Godej po śląsku z Johanką_ literka B

2
2821

Godej po śląsku z Johanką_ literka B

Piyrwsze co mi się kojarzy jest banhow czyli stacja kolejowa, na wtorej robili baniorze, czyli kolejarze. Ale banka to jest tramwaj.

Do wyrazu banka jest podobny wyraz bania, co nie mo nic wspólnego z koleją czyli baną , bo to jest dynia.:)

Inksze wyrazy kiere mi się kojarzą to bajtel czyli małe dziecko.Za bajtla , czyli w dzieciństwie boło fajnie, słuchali my berania od rodziców ( opowiadania bajek) ,robili my bajzel (nieporządek , bałagan), kiej my bajukali, czyli raczkowali.

Kiej my szli na szpacyr, przychodzili my ubabrani ( ubrudzeni) muter ( mama)  nieroz pedzieli: ale z ciebie babrok ( brudas).

Bajtle grały w bala ( piłka ), baliczka ( piłeczka).

Ciekawostka , choć nazwa dziwna, ale babskie scochy to szczaw:)

Naprawdę, możecie to obadać .Badnąć to zobaczyć, przypatrzyć się np. badnij co te bajtle robią?

Na Śląsku na kobiety, żony  godomy baby i nie jest to coś obraźliwego. Jak wtoś godo: to je mojo baba, mówi, że to jest moja żona (kobieta).

Baby dobrze warzą w kuchni, nieroz piekom na niedziela babówka, czyli babka drożdżowa albo forma do jej pieczenia też jest tak mianowano  (nazywano) . Jak piecze inksze nioż drożdżowe ciasto to używo bakpulwer ( proszek do pieczenia).

Jak ci  baba dobrze warzy, to chop warto (szybko) jest barchaty ( pękaty ) i je basok ( brzuchacz, grubas), kiery mo srogi bas ( duży brzuch).

Chop chodzi do roboty bakać (pracować ciężko),ale bakać to też palić papierosy.

Nieroz robi na bauplacu ( plac budowy ), a na frisztig  (śniadanie ) do roboty biere bajlaga ( kanapka ) klapsznita z czymś , plasterek kyjzy (sera)albo wusztu (kiełbasy) miyndzy dwoma sznitami (kromkami)  chleba.

I kiej go głód dopadnie, to może zrobić bajsa ( kęs, ugryzienie).

Jak chop jedzie na basyn się kompać, to biere  badki ( kąpielówki). Powiedzynie seblec sie do badków to ” rozebrać się do majtek”.

Tyle na dziś, czynść drugo niedługo!

Johanka

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj