50 lat istnienia Zespołu Szkół Specjalnych przy DPS w Zawadzkiem w województwie opolskim

0
510

W dniu 9 maja 2024 miałam zaszczyt uczestniczyć w uroczystej Gali z okazji 50 – lecia istnienia Zespołu Szkół Specjalnych przy DPS w Zawadzkiem.

Byłam zaproszona jako przyjaciel Szkoły, albowiem staram się utrzymywać więzi, z „moją szkołą”, jak ją nazywam, choć zakończyłam w niej pracę w 2019 roku – pracowałam tu w od lipca 2017-lipca 2019 jako Główny Księgowy.

Parę słów o szkole i DPS

Szkoła leży w środku lasu, w cudownej lokalizacji, w cichej okolicy. Przy szkole znajduje się budynek Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem. Działalność Domu prowadzi Zakon Braci Szkolnych. Organem prowadzącym jest Powiat Strzelecki.

Gdy odwiedzimy to miejsce, ujrzymy piękny Pałacyk Myśliwski, w którym jest kaplica i część administracyjna DPS.

Zespół Szkół specjalnych przy DPS w Zawadzkiem

ZSS przy DPS w Zawadzkiem jest prowadzony również przez Powiat Strzelecki jako jednostkę prowadzącą, szkoła zawsze może liczyć na wsparcie Powiatu w każdym aspekcie.

Dzięki zaangażowaniu Pana Dyrektora Artura Walkowiaka, który zaczął akcję : Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków (pisałam o tej aukcji na stronie), niedługo w szkole będzie wybudowana winda dla uczniów. Akcja przerosła oczekiwania.

Szkoła pozyskała środki z organizowanych zbiórek, licytacji, darowizn sponsorów, dofinansowania PFRON poprzez wniosek do ROPS Opole, swoje środki dołożył Powiat Strzelecki. Wielką darowiznę przekazała działająca przy szkole Fundacja Mały Krok.

Na Gali Szkoły ciepłe słowa z ust Pana Starosty Waldemara Bednarka zostały skierowane do Kadry i całej Społeczności Szkoły. Pan Starosta wspomniał o pełnym wsparciu Zarządu Powiatu Strzeleckiego w trudnej pracy nauczycieli na rzecz uczniów, pracę tę nazwał misją. W gali uczestniczył również Członek Zarządu Powiatu Strzeleckiego Pan Ryszard Nocoń oraz Członek Zarządu Powiatu Pan Janusz Żyłka.

Pan Starosta Janusz Żyłka wręczył symboliczny bon, na zakup projektora. Na pewno się przyda. Wsparcie dla szkoły poprzez uczestnictwo w gali okazała pani Naczelnik Działu EKT Pani Ewa Pinkawa wraz z Zastępcą Pani Naczelnik, Panią Iwoną Wojciechowską.

MISJA SZKOŁY

Po pierwsze w tej szkole najważniejszy jest uczeń.

Pracuje tu taka kadra, że niejedna szkoła musi zazdrościć takich pedagogów. Nauczyciele ci są profesjonalistami, o niezwykłej empatii, bo trudna praca z młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną tego właśnie wymaga. Każdy z nauczycieli nie jest osobą przypadkową, ale oddaną pracy w 200 %. W sumie to nie jest praca, to misja, jak wspomniał pan Starosta Bednarek, którą realizują z sukcesami. Każdy uśmiech ucznia, każdy gest zadowolenia, to powód do dumy.

Ja poznałam większość uczniów, są cudowni, znałam wszystkich po imieniu, czułam się tu zawsze jak w domu. Wielu uczniów mnie pamiętało to było poruszające.

Niezwykłe chwile

W czasie gali, która odbywała się w zawadczańskim Kinoteatrze, było wiele wzruszeń. Zarówno z powodu oglądanych zdjęć z historii szkoły, wyświetlanych w czasie uroczystości, jak i przemówień. Furorę zrobił występ uczniów ZSS przy DPS w Zawadzkiem z dzwonkami, trójkątami i innymi instrumentami perkusyjnymi. Każdy z dzieciaków całym sobą wyrażał radość i emocje.

Brawurowy pokaz uczniów i nauczycieli

Po nim przy nostalgicznej muzyce przedstawiono układ choreograficzny, gdzie obok dzieci na scenie, nauczyciele w strojach z anielskimi skrzydłami i oświetleniem zrobili taki show, że większość osób na widowni miała łzy w oczach. Osobiście pogratulowałam pani Justynie, która czuwała nad przebiegiem układu na gali. Jednakże należy podkreślić bezgraniczne zaangażowanie całej kadry szkoły.

Oglądaliśmy mini film, w którym szkoła przedstawiała „Aktorów”, czyli uczniów szkoły, którzy przy utworze You Are the Reason, po polsku, do słów piosenki pięknie tworzyli gestami treść, ze swoimi nauczycielami. Wzruszenie na maksa.

Później na gali kilka utworów zaśpiewała formacja BRAWO oraz zatańczył Zespół Taneczny Żędowianie, prezentujący poloneza i kujawiaka. Dziewczęta z wielką gracją przedstawiły te dwa tańce, w pięknych strojach.

Wręczono również dyplomy i nagrody w konkursie na najładniejszą kartę na 50 lecie szkoły. Gratulujemy młodym artystom.

Występ Orkiestry dętej PSM I Stopnia w Strzelcach Opolskich

Bardzo profesjonalnie pokazała się Orkiestra Dęta z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Strzelcach Opolskich pod batutą pana Adriana Masseli. Publiczność została zaskoczona utworami z popularnych filmów, na przykład temat przewodni z „Star Wars” albo „Szybcy i wściekli”. Niezwykłe aranżacje bardzo się podobały.

Jestem zachwycona młodymi artystami, jestem dumna ze szkoły, bo tak się składa, że pracowałam tam 10 lat. Uczniowie tej szkoły są zdolni i przy tym skromni, choć wielu z nich osiąga spore sukcesy muzyczne.

Twórcy sukcesu szkoły, panie nauczycielki i była Pani Dyrektor

Nie mogę nie odnieść się do przemówienia obecnego Pana Dyrektora, który mówił jak wiele wniosły byłe panie nauczycielki, które przebywają na emeryturze. Jedna z pań wspominała pionierskie czasy, kiedy do kształcenia specjalnego nie było pomocy naukowych ani podręczników, ile rzeczy same przygotowywały.

Była Pani Dyrektor Anna Bujmiła, która jest przez wszystkich nas szanowana, to osoba z charyzmą, która wiele lat stała na czele szkoły, przeżywając z nią dobre, lecz czasem trudne chwile. Oddanie Pani Dyrektor pracy w szkole przez wiele lat oraz jej przemówienie na gali – obecni na uroczystości nagrodzili gromkimi brawami.

Anioły i Przyjaciele Szkoły

Po gali ustawiła się kolejka przyjaciół szkoły, którym Pan Dyrektor podziękował, prosząc o dalsze wsparcie. Każdy z nas otrzymał piękną sówkę.

Sówka którą otrzymałam_ fot. Johanka

Wiele osób wręczało drobne i całkiem spore upominki, przepraszam ale z uwagi na brak miejsca, załączam tylko dwa zdjęcia.

Podsumowanie

Po gali zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek, który przygotowali sponsorzy oraz rodzice uczniów.

W kuluarach odbywało się wiele spontanicznych rozmów i spotkań, wszyscy zgromadzeni na uroczystości stworzyli wspólnotę serc.

Jeden z tortów był gigantyczny, z napisem z nazwą szkoły. Kanapki zrobione przez rodziców były jak z najlepszego hotelu, artystyczne i przepyszne.

Dziękuję Panie Dyrektorze za możliwość uczestniczenia w tej gali, życzę kolejnych takich spotkań na przyszłych jubileuszach, ten był wspaniały, kłaniam się nisko.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj