W czasie johankowej wyprawy w sierpniu 2022 odwiedziłam Miłkowice w województwie wielkopolskim, gdzie niedaleko, przy drodze stał piękny kościół Św. Mikołaja, jak potem doczytałam. Był on w remoncie.
Parę słów o Miłkowicach
Sama wieś mieści się w województwie wielkopolskim, w powiecie tureckim, w gminie Dobra, nad brzegiem zbiornika Jeziorsko.
W okresie 1975-1998 administracyjnie należała do województwa konińskiego.
Była to wieś szlachecka, gdzie swoje życie wiosła rodzina Miłkowskich herbu Abdank.
Ze źródeł historycznych wynika, że już w drugiej połowie XV wieku stał tu kościół ufundowany przez Mikołaja Miłkowskiego, który ożenił się z Katarzyną z Romiszewic. Odczytano też, że w czasie krótkiej wizyty w Miłkowicach w 1683 istniał wówczas drewniany kościół z trzema ołtarzami.
W 1787 roku Ignacy Lipski, łowczy wschowski, miejscowy dziedzic postawił nowy kościół,na podstawie krzyża, który w 1849 został „w perzynę obrócony”- cokolwiek to znaczy.
Kolejny dziedzic o nazwisku Tomasz Bogdański postawił kolejny kościół, na bazie tzw. pruskiego muru , mimo celu, by był trwały, tak się nie stało.
Obecny, neogotycki kościół Świętego Mikołaja zbudowano w XIX wieku. Jest w nim między innymi obraz przedstawiający Świętego Antoniego z XVIII wieku, rokokowy krucyfiks oraz dwie wyjątkowe monstrancje.
Jedna z okresu rokoka, druga z XVIII wieku.
Nie mogę nie wspomnieć, że jest tam kielich ze stopą z okresu ok. roku 1640.
Szkoda, że kościół był w remoncie, ale i z zewnątrz prezentuje się zacnie.














Kościół Św. Mikołaja w Miłkowicach_ fot. Johanka
Podsumowanie
Jak widzicie, przypadkowo , po drodze, natknęłam się na zabytek, warto zwiedzać spontanicznie, jak to robię od lat.
Polecam podróżowanie, a nie siedzenie na przysłowiowej kanapie, Polska jest piękna. W drogę !
Johanka