Żuławka Sztumska – zabytkowy kościół pw Jana Chrzciciela

0
322

Kiedy w maju 2022 jechałam z mężem na kolejną wyprawę w nieznane – naszym busem, zatrzymywaliśmy się wszędzie, gdzie zauważaliśmy coś ciekawego, tak było również z białym kościołem pw Jana Chrzciciela, jak się potem okazało, obchodzącym 800 lecie istnienia parafii w roku 2016.

Parę słów o historii o wsi

Żuławka Sztumska, dawniej nazywała się Posilge, leży w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Dzierzgoń. Wieś królewska położona była w II połowie XVI wieku w województwie malborskim. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Z ówczesnego Posilge pochodził Jan von Posilge, kronikarz, autor Kronik kraju Prus.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Żuławka_Sztumska_(wieś)

Parę słów o samym kościele

Kościół św.Jana Chrzciciela, w stylu barokowo gotyckim, powstał w XIV wieku. W roku 1666 został przebudowany, a w okresie 1695-1696 przez Davida Knoblocha i Barthela Ranischa.

Jest on jednonawowy, są barokowe ołtarze boczne i polichromia umiejscowiona na stropie.

W południowo – zachodnim narożu jest czworoboczna wieża, natomiast w górnej części drewniana, nakryta barokowym hełmem z latarenką.

źródło z którego korzystalam:https://pl.wikipedia.org/wiki/Żuławka_Sztumska_(wieś)

Kościół jest wspaniale odnowiony ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Unii Europejskiej. Miejsce : Żuławka Sztumska, kościół p.w. Jana Chrzciciela, dofinansowane z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ( 2013). Na tablicy przy kościele czytamy, że dofinansowanie z programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet 1: Ochrona zabytków; Zadanie -Remont dachu, położenie nowej dachówki, zamontowanie rynien oraz instalacji odgromowej. (żródło tablica koło kościoła).

Natomiast wnętrze kościoła objęło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie, Operacja : wzbogacenie oferty turystycznej i okołoturystycznej Dolnego Powiśla poprzez konserwację ołtarza głównego kościoła pw.Jana Chrzciciela w Żuławce Sztumskiej wpółfinansowane ze Środków Unii Europejskiej w ramach Działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 www.krainadolnegopowisla.pl ( źródło tablica na kościele).

Ciekawostka

Żuławska Kolej Ogrodowa

Lokalną atrakcją turystyczną jest zbudowana na prywatnej posesji przez pasjonata i pracownika kolei Tomasza Kleinę kolejka wąskotorowa (rozstaw torów 400 mm). Kolejka powstała w 2014 r. jako pętla w ogrodzie ze stacją Żuławka Główna wraz z lokomotywownią, rok później została przedłużona do stacji Żuławka Kurort Letni z pętlą, osiągając długość 800 m ; w późniejszych latach powstała nastawnia oraz dodatkowe ramię  trójkąta torowego. W 2020 roku kolejka miała ok. 400 m toru, 5 zwrotnic (w tym trzy sterowane z nastawni), nastawnię ZG, lokomotywownię z obrotnicą i dwie stacje. Tabor składał się z jednej  lokomotywy spalinowej  Lc1-01 oraz dwóch wagonów pasażerskich serii BT.

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Żuławka_Sztumska_(wieś)

Podsumowanie

Warto zobaczyć ten zabytek, w świetnym stanie, naprawdę spotyka się przez przypadek wiele takich obiektów i my z małżonkiem zwiedzamy spontanicznie. Tak właśnie tu trafiliśmy.

Kolejki wąskotorowej nie widzieliśmy, nadrobimy na drugi raz.

Ruszajcie w kanapy- kościół w Żuławce Sztumskiej godzien odwiedzenia! Kolejka wąskotorowa również! Odwiedźcie za mnie 🙂

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj