Źródła Zygmunta i Elżbiety niedaleko Złotego Potoku w województwie śląskim

0
648

Niedawno, odwiedzając rodzinę w Janowie z moim kochanym Małżonkiem, przypomniałam sobie, że warto by przybliżyć Wam, Drodzy Sympatycy 50ok.pl, że oprócz malowniczego parku i pałacu rodu Raczyńskich i dworku Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, które opisywałam na tej stronie, warto odwiedzić niedaleko położone Źródła Zygmunta i Elżbiety .

Tablica niedaleko źródeł, zdjęcie zrobiłam parę lat temu_ fot. Johanka

Parę słów o tym miejscu

Zdjęcia pochodzą sprzed kilku laty, byłam tam wielokrotnie, kiedyś jak się robiło zdjęcia czarno białe, słabo tu wychodziły, bo jest taki półmrok, teraz, dzięki technice, kolorowe choć w części oddają piękno tych okolic.

Tablica niedaleko źródeł, zdjęcia zrobiono kilka lat temu _ fot. Johanka

Jak czytamy na tablicy informacyjnej:

„Źródła Zygmunta wraz ze Źródłami Elżbiety stanowią największy system wywietrzysk na obszarze zlewni Wiercicy. Nazwy nadał źródłom poeta Zygmunt Krasiński, który uczcił w ten sposób swego syna, również Zygmunta i córkę Elżbietę. Ilość czynnych wypływów źródeł Zygmunta zmienia się na przestrzeni lat. Aktualnie woda wypływa z 10-ciu szczelin.Zimne, dobrze natlenione wody źródliska mają swoja, specyficzną faunę. Żyją tu m.in. liczne wypławki kątogłowe, larwy jętek oraz ślimak źródlarka karpacka. Do niedawna występował wypławek alpejski, który wyginął na skutek zaniku wypływów zasilających górną misę źródliska w 1988 roku. Piaszczyste łachy w korycie rzeki Wiercicy nieco poniżej źródeł porasta zespół roślinny złożony z rzeżuchy gorzkiej,mięty wodnej i endemicznej warzuchy polskiej wprowadzonej tu sztucznie, celem ratowania wygasającej populacji tego gatunku.

Wykonano ze źródeł środków z WFOŚiGW w Katowicach.”

źródło: tablica koło źródeł, której zdjęcie zamieszczam, podobno teraz jest nowa tablica.

I jeszcze trochę wiadomości…

Źródło Zygmunta – źródło rzeki Wiercica w Dolinie Wiercicy, w obrębie miejscowości Siedlec w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Janów. Znajduje się na dnie tej doliny, około 200 m na północny wschód od skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 793 z drogą do Siedlec. Przy skrzyżowaniu znajduje się parking samochodowy[1]. Do źródła można od parkingu podejść ścieżką dydaktyczną „Złota kraina pstrąga”[2]. Źródło znajduje się na obszarze rezerwatu przyrody Parkowe. Obok niego jest Źródło Elżbiety. Czasami obejmowane są wspólną nazwą Źródło Zygmunta i Elżbiety[3].

Nazwę źródłowi nadał przebywający tutaj z rodziną poeta Zygmunt Krasiński. W ten sposób uczcił swego syna Zygmunta. Jest to źródło wypływowe, krasowe o zmiennej wydajności i temperaturze 9–11 °C. Wypływająca z niego woda ma bardzo wysoką klasę czystości A1, mineralizację 200–500 mg/l, twardość 2,5–10 mval/l i odczyn 7,4–8 pH. O czystości wody świadczy występujący w niej kiełż zdrojowy. Woda ze źródła tworzy Potok Zygmunta o długości 500 m i głębokości dochodzącej do 2 m. Przy źródle ma on szerokość 10 m. Po kilkudziesięciu metrach łączy się z potokiem wypływającym ze Źródła Elżbiety[3].”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Źródło_Zygmunta

I jeszcze dwa słowa…

Oprócz opisywanych źródeł można w lesie spotkać skały jurajskie, tworzące klimatyczne formy, jedna z bardziej znanych to Diabelskie Mosty , stary las otaczający źródła daje cień i można wypocząć. Niedaleko źródeł jest parking, od kilku lat stoi toaleta, także wszystko co potrzeba strudzonym turystom.

Dalej są stawy hodowalane, gdzie można nabyć ryby zarówno świeże jak i wędzone, w większości pstrągi.

Anegdota

Jako rodzinną anegdotę podam, że kolega mojego taty, który tu pojechał z nami na wycieczkę na Jurę, brodził nogami w wodzie i rozlewisku źródeł. Byliśmy tu jakąś godzinę, zmęczeni po zwiedzaniu pałacu i dworku w Złotym Potoku.

Jak sam powiedział, brodzenie go zrelaksowało, schłodziło, albowiem był wówczas upał, jednakże zimno tak mu „zablokowało” nogi, że „odtajał” dopiero jak przyjechał swym samochodem do Zawadzkiego, a to jest od źródeł do nas jakieś 85 km. Także ostrożnie z brodzeniem Drodzy Państwo.

Podsumowanie

Ciekawe miejsca na Jurze Krakowsko Częstochowskiej to jak widzicie Szanowni Państwo, nie tylko skały, ale i takie jak to, są one częścią rezerwatu Parkowe.

Polecam Wam na wakacje, zimą za stromo i można się poślizgnąć. Niestety wózki i podobne sprzęty tu nie wjadą, a szkoda.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj