Kościół Garnizonowy Św.Barbary i Św.Maurycego w Inowrocławiu

0
392

Kiedy zaparkowaliśmy niedaleko Liceum Królowej Jadwigi w Inowrocławiu, bardzo zaciekawiła mnie kopuła tego kościoła, myślałam początkowo, że to jakaś cerkiew.

Ja podeszłam robić zdjęcia, małżonek wysiadł z auta by „rozprostować” nogi. Gdy wróciłam, po zrobieniu zdjęć, zastałam małżonka na rozmowie z pewnym starszym panem.

Okazało się , że pan był z Kędzierzyna Koźla, a podszedł do nas, bo niedowierzał, że jesteśmy z Opolszczyzny, co rozpoznał po tablicy rejestracyjnej OST. Kędzierzanin przebywał tu na leczeniu uzdrowiskowym. Jak się odezwałam po śląsku, pan już wiedział na pewno , że jesteśmy z Śląska Opolskiego. Świat jest mały.

Kościół Garnizonowy Św. Barbary i Św. Maurycego w Inowrocławiu.

Kościół świętej Barbary i świętego Maurycego – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Wojsk Lądowych Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościółśw._Barbary_iśw._Maurycego_w_Inowrocławiu

Historia

„Budowę świątyni rozpoczęto 13 sierpnia 1927 roku, kościół został konsekrowany 2 lipca 1933 roku przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Gawlinę. W uroczystości uczestniczyli generałowie Stefan Pasławski i Wiktor Thommée, żołnierze razem z dowódcą 59 pułku Piechoty Wielkopolskiejpułkownikiem Bolesławem Mirgałowskim. Tłumnie przybyli mieszkańcy Inowrocławia razem z prezydentem Apolinarym Jankowskim. Na uroczystość przyjechał także wojewoda poznański hrabia Roger Adam Raczyński.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościółśw._Barbary_iśw._Maurycego_w_Inowrocławiu#Historia

Architektura

„Świątynia nosząca wezwanie świętych Barbary i świętego Maurycego – patronów żołnierzy została wzniesiona w stylu klasycyzującego modernizmu. Wzorem dla projektanta budowli, architekta Mariana Andrzejewskiego z Poznania, był kościół ewangelicko-augsburski w Warszawie, wybudowany w latach 1777-1781 przez architekta Szymona Bogumiła Zuga. Mury świątyni były stawiane przez budowniczego z Inowrocławia, Franciszka Dźwikowskiego.

Kościół to budowla nieorientowana, zaplanowana centralnie na rzucie krzyża greckiego z eliptyczną rotundą przy skrzyżowaniu naw, nakrytą monumentalną kopułą zakończoną latarnią, do złudzenia przypominającą swoją formą żołnierski hełm. Na kopule są umieszczone owalne okna w stylu neobarokowym. Pomiędzy ramionami krzyża znajdują się zaokrąglone cztery kapliczki, z których jedna pełni funkcję zakrystii świątyni. Kopuła budowli i dachy kapliczek były nakryte płytkami eternitowymi, z kolei mała wieżyczka na kopule nakryta była blachą cynkową. W latach późniejszych płytki eternitowe oraz blacha cynkowa wieżyczki zostały zastąpione blachą miedzianą[1].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościółśw._Barbary_iśw._Maurycego_w_Inowrocławiu#Architektura

Organy

„Organy zostały wybudowane w 1917 roku przez renomowaną świdnicką firmę organmistrzowską Schlag & Söhne.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościółśw._Barbary_iśw._Maurycego_w_Inowrocławiu#Architektura

Podsumowanie

O Inowrocławiu napiszę jeszcze, byłam na chwilę, parę godzin, miasto mnie zachwyciło.

Opisałam Żaczki , pomnik Królowej Jadwigi i rynek, ale jeszcze muszę opisać deptak, który wiedzie na rynek. Już niedługo!

Zazdroszczę mieszkańcom Inowrocławia, że mieszkają w takim pięknym miejscu.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj