Godej po śląsku z Johanką – literka A

0
3596

literka A czynść 1

Piyrwszy wyraz kiery mi sie kojarzy na A, jest „asić sie”. Nie oznacza bynajmniej czegoś związanego z imieniem Asia. Asić sie to po prostu chwalić się, pysznić, np. Niy aś sie tymi szczewikoma ( buty). Podobnym wyrazem jest „aska”– to tako dziołcha, fest zarozumiało, tako richtig chwalipięta.Myśla tu tyż o wyrazie akuratny=prawidłowy, taki jak trzeba, abo as -oznaczo osoba lepszo od innych, ktoś super np. ale mosz auto boś je as!

Imiona

Na A, som tyż imiona :Alojzy =  Alojz ; Anna = Ana,tu mom osobisto uwaga : żodyn Ślązok nie powie „Andzia”, jak w serialu „Śląska wojna” Bercik godoł do żony….

i dalyj wymieniomy  : Aniela –Angela ; Joachim, po naszymu Achim abo Chimek; Antoni to u nos Antonik, jak non sie coś straci, to rzykomy ( modlimy sie ) i warto się wszystko znojduje. Agnieszka , to po śląsku Agnys, Agnysa.

Afa.Tak richtig ten wyraz oznaczo małpa. Ale… no właśnie, ciepać  abo szczylać afy to robić gupie miny. Momy takie powiedzonko na Śląsku „wyglondo sie choby afa na giskanie„- czyli” wygląda, jak małpa na konewce”.

Ślązacy używają też łączników: ali=nawet, także, również; abo=albo aże =że, aż

Owoce

W kategorii owoce, na a momy: apluzyny, apluzina; apfelzina=pomarańcze /a ( ta nazwa pojawiła się na Górnym Śląsku  w XIX wieku) ; augustki=jabłka papierówki.

W kategorii żywność  apfelmus=mus jabłkowy anyżki=ciasteczka anyżkowe; amloki=cukierki miętówki, niekiedy godomy pepermintki.

Obleczenie

Ubrania: ancug =ubranie, garnitur, z ciekawości : cug to pociąg, nieroz się lachom ( śmieję ) jak niewtorzy myślom że  ancug  to pociąg pospieszny…

Ślązok ubiero kabot abo szaket + westa i galoty .Westa to kamizelka, galoty -spodnie, do tego szczewiki ( buty) ale arbajancug, abo arbaj to ubranie robocze.  dla porównania: arbajtancug i szczewiki ze sztalkapami (buty  z podnoskiem metalowym), kiere odbieromy w ausgabie ( narzędziowni).

to tyle na dziś, czynść 2 niedługo!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj