Rezerwat przyrody Kołowskie Parowy imienia Józefa Lewandowskiego

0
712

W czasie sierpniowej wyprawy Johanki do województwa zachodniopomorskiego – akurat wybierałam się z mężem w kierunku Świnoujścia, jednakże , chcąc wyjechać ze Szczecina- stojąc w gigantycznym korku ( była to sobota) w upale i zaduchu spalin, stwierdziłam, że lepiej ” źle jechać ” niż „dobrze stać”.

Poprosiłam męża, byśmy zrezygnowali z tego Świnoujścia, pojechali np. do Dźwirzyna, a potem wrócimy do Świnoujścia – w tygodniu, nie w weekend – tak zrobiliśmy. Zjechaliśmy z trasy na Świnoujście przy najbliższej okazji.

Mąż włączył GPS i zaznaczył trasę o małym ruchu pojazdów, no i w drogę…

Nawigacja powiodła nas uroczymi, prowincjonalnymi drogami, nieraz 4 metrowymi, ale się nie zrażaliśmy, tylko jechaliśmy nimi w kierunku Dźwirzyna. Ruch drogowy był nikły.

Tym sposobem natrafiłam na Rezerwat Przyrody ” Kołowskie Parowy”. Podziwiałam cudowny drzewostan, przez uchylone okna wdychaliśmy zapach lasu, jechaliśmy ocienionymi drogami, upał nie był dokuczliwy.

Po drodze spotkałam też Jęczydół, który opisałam już wcześniej na stronie.

Rezerwat przyrody Kołowskie Parowy im.Józefa Lewandowskiego

Jak doczytałam po powrocie do domu, sam rezerwat rozciąga się na powierzchni 24,34 ha. Został utworzony w 1956 roku, w województwie zachodniopomorskim, w środkowej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, niecałe 2 km od Kołowa.

Sam rezerwat obejmuje drzewa liściaste, umiejscowione na wzniesieniach o charakterze morenowym.

Jego głównym celem jest zachowanie oryginalnego lasu bukowego, o różnych typach, wzbogaconym zespołami roślin w licznym runie, które ma tu wspaniałe warunki do rozwoju.

Przez rezerwat przepływa strumień Utrata, który raz znika, raz ponownie pojawia się na powierzchni. Dno parowu zajmuje buczyna źródliskowa.

Cały obszar rezerwatu podlega ochronie czynnej

Znajdziemy tu rośliny chronione, między innymi: kruszczyk szerokolistny; kruszczyk siny, kruszyna pospolita, kalina koralowa, marzanka wonna.

Są również niezwykle rzadkie i ginące : perłówka jednokwiatowa, kostrzewa leśna, szczyr trwały, czartawa pospolita, turzyca zgrzebłowata, zachyłka oszczepowata, kokorycz pusta, przytulia pospolita.

Spotkamy też inne rośliny, jakie znamy powszechnie z naszych lasów: prosownica rozpierzchła, fiołek leśny, gajowiec żółty, zawilec gajowy, szczawik zajęczy.

Pamiątkowy głaz z tablicą

W południowo – wschodnim narożniku rezerwatu, na skrzyżowaniu dróg ze Szczecina i Kołowa umiejscowiono głaz narzutowy, z tablicą wykonaną na cześć mgr inżyniera Józefa Lewandowskiego, wybitną postać znaną z tamtych stron, leśnika , żyjącego w latach 1907-1968 , pioniera, zagospodarowania lasów Pomorza Zachodniego.

Pełnił on funkcję wieloletniego dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Szczecinie oraz prezesa Ligi Ochrony Przyrody w Szczecinie ( w latach 1957-1968).

Miałam wielkie szczęście natrafić na ten pomnik z tablicą i zrobić mu zdjęcie. Dziękuję mojemu mężowi i GPS, że przywiódł mnie wówczas – w to magiczne miejsce z niepowtarzalną przyrodą.

Podsumowanie

Znacie mój entuzjazm wobec turystyki spontanicznej, gdyby nie przypadek, nie trafiłabym do tej ostoi przyrody.

Bierzemy wnuki, dzieci, ruszamy zwiedzać nasz piękny kraj.

Poleca Wam

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj