Pomniki ku czci walczących o niepodległość w Dźbowie (dzielnica Częstochowy)

0
723

Kiedy w maju br. ruszałam na kolejną wyprawę Johanki, w kierunku północno wschodniej części Polski z mojej rodzinnej Opolszczyzny, skierowaliśmy się drogą przez Częstochowę.

Zupełny przypadek sprawił, że dostrzegłam ten pomnik.

Zatrzymaliśmy się w sklepie na kawę, kiedy małżonek Johanki poszedł ją kupić, ja poszłam obejrzeć pomnik. Po przyjeździe do domu postanowiłam odszukać, co to za pomnik i odszukać jego historię.

Parę słów o historii

Jak doczytałam w lokalnej prasie i internecie, pomnik upamiętnia mieszkańców , którzy walczyli w latach 1917-1920 oraz ofiary II Wojny Światowej. Stoi przed Szkołą Podstawową nr 52 w Częstochowie.

Pomnik tworzy liczący 2,5 m postument, z trzema płytami, na których są umieszczone 66 nazwiska poległych mieszkańców Dźbowa. Wieńczy go orzeł, pochodzący z 1938 roku.

Sam Dźbów obecnie tworzy dzielnicę – część miasta Częstochowa.

Ofiary z lat 1917-1920 to między innymi żołnierze 27 Pułku Piechoty Legionów Polskich. Pomnik upamiętnia też ofiary II Wojny Światowej, nie tylko żołnierzy ale i partyzantów, ofiary ulicznych egzekucji czy wywiezionych do obozów koncentracyjnych. Można powiedzieć, że pomnik upamiętnia wszystkich, którzy oddali najwyższą ofiarę, jaką można złożyć za nasz kraj.

Sama historia pomnika sięga aż do roku 1938, kiedy mieszkańcy małego Dźbowa, postanowili go wznieść ku czci młodych legionistów. Pomnik nie przetrwał wojny. Tuż po niej został odbudowany, a na jego górę powrócił orzeł, który wojenną zawieruchę przeczekał w stodole, na krótki okres zawisły tablice, by zniknąć w 1946 roku. Pomnik niszczał przez długi czas.

Ważny rok 2006

To rok, kiedy podjęto decyzję , by odtworzyć pomnik. Sama Dyrektor Szkoły pani Gołachowska była jedną z inicjatorek odbudowy.

Jedną z przyczyn chęci obudowania pomnika, był fakt, że wielu potomków legionistów; uczestników Powstań Śląskich oraz biorących udział w historycznej Bitwie Warszawskiej 1920 roku uczęszczało do tej szkoły,

Zmieniła się lokalizacja pomnika , teraz postanowiono go postawić na terenie szkoły.

Na odtworzenie pomnika Urząd Miasta Częstochowa przeznaczył prawie 30.000 zł.

Uroczystość odsłonięcia miała miejsce 8 listopada 2013 roku.

Podsumowanie

Jak widzicie, zwiedzanie bez planu, jakie uprawiam, pozwala mi zbaczać z ustalonej wcześniej trasy, znajdować ciekawe miejsca, poznawać nie tylko nasz kraj, ale jego historię.

Polecam to miejsce, warto przystanąć , postać w zadumie i oddać w ten sposób hołd tym, których pamięci pomnik jest poświęcony.

Poleca Wam

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj