Kościół pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Cecenowie

0
223

Jadąc w kierunku Łeby trasą jak zwykle mało uczęszczaną, natrafiliśmy na małą wieś Cecenowo, byliśmy tu chwilę, małżonek wysiadł , by rozprostować nogi, a w przydrożnym sklepiku zakupił przepyszne pączki, którymi się pożywiwszy, pojechaliśmy dalej na Łebę.

Parę słów o wsi Cecenowo

Cecenowo (niem. Zezenow)[3] – stara wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Główczyce przy drodze wojewódzkiej nr . W kierunku północnowschodnim od Cecenowa znajduje się rezerwat przyrody Las Górkowski.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Cecenowo

Pochodzenie nazwy wsi

„Nazwa, wzmiankowana po raz pierwszy w formie Cezanowo w 1229, ma pochodzenie słowiańskie i charakter dzierżawczy. Powstała przez dodanie do pomorskiej nazwy osobowej *Tetenъ (por. pol. Ciecierad).[4]Friedrich Lorentz odnotował formy nazwy w lokalnych gwarach słowińskichCė̂cenɵvoCė́cnɵvɵ wraz z nazwami mieszkańcówCė̂cenɵvjȯu̯n : Cė́cnɵvjȯu̯nCė̂cenɵvjȯu̯nkă : Cė́cnɵvjȯu̯nkă[5]. Niemiecka nazwa Zezenow jest adaptacją fonetyczną pierwotnej nazwy słowiańskiej[4]. Polska nazwa Cecenowo w miejsce spodziewanej *Ciecienowo opiera się na wymowie słowińskiej[4].

Rada Języka Kaszubskiego proponuje kaszubską formę nazwy Cecenowò[6].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cecenowo#Nazwa

Historia wsi

„Wieś wielodrożnica; pierwsza wzmianka znajduje się w dokumencie z 1249 roku wystawionym przez księcia Świętopełka, w którym nadaje osadę klasztorowi norbertanek w Żukowie. W 1510 roku majątek kupił od klasztoru Ewald von Massow. Po wygaśnięciu rodu w linii męskiej Cecenowo wróciło do klasztoru. Rok później po protestach rodziny, konwent klasztoru potwierdził sprzedaż i dobra powróciły do rodziny von Massow. W 1735 roku pożar od pioruna zniszczył kościół i sporo zagród. Od von Massowów kupił go w 1777 roku Moritz von Weyher z Janowic. W 1784 roku według Bruggemanna we wsi był folwark, owczarnia, kuźnia, łącznie 34 domy. Cecenowo utrzymywało też kaznodzieję. Miejscowość obok Główczyc była główną siedzibą Kaszubów. W 1842 roku odprawiano jeszcze często mszę w języku kaszubskim, a ostatnia miała miejsce w 1876 roku. Działali tu pastorzy Schimansky, Lorek, Ziegler, którzy badali społeczność kaszubską, choć nie zawsze byli przychylnie doń nastawieni. Po niespełna 20 latach majątek dostał się w ręce Caspara Wilhelma von Zitzewitza, który w latach 18121814 wybudował murowany dwór. Jego rozbudowa trwała do 1868 roku. Ostatnim właścicielem Cecenowa został w 1918 roku Wilhelm Zygfryd Otto Marcin von Zitzewiz, który gospodarzył tu do roku 1945. W 1939 roku poza majątkiem było 50 gospodarstw. Wieś była uprzemysłowiona: pracował tartak i gorzelnia; był tu hotel i zakłady rzemieślnicze wszystkich prawie branż oraz kilka sklepów.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Cecenowo#Historia

Zabytki

„zespół pałacowoparkowy utworzono na początku XIX wieku, najstarsza część pałacu zbudowana została w początkach XVIII wieku na miejscu wcześniejszego drewnianego dworu, z którego pozostawiono belkę z datą 1687. Nad wejściem do starszej, parterowej części budynku, krytej czterospadowym dachem mansardowym[7] z lukarnami znajduje się kartusz z herbem rodziny von Zitzewitz umieszczony w wolim oku. Budowla składa się z trzech części wyraźnie oddzielających się[8]. W parku krajobrazowym otaczającym pałac zachowały się liczne drzewa pomnikowe: jodła, tulipanowiec (obumarły), jesionbukklon.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Cecenowo#Zabytki

  • „kościół filialny w Cecenowie pw. Najświętszej Marii Panny został wybudowany w latach 1867-1868 po pożarze kościoła drewnianego. Kościół murowany znajduje się w innym miejscu niż jego poprzednik tzn. trochę wyżej. Fundamenty kościoła opierają się na głazach granitowych. Kościół to neogotycka jednonawowa budowla. W kościele znajdują się wspaniałe organy, wykonane przez B. Grüneberga w 1875 r[9].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Cecenowo#Zabytki

Podsumowanie

Jak widzicie podróżowanie bez planu ma swe zalety, jedną z nich jest odkrywanie mało znanych miejsc, które staram się tu opisać dla Was, drodzy Sympatycy.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj