3. Urlaub z bajtlami w PRL

0
740
fot. Johanka _ nece na ryby wPucku.

Dzisio zaś poczytocie jak to boło za starego piyrwyj ( dawniej), Hyjdla zaś mi pedziała pora fajnych wspomnień, razym my spisali i jest gryfnie ( ładnie).

Urlaub a bajtlami ( urlop z dziećmi)

Na urlaub my tyż  kożdy rok z bajtloma  jechali. Chop załatwioł w robocie tako mało drewniano chałpka w Ustroniu, kaj my tydziyń łodpoczywali.

To nie boło  tak jak terozki pojeś mitag ( teraz zjeść obiad) w gospodzie i pysk utrzyć ( obetrzeć buzię ). Na  ibrich ( zapas) piniyndzy nie boło, no to sama warzołach ( gotowałam) mitagi.

Mieli my auto (malucha) napakowali my fol ( dużo, do pełna) wszystkygo. Kwanty (ubrania) boły w kożdyj dziurze.

Na zicu (siedzeniu ) kaj trzi bajtle ( troje dzieci ) siedziały i pod zicym,  a na dachu boły biksy ( puszki) i krałzy ( słoiki) z roztomaitym jodłym ( z różnym jedzeniem).

Mitagi na wakacjach

Warzołach na kochrze ( gotowałam na kuchence turystycznej) , a w prodiżu piykłach  zisty (babki ) i insze maszkyty ( słodycze) .

Mieli my tyż butla z gazym. Ta moja familio (rodzina) miała tam  łogromny apetit.

Nie zdonżołach pomyć po mitaku ( umyć naczyń po obiedzie) , a już wołali ło jedzyniy. Kożdy dziyń pod wieczor śli my tyż na dobry kejks (ciastko) ze szlakzaną ( bitą śmietaną)   do  kafejki DELICJA.

To dopiyro boła wielko szpana ( wydarzenie, coś niebywałego) tak pomaszkycić ( zjeść coś przepysznego ) .

Nojwiykszo radość boła z pluskanio w wodzie. Kożdy wczasowicz żoł po swojymu i żodyn  nie  boł ajferzichtik ( zazdrosny) i  sie nie pośmiywoł jak przy rzyce na butli gazowyj warzołach  zupka dlo bajtli, abo kafej (kawa) dlo nos.

Gumifilce z Rajchu

Roz my guminioków  zapomnieli dlo nojmodszyj cery (córki ) , a w gorach przeca dugo rosa,  no to łowinołach dziołsze nożki chadrą ( ścierką ) łoblykłach nelonowe  bojtle ( woreczki nylonowe) i zandalki (sandałki) , co by się mogła w piosku grać ( bawić w piasku).

Miastowo dziołszka pado; a co ty masz na nóżkach?  ale nasza 3-latka boła mondro i pado, to  take nelonowe gumifilce z Rajchu ( nylonowe gumofilce z Niemiec).

Koniec czynści trzeciej, nieskorzyj bydzie czworto!

Wspomnień Hyjdli wysłuchała i spisała na potrzeby strony, zredagowała Johanka

Richtig fajne ksionżki ło Ślonsku i nie tylko znojdziecie sam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj