Jarosławiec – Kościół Najświętszego Serca Jezusowego – powiat zamojski

0
290

Kiedy podróżowałam po Polsce wschodniej, na własne oczy przekonałam się że są dwa Jarosławce, jeden w powiecie hrubieszowskim, a drugi w powiecie zamojskim. Pierwszy już opisałam, kiedy opisywałam imponujący Wiejski Dom Kultury, wyglądający jak dwór.

Parę słów o wsi

Jarosławiec – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Sitno[6][5].

W skład miejscowości wchodzą trzy sołectwaJarosławiecJarosławiec GórnyJarosławiec Dolny[7]. Według Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2011 wieś liczyła 1517 mieszkańców[8].

Jarosławiec to największa miejscowość pod względem liczby mieszkańców w gminie Sitno. Znajdują się tu: kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, cmentarz, dwie remizy, w tym jedna użytkowana przez Ochotniczą Straż Pożarną (jednostka posiada jeden wóz strażacki), Szkoła podstawowa wraz z salą gimnastyczną oraz kompleksem boisk Orlik 2012[9], sklepy spożywcze, skład buraków cukrowych, kilka firm produkcyjnych, usługowych i handlowych (min. hurtownia kwiatów, dwie stacje LPG). Ze względu na bliskie położenie Zamościa miejscowość pełni funkcje noclegową w stosunku do większego ośrodka. W zachodniej części miejscowości w latach 90 powstało osiedle domków jednorodzinnych[10]. Bliskość Zamościa jako potencjalnego rynku zbytu przyczyniła się również do powstania jednej z większych w regionie powierzchni gruntów pod szkłem[11].

Wieś jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Najświętszego Serca Jezusowego[12].”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Jarosławiec_(powiat_zamojski)#

Położenie

„Jarosławiec leży w południowo-zachodniej części gminy Sitno ok. 3 km na wschód od granic Zamościa przy drodze krajowej nr 74 biegnącej do przejścia granicznego w Zosinie. W bliskim sąsiedztwie położona jest linia kolejowa LHS, oraz zwykła linia kolejowa.”

źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Jarosławiec_(powiat_zamojski)#Położenie

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Jarosławcu

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Jarosławcu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w dekanacie Krasnobród, w diecezji zamojsko-lubaczowskiej[1].

Parafia erygowana została 9 maja 1990 roku, dekretem ówczesnego biskupa lubelskiego, Bolesława Pylaka[1].

Do parafii należą wierni z następujących miejscowości: JarosławiecŁabuńki Drugie (Sahalin), Mocówka (część), Stabrów (część)[1]

Liczba mieszkańców: 2124[1].”

źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Najświętszego_Serca_Jezusowego_w_Jarosławcu

Podsumowanie

Zapraszam na kolejne relacje z pięknej Lubelszczyzny, Zamojszczyzny, ta część Polski jest przepiękna.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj