Lidzbark Warmiński – rynek i okolice zachwycają

0
368

Już dwa felietony napisałam o pięknym Lidzbarku Warmińskim, dzisiaj nietypowo, zaproszę Was, drodzy Sympatycy 50ok.pl na podróż i spacer po mieście.

Nie jestem przewodnikiem, nie znam szczegółowo poszczególnych obiektów Lidzbarka, ale moje fotograficzne johankowe oko tak właśnie uchwyciło piękno tego miasta.

Parę słów o Lidzbarku Warmińskim

Lidzbark Warmiński nazywał się kiedyś z języka niemieckiego Heilsberg, z z pruskiego Lēcbargs, jest miastem w województwie warmińsko – mazurskim, jest siedzibą władz powiatu lidzbarskiego oraz gminy wiejskiej Lidzbark Warmiński.

Wiemy ze źródeł historycznych, że od 1350 r. do XIX wieku był stolicą Warmii i wówczas jej największym miastem. Samo miasto było centrum wiary i kultury w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, nazywane często Perłą Warmii. Wiele lat panowali tu biskupi warmińscy. Było drugim po Braniewie (opisałam Braniewo tu na stronie) – ośrodkiem gospodarczym.

W mieście jest zakład mleczarski Polmlek, główna siedziba grupy mleczarskiej Warmia a jeśli chodzi o wojsko, stacjonuje tu i ma swój garnizon 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy.

Z ciekawostek podam, że na przełomie sierpnia i września odbywają się tu Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry. Natomiast w listopadzie zaczynają się Lidzbarskie Starcia Kabaretowe , które mają cykl co trzy miesiące, aż do maja.

Samo miasto coraz bardziej się rozwija, przyciąga coraz więcej turystów, często staje się miejscem imprez sportowo rekreacyjnych.

U uliczkach Lidzbarka Warmińskiego najlepiej bym się „zagubiła ” i zapomniała o wszelkich troskach. Kamieniczki, uliczki, zaułki, czarują.

Podsumowanie

Dzisiaj zdjęcia pokazały całe piękno Lidzbarka Warmińskiego, zapraszam do odwiedzenia tego miasta, Zamku Biskupów Warmińskich, Kolegiaty Piotra i Pawła. Wszystko to opisałam na stronie, by was zachęcić do zwiedzania naszego kraju.

Nie siedzimy na kanapie, ruszamy na Warmię, cudowną i pełną zabytków.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj