Kamień Pomorski – zachwycające zabytkowe organy i miasto

0
1129

Kiedy w sierpniowej wyprawie Johanki postanowiłam nieco „odbić ” od samego wybrzeża, chciałam odbyć podróż sentymentalną do Kamienia Pomorskiego. Byłam tu jako starszy przedszkolak, „lekko dawno”- około 45 lat temu.

Z tej wyprawy z tatą pamiętałam cudowną grę i koncert, jakiego wysłuchałam – na zabytkowych organach, którą byłam zachwycona. W szarym PRL, kiedy rozrywek było jak na lekarstwo, wyprawa do takiego miejsca była dla mnie jak nie przymierzając podróż do Disneylandu.

Sierpniowy Kamień Pomorski przywitał nas ciszą i spokojem, byliśmy w tygodniu, nie w weekend. Nieco senne miasteczko, takie jakby czas się zatrzymał.

Kilka słów o samym Kamieniu Pomorskim

Z języka niemieckiego to był kiedyś Cammin in Pommern. Kamień Pomorski jest miastem w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, stanowi siedzibę gminy miejsko-wiejskiej Kamień Pomorski.

Jak głosi lokalna historia, nazwa wzięła się z wielkiego głazu nad rzeką.

Jest to uzdrowisko, na Pobrzeżu Szczecińskim, nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego. Ma kilka ośrodków sanatoryjnych. Jest tu zlokalizowany port morski z basenem rybacko- żeglarskim. Kamień Pomorski był pierwszą znaną stolicą Pomorza.

Miasto jest w rozlewisku cieśniny Dziwny, która tworzy Zalew Kamieński. Samo zaś leży nad dwiema jego zatokami: Karpinką a Promną. Miejscowość leży 90 km od północy od Szczecina. Samo centrum miasta leży 7 km od wybrzeża Bałtyku. Miasto ma pośredni dostęp do morza poprzez cieśninę Dziwnę.

Unikalne zabytkowe zabudowania

Odnaleźliśmy ciekawe budynki, na jednym z nich była tablica: „Gwido Chmarzyński – historyk sztuki, muzeolog, profesor Uniwersytetów w Poznaniu i Toruniu, wybitny znawca sztuki polskich Ziem Zachodnich i Północnych. Urodzony 20.VII.1906 r. w Nakle nad Notecią. W latach 1962-1973 w Kamieniu Pomorskim , w tym domu mieszkał i zmarł 30.VII.1971 r. Pochowany na cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.”

Budynki były odnowione i zadbane.

Pomnik Józefa Piłsudskiego w Kamieniu Pomorskim

Pomnik odsłonięto w 2018 roku. Marszałek znajduje się w pozie z obrazów Kossaka, oparty na szabli. Stanął w centrum miasta. Należy wspomnieć, że inicjatorem akcji jest Społeczny Komitet powołany do upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rzeźba powstała dzięki hojności Mieszkańców. Twórcą monumentu jest Stanisław Motyka.

Przepiękny ratusz w Kamieniu Pomorskim

Ratusz w Kamieniu Pomorskim, został zbudowany w XIII wieku. W połowie XVI w. przebudowany, nadano mu nieco cech renesansowych.

W roku 1945 budynek uległ zniszczeniu, ale z pietyzmem odbudowany, gdzie zrekonstruowano bryłę i wnętrza z okresu gotyku. W okresie średniowiecza budowano typowe ratusze podcieniowe jak ten w Kamieniu Pomorskim. Na piękno obiektu wpływa jego kształt- wydłużonej kamienicy, z bogatą elewacją, arkadami i lizenami.

Dekoracja szczytu budynku przypomina dekorację znajdującą się na szczycie pałacu biskupiego. W piwnicach i na parterze zachowały się gotyckie sklepienia krzyżowo żebrowe i kolebkowe.

Na ratuszu zamontowano dawny przyrząd do tortur zwany Kuną, co opisuje tabliczka , zamieściłam zdjęcie.

Obok ratusza jest klimatyczny hotel „Pod Muzami”.

Niedaleko rynku Hotel pod Muzami_ fot. Johanka

Stary spichlerz i budynki nad rzeką

Nad rzeką jest infrastruktura z dawnych lat, czysto i schludnie.

Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim

Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim, to prywatne muzeum rodziny Sokołowskich, powstało w 2001 roku.

Siedziba muzeum to Baszta i Brama Wolińska z XIV wieku. W muzeum znajdziemy wiele skamielin dinozaurów oraz liczne minerały. Z tarasów baszty rozciąga się piękny widok na Zalew Kamieński.

Muzeum działa cały rok, prócz poniedziałków, wstęp jest płatny, jest tu tez sklepik z minerałami , wyrobami z kamieni, biżuterią i pamiątkami. Na górze schodów jest plansza z strojem rycerza, gdzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Pomnik historii w Kamieniu Pomorskim

Kontrkatedra Najświętszej Marii Panny , Św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna biskupa w Kamieniu Pomorskim jest w centrum miasta. W latach 1972-1992 świątynia pełniła rolę kontrkatedry diecezji szczeciński – kamieńskiej. Obecnie pełni rolę kontrkatedry archidiecezji szczecińsko -kamieńskiej.

1 września 2005 kontrkatedra i zespół budynków rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uznane zostały za pomnik historii. Kamieńska katedra jest najstarszym obiektem sakralnym z Pomorza Zachodniego i posiada najstarszą znaną więźbę dachową z terenu Polski.

Oszałamiające swym pięknem zabytkowe organy

Barokowe organy w kontrkatedrze, składają się z 3300 piszczałek i 47 głosów. Organy ozdobione są 11 postaciami, między innymi : Archanioła Michała, króla Dawida, Saula z lirą, Ottona z Bambergu, Ernesta Bogusława de Croy, anioła grającego na skrzypcach, anioła grającego na violi, Jana Chrzciciela, trzy niewiasty, z których jedna śpiewa, druga gra na kotłach, a trzecia na cymbałach.

Organy katedralne w Kamieniu Pomorskim zostały ufundowane w 1669 roku przez ostatniego luterańskiego biskupa kamieńskiego, księcia Ernesta Bogusława de Croya. Ich twórcami byli: Friedrich Breyer, który zaprojektował organy i rozpoczął ich budowę, oraz Michael Berigiel, który dokończył budowę[4]. Obudowę organów wraz z kunsztownym ornamentem wykonał rzeźbiarz Martin Edelber[4]. Natomiast Johann Grundman wykonał rzeźby zdobiące prospekt organowy[4]. Nie jest znany wykonawca dziesięciu, wysokiej klasy obrazów, które wypełniają płyciny balustrady organów, a przedstawiają muzykujące niewiasty[4].

Instrument powstał w latach 1669–1672. Pierwszy koncert odbył się w pierwszą niedzielę Adwentu 1672 roku. Do 1683 roku trwały prace wykończeniowe. Malowidła i złocenia wykonał stargardzki malarz Jan Schmidt. Wtedy też doszło do niewielkiej przebudowy organów w celu umieszczenia na nich kartuszy z herbami i podobizną fundatora.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Organy_kamieńskie

Miałam okazję wysłuchać koncertu organowego. Z góry po koncercie zeszła pani Organistka. Filigranowana i eteryczna jak słynny Dzwoneczek z bajek, grała jak anioł.

Jak nam powiedziała, ze spieszy się do trójki dzieci- ( wyglądała na 20 lat) oboje z małżonkiem zostaliśmy z otwartymi ustami .

Pomnik Pana Kleista koło szkoły

Obok budynku szkolnego dostrzegłam kamień z tablicą ku czci Ewalda Kleista:

Ewald Georg Jurgen von Kleis w latach 1722-1747 dziekan kapituły kamieńskiej – 11 października 1745 roku w Kamieniu Pomorskim dokonał jak pierwszy na świecie próby z kondensatorem elektrycznym przy pomocy butelki Kleista. w 300-tną rocznicę urodzin Mieszkańcy Kamienia Pomorskiego 10.VI.ad.2000″.

Podsumowanie

Jak widzicie, Kamień Pomorski jest przepiękny, zatem ruszamy się z kanapy i ruszamy na zwiedzanie.

Bierzemy wnuki, dzieci, współmałżonka, koleżeństwo – wyprawa na Pomorze Zachodnie, do Kamienia Pomorskiego – nie będzie nudna.

Dla każdego coś dobrego, polecam z całego serca.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj