„Nadzjawiska” Robert Paśnicki – recenzja

0
669

Dzisiaj chciałam Wam napisać parę słów o książce, której wydanie wsparli Sympatycy Pana Roberta Paśnickiego, każdy dorzucił się, aby ujrzała światło dzienne dla nas, czytelników.

Wielką rolę, jak pisze w „Podziękowaniach” Autor, odegrał pan Marek Razowski z portalu TakToWidzimy.pl on namówił Pana Roberta na otwarcie zrzutki na wydanie książki.

Nadzjawiska są pięknie wydane, na sztywnym i dobrej jakości papierze. Na okładce widzimy śpiącego chłopca, w pokoju pełnym różnych elementów wystroju o czarodziejskim, lecz o nieco przerażającym charakterze.

Z tyłu książki jest recenzja pana Przemysława Szubartowicza. W pełni się z nią zgadzam. Doczytajcie sami co pan redaktor Szubartowicz napisał.

Książka jest do nabycia u Autora, znajdziecie Go na TT , obecnie X.

Nadzjawiska

„Nadzjawiska jest zbiorem 16 opowiadań, które z braku czasu ( jestem księgową, a koniec roku i początek następnego są intensywne) -czytałam na raty. I to był dobry sposób, gdyż czytając po jednym opowiadaniu, miałam więcej czasu na ich dogłębne przemyślenie.

Są one bowiem niebanalne, narracja świetnie prowadzona, piękna polszczyzna, co się „czuje” od razu.

W opowieściach momentami odnajdujemy elementy fantasy, wspomnień z okresów minionych, czasem z dawnego PRL, lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, mówiące o świecie, którego już nie ma, a jeżeli istnieje, wygląda zupełnie inaczej.

Młode pokolenie może się z nich dowiedzieć, czym charakteryzowały się zjawiska: kupowanie na zeszyt, życie w PRL, jak się kiedyś żyło, kim byli ówcześni VIP, jak się odnaleźli w nowej rzeczywistości.

Zadziwiające dla mnie jest zakończenie każdego opowiadania – zawsze zaskakujące dla czytelnika, co powoduje, że zaczynamy patrzeć na część już przeczytaną z innej perspektywy.

Świadczy to o mistrzowskim przemyśleniu każdego szczegółu przez Autora.

Może to moje osobiste i subiektywne odczucie, ale momentami nastrój niektórych opowiadań przypominał mi opowieści legendarnego mistrza noweli kryminalnej, Edgara Allana Poe, który jak wiecie, wplatał w swe dzieła elementy fantastyki i horroru. Myślę, że to duży sukces Pana Roberta, że to odczuwam.

Najbardziej na mnie zrobiły wrażenie dwa opowiadania: „Po drugiej stronie okna” o szpitalu psychiatrycznym, gdyż nastrój i niespodziewane zakończenie są nie do opisania, musicie zwrócić uwagę na to opowiadanie, a drugie opowiadanie warte polecenia to : ” Perfidna rekonstrukcja zdarzeń”, które ma zupełnie inny charakter, jest czysto kryminalne, mnie przypomniało pewien cykl kryminalny, który oglądam na kanale Investigation Discovery. To gotowy scenariusz na kolejny odcinek, tak bardzo realistyczne było to opowiadanie.

Brawo Panie Robercie! Czytając czułam przysłowiowe ciarki.

Podsumowanie

Polecam Wam ten cykl opowiadań, warto się zatrzymać w tym zabieganym życiu i przenieść się w artystyczny piękny świat literatury, jaką prezentuje Pan Robert Paśnicki. Nie jest to łatwa lektura, trzeba mieć dojrzały umysł, jak pisze Autor na okładce. A ja Państwu mówię: koniecznie „must read”.

„Nadzjawiska” są nadzwyczajne.

Johanka

Wydanie pod patronatem TAK TO WIDZIMY_ Warszawa 2022 ISBN 978-83-964571-0-3

Polecamy również inne dzieła Pana Roberta Paśnickiego

Robert Paśnicki pisze na portalu TakToWidzimy, można przeczytać jego ciekawe artykuły.

Jest autorem książek : Zda(rze) nia wybrane przez tak zwanego Roberta Paśnickiego / ISBN 83-903582-7-1/ ; Tylko dla nieznajomych /ISBN 83-906215-8-4/;Biblioteka Giaura i Goja [—-] Polrealizm / ISBN 83-914718-0-2//

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj