Jacquelyn Mitchard Dwanaście podarunków- recenzja

0
707

Pamiętacie Drodzy Sympatycy 50ok.pl, jak recenzowałam tutaj książkę Prezent na święta, tej samej autorki?

Polecam tę recenzję przy okazji opisywania kolejnej książki tej autorki – pod tytułem „Dwanaście podarunków”, wydaną przez Świat Książki.

Jak zwykle znalazłam ją na popularnym serwisie aukcyjnym za całe 4 złote, kupując inne książki. Zaciekawiła mnie okładka, zamiast całej postaci kobiecej, suknia ślubna, ręka pani młodej trzymającej bukiet ślubny.

Oczekiwałam romansidła, ckliwej opowieści o miłości, czegoś, czym zajmę mój umysł w obecnych ciężkich czasach, z wojną w tle.

Kolejny raz sprawdziło się porzekadło : Nie sądź książki po okładce.

W żaden sposób nie jest to romans, ale powieść obyczajowa, momentami radosna, ale są i dramaty.

Dwanaście pocałunków

Główna bohaterka True jest wdową, wychowującą samotnie syna Guy`a. Jej mąż pilot zginął nie w samolocie, ale w idiotycznym wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę.

True może liczyć na pomoc matki, jednakże ich relacja jest bardzo trudna, dlaczego-poczytajcie sami.

Po śmierci męża z odszkodowania zakłada firmę Dwanaście podarunków, czy zajmuje się firma, o co chodzi, doczytajcie. Jest to firma niebanalna – dlaczego- czytajcie.

W dniu 43 urodzin, które o zgrozo dla niej przypadają w Walentynki , idzie do baru, gdzie spotyka się z przyjaciółmi. W sumie nie chce iść, bo ma kryzys wieku średniego. Piją , grają, True znieczula się winem, czuje się stara i nieatrakcyjna.

Nagle do gry w darta dołącza się facet siedzący w barze. To kucharz, współwłaściciel baru, ale wtedy True o tym nie wie. Facet ją podrywa subtelnie. Ona nie traktuje go poważnie. Facet jest o wiele wiele młodszy. Jest piękny jak grzech, kruczoczarne włosy i brązowe oczy w których można utonąć. I pochodzi z Luizjany, prawdziwy gentelman z Południa.

I co? Romans-myślicie. Niby tak, ale związek od pierwszych chwil jest inny.

Czy się pobiorą? Co na to syn True? Czy polubi ewentualnego ojczyma? Czy True, nie wierząca w siebie, uważająca się za za starą dla takiego faceta, zrobi krok dalej ? Jak zareaguje małomiasteczkowa społeczność na ten związek?

Kim okażą się rodzice Hanka, których pozna True? Jakie rodzinne tajemnice pozna przy okazji, czy sprawią one, że jej tolerancja będzie sprawdzona?

Kto zagrozi związkowi? Czy majątek True czy ktoś najbliższy? Czy będzie ktoś jeszcze, kto sabotuje ten związek?

Czy talent syna Guy`a się rozwinie, jakie dramaty go spotkają?

Powieść jest gruba, ma 590 kartek, czytałam wczoraj cały dzień, robiłam sobie przerwy, bo chciałam przemyśleć wydarzenia z książki.

Jest ona taka prawdziwa, obejmuje dwanaście miesięcy z życia True, jej firmy, Hanka, kłopotów ze zdrowiem.

Czy wszystko skończy się happy endem? Czy można wybaczyć i ile można wybaczyć? I to osobie którą się kocha? O czym piszę – doczytajcie.

Jak piszą krytycy np. magazyn „People” o tej książce – ” Mitchard doskonale rozumie kobiece wątpliwości i zmagania w trudnościach każdego dnia” /z okładki /.

Chyba poszukam innych opowieści tej autorki, bo pisze tak wspaniale, że warto po nie sięgnąć.

Kim jest autorka?

Jacquelyn Mitchard urodziła się 10 grudnia 1951 roku, to amerykańska pisarka i dziennikarka.

Jest autorką pięknej powieści The Deep End of Ocean ( Głęboki koniec oceanu), która sprzedała się w wielu egzemplarzach. Jak przeczytam, opiszę , obiecuję.

Wychowywała sie w Chicago, na jego przedmieściach. Była córką hydraulika. Skończyła studia kreatywnego pisania na trzy semestry w ramach Mark Costello na Uniwersytecie w Illinois, w Urbana -Champaign.

Została reporterką w 1976 roku, ostatecznie awansując jako felietonistka trybu życia w gazecie: Milwaukee Journal Sentinel.

Podsumowanie

Pragniesz spędzić czas na interesującej lekturze? Ta książka zapewni ci emocje i wiele przemyśleń.

Śledząc wątek opowieści i perypetie jej bohaterów, czujemy z nimi silną więź, identyfikujemy się z nimi, wyobrażamy sobie ich postaci, to duża zaleta tej książki.

Powieść jest życiowa, mówi, co jest najważniejsze w życiu, jakie uczucia i rzeczy są istotne.

Uczucia, uczucia i jeszcze raz uczucia, wspaniale opisane przez Autorkę, sprawią, że nie będziecie się nudzić.

Polecam na wiosenne i letnie dni.

Johanka

Wydawnictwo Świat Książki ISBN 83-7311-904-3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj