Czy opolska kroszonka zdobędzie wpis do listy UNESCO?

0
1522

Niedawno byłam w zacisznym Kolonowskiem, na spacerze i małym zwiedzaniu. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym, jak wypiękniała ta miejscowość.

O tym co zobaczyłam, napiszę w osobnym felietonie, gdyż ten – chcę poświęcić rzeczy wyjątkowej, jaką na własne oczy ujrzałam w Kolonowskiem.

Kroszonka z Kolonowskiego

Na przeciwko przychodni lekarskiej MEDYK, stoi wielka i przepiękna kroszonka. Podeszłam bliżej i obfotografowałam to cudo. Zastanawiałam się, co mi umknęło, przecież Wielkanoc była dawno

Zobaczcie sami:

Autorkami tego dzieła sztuki są panie: Małgorzata Mateja i Bożena Konieczko. Pani Kroszonka, stanęła w Kolonowskiem nieopodal fontanny przy ul. Leśnej. Cieszy nasze oczy od 19 września 2020.

Zaczęłam internetowe śledztwo w sprawie wielkiej kroszonki

Okazało się , że jest to akcja Muzeum Wsi Opolskiej, którego pan dyrektor Jarosław Gałęza postanowił promować naszą opolską kroszonkę na Opolszczyźnie i na świecie , a docelowym zadaniem jest umieszczenie opolskiej kroszonki na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Trzeba nadmienić, że ponad rok temu sam wzór opolski został tam wpisany wraz z piękną tradycją wodzenia niedźwiedzia. Dowiedziałam się tego z prasowej wypowiedzi pani Heleny Wojtasik, przewodniczącej Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Śledztwa ciąg dalszy….

Drugą rzeczą , którą odkryłam, jest fakt, że są jeszcze cztery inne kroszonki-„gigantki” : w Ozimku obok siedziby Domu Kultury, autorstwa Renate Janik , następna w Łubnianach koło Łubniańskiego Ośrodka Kultury – pojawiła się 13 września 2020 o 14.00, autorką dzieła jest Sabina Karwat i company ,natomiast w Gogolinie kolejna kroszonka pojawiła się 13 września 2020 o 11- autorka zdobienia : Barbara Herok .

Chyba najpiękniejsza mega-kroszonka jest w Opolu, autorstwa Agnieszki Okos, twórczyni ludowej, która jak sama powiedziała w wywiadach prasowych, że praca zdobienia dzieła, zajęła jej 2 miesiące.

Link by ją obejrzeć poniżej:

Od 11 września cieszy nasze oczy w holu urzędu marszałkowskiego w Opolu, docelowo stanie na skwerze na ulicy Hallera.

Kroszonka z Ozimka

Mój małżonek akurat był w Ozimku wczoraj i zrobił zdjęcia kolejnej pięknej Pani Kroszonce.Przepraszam za jakość, ale lało a to zdjęcia z komórki.

Oceńcie jej piękno!

Lokalne władze popierają inicjatywę w sprawie kroszonki!

Marszałek województwa Pan Andrzej Buła wypowiedział się bardzo pozytywnie na temat samej inicjatywy i pomysłu.

Stwierdził, że : ” niezwykle ważne jest poczucie przynależności do tradycji , do historii, a opolska kroszonka jest istotnym elementem tradycji naszego regionu. Cieszę się, że Muzeum Wsi Opolskiej jest dobrym duchem i organizatorem przedsięwzięć, które temu tak dobrze służą.”

źródło cytatu: https://opowiecie.info/opolskie-kroszonki-sa-wielkie/

Podsumowanie

Koniecznie musicie przyjechać do nas zobaczyć te cuda i rozpropagować świetną ideę umieszczenia opolskiej kroszonki na wspomnianej liście UNESCO.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj