tym czasie także powstaje kaplica zwanej dzisiaj kaplicą Oppersdorffów. W XVII wieku kaplicę przekształcono na kaplice grobową, umieszczając pod nią kryptę. W 1688 roku ufundowano przylegającą do kościoła kaplicę św. Józefa. W latach 1776–1781 przeprowadzono modernizację wnętrza po wielkim pożarze w 1765 roku. Dopiero w 1906 roku przeprowadzono pierwsze odnowienie kościoła. W Kolegiacie ciekawostką jest chrzcielnica – jej element nadbudowy to Adam i Ewa stojący przy bokach Ziemi opasanej przez węża. Postacie pierwszych ludzi wykonane są w naturalnych rozmiarach. Na baldachimie jest scena chrztu w Jordanie wykonana w XVIII wieku przez Jana Schuberta.
  • Renesansowy zamek Oppersdorffów z lat 1561–1571 – umiejscowiony jest w narożniku rynku jako dwa osobne budowane zamki przylegające do siebie jak ramiona podkowy. Zamek pierwotny powstał w XIII wieku z inicjatywy Władysława Opolskiego. Wybudowany w stylu gotyckim jako wieża mieszkalno-obronna. W Średniowieczu nastąpiła przebudowa zamku, poszerzono wieże zwieńczającą ją hełmem dwukondygnacyjnym. Dodatkowo dodano dwie narożne wieżyczki. W 1571 roku stanął górny renesansowy zamek górny. Obok niego znajdowały się folwark, browar i gorzelnia. W latach 1618–1647 dobudowany został zamek dolny, co połączyło oba obiekty. Zabieg ten spowodował powstanie dziedzińca wewnątrz zamku. Wiek XVIII przyniósł kolejną przebudowę obiektu według stylu barokowego i manieryzmu. Powstaje w tamtym czasie kaplica św. Jana Chrzciciela z XVIII-wiecznymi freski Franciszka Sebastiniego.
Obecnie zamek jest miejscem muzeum mieszczącego się w: baszcie, zamku, bramie zamkowej. W baszcie, dawnym więzieniu zobaczyć można cele, izbę tortur oraz izbę śląską. W bramie mieści się obecnie sala poświęcona malarzowi Janowi Cybisowi oraz Rafałowi Urbanowi. W zamku dolnym, w dawnej bibliotece dworskiej jest od 1977 roku sala Beethovena z klawikordem, na którym grał i listami do ordynata. Na sklepieniach zachowały się plafony z 24 łacińskimi aforyzmami biblijnymi z Nowego Testamentu.
  • Ratusz (1608 r.) z wieżą wzniesiony został około 1608 roku. W 1770 roku do architektury ratusza dodano dwa posągi świętych: św. Floriana patrona wszystkich strażaków oraz św. Nepomucena patrona mostów. Oba dzieła są autorstwa Józefa Schuberta. Sala posiedzeń ma kolebkowe sklepienie, a ściany zdobione są 7 freskami przedstawiające najważniejsze wydarzenia z dziejów Głogówka (wykonane w 1942 roku przez Alberta Hekma). Obecnie obiekt ten wykorzystywany przez władze samorządowe.
  • Wieża wodna – wybudowano ją w 1575 r. za panowania Jerzego II (projekt Mikołaja Kopernika). Dzięki niej życie mieszkańców stało się wygodniejsze. Woda doprowadzana była do rynku za pomocą drewnianych rur.
  • Kościół św. Franciszka z XIII w. – jednym z elementów jest postawiony w 1630 roku Domek Loretański, który jest wierną kopią domu świętej rodziny z Nazaretu. Po wojnie trzydziestoletniej kaplica zostaje wchłonięta do kościoła. W północnej jego części znajduje się mensa ołtarzowa; przy niej skarbona, do której chłopi składali w ofierze masło na oświetlenie wnętrza. Podczas epidemii dżumy Jerzy III funduje Dzwon Ósmej Godziny, który powrócił w 2001 roku na swoje miejsce.
  • Kościół św. Krzyża z 1705 r. – wybudowany w konstrukcji muru pruskiego, kryty gontem. Położony na cmentarzu.
  • Gliniana Górka – kaplica wzniesiona w 1638r. przez Jerzego III na pamiątkę powrotu głogóweckich protestantów do wiary katolickiej. Znajduje się ok. 3 km od miasta przy drodze do Prudnika.

źródło:https://pl.wikivoyage.org/wiki/Głogówek

fotografie: Johanka

Tanie miejsce na wypoczynek- ależ jak najbardziej!

Dla wszystkich, rodzin, seniorów, dzieciaków.

Głogówek miastem przyjaznym! Zabierz wnuczki i przyjedź tu, na  tanie wczasy. Tu nowoczesność i historia wspaniale współgrają. Wspaniałe tereny do jeżdżenia ! Dwa kółka i zwiedzanie -to jest miejsce idealne!

Lody na starówce, „gałkowane” sorbety najlepsze na świecie!!! Sprawdziłam.

Cukiernia klimatyzowana! Kanapy, przytulna!

Polecam z całego serca!

Johanka

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj