Pleszew, piękny ratusz i pomnik powstańca

0
460

Pleszew odwiedziłam na chwilę, jadąc nad morze. Zobaczyłam pomnik żołnierza, poprosiłam mojego małżonka, by się zatrzymać, chciałam się dowiedzieć, co to za pomnik, ratusz obok również był piękny.

Parę słów o Pleszewie

Pleszew – miasto w województwie wielkopolskim, w Kaliskiem, na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Nerem, siedziba powiatu pleszewskiego i gminy Pleszew.

Według danych z 1 stycznia 2019 roku miasto liczyło 17 356 mieszkańców[1].

Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel[2].

Pleszew jest pierwszym w Polsce miastem 15-minutowym, w którym wszystko, co jest niezbędne do życia, znajduje się w zasięgu maksymalnie kwadransa drogi pieszo, rowerem lub komunikacją miejską[3].

Pleszew leży na Nizinie Południowowielkopolskiej, na Wysoczyźnie Kaliskiej[4], nad Nerem, około 25 km na północny zachód od Kalisza; położony jest w południowo-wschodniej części historycznej Wielkopolski, w Kaliskiem, do II rozbioru Polski (1793) leżał w województwie kaliskim[5].

Etymologia nazwy miasta nawiązuje do słowa pleszplecha – oznaczające łyse, gołe miejsce położone na bezleśnej wysoczyźnie[6].”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pleszew

Historia Pleszewa

„Początki osadnictwa Pleszewa datowane są na IX w. p.n.e.[2].

Pierwsza wzmianka o mieście (civitas Plessov) pochodzi z 2 października 1283 roku, kiedy to książę wielkopolski Przemysł II objął pod jurysdykcję sądu kaliskiego miasto Pleszew[2].

Pierwszym odnotowanym (1395) właścicielem miasta był kasztelan Filip z Cielczy – Pleszew był miastem prywatnym[2].

W okresie średniowiecza było to miasto średniej wielkości. W czasie wojny trzynastoletniej Pleszew wystawił w 1458 roku 12 pieszych na odsiecz oblężonej polskiej załogi Zamku w Malborku[7]Przywilej króla Jana Olbrachta z 1493 roku zezwalał dwa jarmarki w ciągu roku: na św. Floriana (4 maja) i św. Jana Chrzciciela (29 sierpnia)[2].

Na początku XVI wieku w Pleszewie działało 9 cechów rzemieślniczych[2]. W okresie reformacji miejscowość była ośrodkiem protestantyzmu[2].

W 1793 roku w wyniku rozbiorów Polski miasto znalazło się wraz z całą Wielkopolską w zaborze pruskim[2].

W 1806 roku pożar zniszczył 2/3 miasta m.in. ratusz i kościół[2]. W 1807 roku miasto przynależało do departamentu kaliskiego Księstwa Warszawskiego[2]. Po ustaleniach Kongresu Wiedeńskiego (1815) Pleszew ponownie powrócił do zaboru pruskiego[2]. W 1818 roku utworzono powiat pleszewski obejmujący m.in. miasto Jarocin[2]. W 1831 roku w mieście panowała epidemia cholery[2]. W okresie rewolucji społecznych i narodowych tzw. Wiosny Ludów (1848–1849) pod Pleszewem zlokalizowany był jeden z głównych obozów powstańczych[2].

W drugiej połowie XIX wieku miasto przeżywało rozwój gospodarczy, założono m.in. zakład budowy i naprawy maszyn rolniczych (1877), zakład kotlarski (1886) oraz drukarnię (1899)[2].

W 1875 roku uruchomiono linię kolejową z Poznania przez Pleszew (stacja w Kowalewie) do Kluczborka[2].

Mieszkańcy miasta uczestniczyli w powstaniu wielkopolskim (pięć kompanii pleszewskich) w starciach m.in. o Krotoszyn, pod Kobylą Górą i w okolicach Rawicza[2].

24 stycznia 1945 roku miała miejsce ofensywa Armii Czerwonej[2].

W 1983 roku w Pleszewie uruchomiono komunikację miejską oraz otwarto muzeum[2].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Pleszew#Historia

Pleszew- miasto 15 minutowe, o co chodzi?

„Pleszew jest pierwszym w Polsce miastem 15-minutowym. W ciągu maksymalnie kwadransa pieszo, rowerem lub komunikacją miejską, można dostać się do najważniejszych punktów w mieście – szkoły, urzędu, sklepu, przychodni, czy instytucji kultury lub miejsc sportu i rekreacji. Według założeń koncepcji wdrażane są inwestycje i nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają życie mieszkańcom i sprawiają, że Pleszew staje się dobrym miejscem do życia. Koncepcja opiera się o sześć podstawowych filarów, według których podejmowane są konkretne działania w przestrzeni miejskiej. Są to łatwo dostępne żłobki i przedszkola, przyjazne szkoły (także artystyczne), atrakcyjny rynek mieszkaniowy, zróżnicowana oferta kulturalna, nowoczesne obiekty sportowe i miejsca rekreacji, a także wysoki poziom opieki zdrowotnej. Działania te są realizowane w oparciu o ochronę środowiska, z wykorzystaniem ekologicznych rozwiązań. Dzięki temu miasto staje się ekologiczne i ekonomiczne[3].

Twórcą koncepcji miasta 15-minutowego jest prof. Carlos Moreno z francuskiej Sorbony, który dostrzegł pierwsze w Polsce kwadransowe miasto. Efektem jest zaproszenie Pleszewa do udziału w konsorcjum programu „Driving Urban Transitions” w towarzystwie: Wiednia, Genewy, Glasgow, Belfastu, uniwersytetów w: Lozannie, Monachium, Karlsruhe i Stuttgarcie oraz sieci miast C40. Projekt dotyczy modelu miasta 15 minut i wdrażanych polityk miejskich w zakresie zrównoważonej mobilności i mieszkalnictwa.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pleszew#Miasto_15-minutowe

Pomnik żołnierza obok ratusza

Pomnik, jak się okazuje nie żołnierza a powstańca, jest metalowy.

Obrazuje postać powstańca, który wyrusza w bój, a malutki chłopczyk przekazuje mu ( w domyśle chyba – ojcu?) ryngraf z Matką Boską, by go chronił.

Na dole pomnika widzimy napis, kierowany do powstańców pleszewskich, by oddać im cześć: „Nikt im iść nie kazał… poszli – bo tak chcieli.”

Autorem projektu jest Grzegorz Godawa. Odsłonięcie pomnika nastąpiło 15 października 2018 roku.

Podsumowanie

Byłam w Pleszewie wiele razy, ale zawsze w nocy, w drodze nad morze, teraz udało się być tu za dnia. Z wielu ciekawych rzeczy jakich dowiedziałam się przygotowując do reportażu, już teraz wiem, że wiele ominęłam. Kolejny mój pobyt będzie dłuższy, uzupełnię moją wiedzę turystyczną.

Zapraszam do Pleszewa!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj