Modliborzyce na Ziemi Janowskiej- zachwycają !

0
460

Kiedy na Wyprawie Johanki z maja 2021 odwiedzałam te strony, zaciszne Modliborzyce zapamiętam na długo. Wysiadłam z auta i z moim ukochanym małżonkiem, poszliśmy „rozprostować nogi”, pochodzić po rynku. Cisza aż brzęczała w uszach, piękna majowa pogoda, śpiewające ptaki – żyć nie umierać.

Parę słów o mieście Modliborzyce

Miasto znajduje się w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, położone jest geograficznie na Równinie Biłograjskiej.

Od 1631 do 1868 miała prawa miejskie, a w okresie 1975-1998 należała do nieistniejącego dziś województwa tarnobrzeskiego. W roku 2014 ponownie zyskała prawa miejskie.

Mieści się tu Parafia św. Stanisława, większość ludności jest wyznania rzymskokatolickiego.

W mieście ma siedzibę gmina miejsko wiejska Modliborzyce. Wg danych z 31.12.2020 w mieście mieszka 1459 mieszkańców.

Zabytki które warto odwiedzić

„Ze względu na swoje położenie geograficzne, Modliborzyce to miejscowość o dużych walorach turystycznych. Lasy, oraz wspaniałe rozciągające się pola stanowią bardzo ważny element krajobrazu.

Zdecydowanie najważniejszym zabytkiem w Modliborzycach jest kościół parafialny . Jego budowa trwała od 1644 do 1664 roku. W pobliżu niego znajduje się dzwonnica pochodząca z 1775 roku. Następnym zabytkiem jest synagoga wybudowana w okolicach 1760 roku. Obecnie pełni ona funkcję Gminnego Ośrodka Kultury (w skrócie GOK).”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Modliborzyce#Zabytki_i_atrakcje_turystyczne

Ja nie wiedziałam o tej synagodze i nie zwiedziałam- uzupełnię to następnym razem, bo warto tu wrócić.

Tablica na pamiątkę udziału ludności w wojnie polsko- bolszewickiej

Władze gminy w dziesiatą rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości, ufundowały tablicę, upamiętniającą mieszkańców gminy, który oddali swe życie w I wojnie światowej. Do dziś możemy podziwiać ją na ścianie lokalnego kościoła (została zrekonstruowana w 2005 roku).

Pomnik ofiar II wojny światowej

Na pomniku widzimy kilka tablic, na jednej jest fragment „Roty” Marii Konopnickiej, z napisem :

W hołdzie mieszkańcom gminy Modliborzyce poległym i zamordowanym przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej.

Wójt Gminy Modliborzyce ,ŚŻŻak k. Janów Lubelski, w 70 rocznicę napaści Niemiec i Rosji Sowieckiej na Polskę , wrzesień 2009.

Inna tablica, z 17 IX 1972 roku : W hołdziem poległym i zamordowanym w Drugiej Wojnie Światowej. Modliborzyce 17.IX.1972 r. Z drugiej strony są nazwiska ofiar i miejscowości, z jakich pochodzili.

Kolejnym pomnikiem jest pomnik z tablicą na cześć Marszałka Piłsudskiego.

Podsumowanie

Zwiedzanie spontaniczne zaprowadziło mnie do Modliborzyc, które mnie zachwyciły.

Polecam zwiedzanie Polski zamiast siedzenia na kanapie.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj