Babiak-woj. warmińsko-mazurskie- przepiękny kościół i okolica

0
458

Kiedy w maju 2022 zwiedzałam niektóre zakątki Warmii , zachwyciłam się tym kościołem, widocznym z drogi, małżonek skręcił naszym busem i mogłam podziwiać świątynię z bliska. Kościół był w miejscowości Babiak.

Kilka słów o Babiaku

Babiak jest wsią w województwie warmińsko mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Lidzbark Warmiński. W okresie 1975-1998 należała do już nieistniejącego województwa olsztyńskiego.

Źródła historyczne mówią o wsi już w 1328 roku. Sam dokument lokacyjny wystawiono 17 lipca 1342 roku przez Warmińską Kapitułę Katedralną we Fromborku.

Babiak, niegdyś nosił niemiecką nazwę Frauerndorf. Od początku wieś znajdowała się pod wpływami biskupa warmińskiego. Kiedy w 1466 Warmia wraz z całymi Prusami Królewskimi znalazła się w granicach I Rzeczypospolitej, położenie Babiaka na trasie między Braniewem a Fromborkiem nabrało znaczenia. Wówczas już powstawał kościół, o którym piszę poniżej.

Nie można nie wspomnieć o tym, że na rozwój Babiaka wielki wpływ miał mecenat biskupów i kanoników warmińskich. Stanowili oni elitę intelektualną, bowiem kształcili się na wielu znanych europejskich uniwersytetach.

W Babiaku gościli : Mikołaj Kopernik, Stanisław Hozjusz czy Ignacy Krasicki, których nie trzeba przedstawiać. Goście przybywali tu po drodze na sejmiki generalne Prus Królewskich, organizowane w Braniewie czy Fromborku.

Sytuacja po II wojnie światowej

Od 1945 roku sytuacja w Babiaku była napięta, systematycznie wysiedlano miejscowych Niemców i Warmiaków. Ich miejsce zajmowali głównie Kresowiacy, z okolic Wilna i Grodzieńszczyzny, a także okolic Mazowsza.

W ramach znanej wszystkim akcji „Wisła” przesiedlono kilkanaście rodzin ukraińskich. Ludność musiała się zintegrować, mimo różnić zarówno kulturowych jak i religijnych. Niektórzy przybysze byli zszokowani stanem gospodarstw, zadbaniem, nowoczesnym wyposażeniem. Wielu nowych mieszkańców Babiaka po prostu nie potrafiło obsługiwać niektórych urządzeń.

Zaraz po wojnie w 1945 roku wieś miała szkołę, przychodnię, piekarnię i cukiernię. Istniała sala kinowa , stacja benzynowa oraz warsztat. Niestety, szerzyły się wówczas kradzieże i zniszczenia, do dziś z tego powodu wieś utraciła 1/3 dawnych zabudowań.

W roku 1947 powstaje w Babiaku grupa Świadków Jehowy.

Zabytkowy kościół

We wsi znajduje się gotycki kościół katolicki pw. świętych Augustyna i Anny. Został on wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku, ponownie konsekrowany w 1580 przez biskupa Kromera. W późniejszym czasie dobudowano wieżę w neogotyckim stylu, którą podwyższono w 1844, wykańczając szczytami. W 1860 dobudowano zakrystię. Wnętrze zdobią trzy ołtarze barokowe pochodzące z przełomu XVII i XVIII w., wiszący świecznik z XVII w., barokowa ambona z pocz. XVIII w. oraz rzeźba  św. Anny Samotrzeciej z XVI wieku. Malowidła pochodzą z około 1680, dzwon z 1445. Przy bramie wejściowej znajdują się dwie ceglane kapliczki. We wsi przydrożna kapliczka z początku XIX wieku (neoklasycystyczna) oraz neogotycka z końca XIX wieku.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Babiak_(województwo_warmińsko-mazurskie)#Kościółpw.św.Augustyna_iśw._Anny

Obeszłam kościół dookoła, imponująca budowla wbijała się w niebo. Piękna pogoda pozwalala w pełni cieszyć oko tym zabytkiem.

Podsumowanie

Podróżując bez planu można natrafić na małe perełeczki w architekurze czy przyrodzie, ten dom który widać poniżej, na dawne ozdoby, jest zabytkiem.

Takie zwiedzanie spontraniczne ma swoje zalety, co potwierdzam Wam każdym moim felietonem.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj