W czasie mojej majowej Wyprawy Johanki w maju 2023 przypadkowo przejeżdżaliśmy przez tę wieś, zatrzymaliśmy się na chwilę i zrobiłam kilka fotografii.
Parę słów o wsi
” Dorohusk – wieś w Polsce położona w Obniżeniu Dubieńskim, w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminie Dorohusk[5][6]. Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 816.
Wieś leży przy granicy z Ukrainą przebiegającej na rzece Bug. W sąsiedztwie wsi znajduje się drogowe i kolejowe przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin.
Miejscowość jest siedzibą władz gminy Dorohusk, jednak Urząd Gminy znajduje się w miejscowości Dorohusk-Osada. Wieś jest sołectwem w gminie Dorohusk[7]. Według Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2011 wieś liczyła 493 mieszkańców i była czwartą co do liczby ludności miejscowością gminy[8].
W Dorohusku działa klub piłkarski (założony w 1968) „GKS Granica Dorohusk”. W sezonie 2019/2020 klub występował w klasie okręgowej w grupie Chełm[9].”
źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Dorohusk
Kościół pw. Św. Jana Nepomucena w Dorohusku Osadzie
„Kościół pw. Matki Boskiej i św. Jana Nepomucena – wzniesiony w 1821 z fundacji Jana Suchodolskiego, dziedzica Dorohuska, neogotycki, murowany, z częściowo zachowanym wcześniejszym barokowym wyposażeniem. Jest kościołem parafialnym w parafii św. Jana Nepomucena.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dorohusk-Osada#Zabytki_architektury





Jak przeczytałam na tablicy koło kościoła:
„Kościół Rzymskokatolicki pw. Św, Jana Nepomucena w Dorohusku- Osada. Kościół wybudowany w latach 1907-1912 dzięki dużemu zaangażowaniu właścicieli pobliskich folwarków i parafian. Mieczysław Kobyliński – ówczesny właściciel dóbr dorohuskich ofiarował na ten cel 2 morgi ziemi na terenie po dawnej karczmie. Kościół zaprojektowany został przez Stanisława Diehl, a robotami murarskimi kierował Michał Lejman. W 1915 roku kościół został trafiony kilkoma pociskami armatnimi wojsk rosyjskich i uległ znacznemu zniszczeniu. W 1921 roku staraniem ks. Ludwika Szyszko przystąpiono do odbudowy kościoła. Jest to kościół orientowany, murowany z cegły ,otynkowany, podpiwniczony. Halowy , trzynawowy z kruchtą i trójbocznie zamkniętym prezbiterium. W bryle obiektu dominuje wyniosła wieża przykryta namiotowym dachem. Całość świątyni, łącznie w wystrojem wewnętrznym , utrzymana jest w stylu neogotyckim. Nawy i prezbiterium przykrywają sklepienia gwiaździste , nadając wnętrzu swoisty charakter.”
źródło: tablica przy kościele




Historia wsi Dorohusk
„Około roku 1550 w Dorohusku urodził się Paweł Orzechowski – wojski krasnostawski, podczaszy i podkomorzy chełmski, starosta suraski, patron braci polskich. W latach 1867–1954 miejscowość była siedzibą gminy Turka. 23 lipca 1944 roku przez most pontonowy przeprawiły się przez Bug jednostki 1 Armii Wojska Polskiego[10]. W miejscowości działało Państwowe gospodarstwo rolne Dorohusk[11].
W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Dorohusk. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa chełmskiego.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Dorohusk#Historia



„Pałac barokowy z XVIII w., wzniesiony przez dziedzica Dorohuska Michała Maurycego Suchodolskiego na wysokiej skarpie nadbużańskiej. Obiekt murowany, parterowy z piętrową częścią środkową i parterowymi alkierzami. Wnętrze dwutraktowe z obszerną sienią i ośmiobocznym salonem. Dach łamany polski. Pierwotnie przed pałacem (po bokach) znajdowały się dwie oficyny i prowadziła do niego brama. Oficyny łączyły z pałacem przejścia arkadowe. Obecnie obiekt jest wyremontowany, część pomieszczeń zajmuje biblioteka oraz ośrodek kultury i sportu. Przy pałacu pozostałości XVIII wiecznego parku z klasycystycznymi nagrobkami kamiennymi rodziny Suchodolskich. W 1934 władze gminy Turka kupiły pałac na szkołę. Jego wschodnia część oraz dwie oficyny zniszczone przez pożar w 1920 zostały w 1936 rozebrane do fundamentów. W 2018 roku wymieniono dach i pomalowano elewacje. W pobliżu widoczne są pozostałości trzech bastionów ziemnych[9].”
źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Dorohusk-Osada#Zabytki_architektury
„W pobliskiej miejscowości Dorohusk-Osada znajdują się m.in. pałac barokowy z XVIII w., wzniesiony przez dziedzica Dorohuska Michała Maurycego Suchodolskiego oraz Kościół pw. Matki Boskiej i św. Jana Nepomucena z 1821.”
źródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Dorohusk#Historia
Pomnik Niepodległości w Dorohusku
Pomnik Niepodległości odsłonięty w 10 listopada 2018 roku w środku wsi, koło szkoły jest imponujący.




Budynek Gminy i komenda Policji w Dorohusku
„W Dorohusku-Osadzie znajduje się Urząd Gminy Dorohusk, choć siedzibą władz de jure jest Dorohusk. Wieś wchodzi w skład sołectwaBerdyszcze, Dorohusk-Osada[7]. Według Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2011 wieś liczyła 929 mieszkańców i była drugą co do liczby ludności miejscowością gminy[8].”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dorohusk-Osada#






Pomnik na cześć wyzwolenia Dorohuska
„We wsi znajduje się stacja kolejowa i kolejowe przejście graniczne między Polską a Ukrainą. Przy drodze od stacji w stronę Berdyszcza stoi dawna strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, obecnie dom mieszkalny. W centrum wsi szkoła, stadion Klubu Sportowego „Granica” i niewielki park z pomnikiem-działem upamiętniającym wyzwolenie Dorohuska w 1944 r.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dorohusk-Osada#Charakterystyka
Przy ulicy I Armii Wojska Polskiego stoi właśnie ten pomnik, postawiony przez kombatantów w 1982 roku, ku czci bohaterów poległych w latach 1939-1945 roku. Na pomniku widzimy tablice upamiętniające miejsca walk żołnierzy oraz osobną tablicę ufundowaną przez Artylerzystów i Rakietowców Wojska Polskiego na rzecz pamięci I Armii Wojska Polskiego. Pamiątkowa tablica została odsłonięta 20 lipca 1989 r. w święto Wojsk Rakietowych i Artylerii.




Podsumowanie
Zupełnie przez przypadek, spontanicznie trafiłam tu w czasie mojej wyprawy bez planu po tzw. Ściany Wschodniej.
Muszę tu wrócić, odwiedzić więcej miejsc, region jest wspaniały.
Johanka