Zachwycający rynek w Koziegłowach, w województwie śląskim

0
405

Kiedy niedawno jechałam na odwiedziny do rodziny, nie chcąc przedzierać się przez Częstochowę, wybrałam drogę przez Koziegłowy. Oczywiście jako najlepszy kierowca świata był ze mną ukochany Małżonek Johanki.

Parę słów o mieście

Jest to urocze miasteczko położone w województwie śląskim, w powiecie Myszków, mieści się tu siedziba władz gminy miejsko- wiejskiej Koziegłowy. Same miasto uzyskało lokację miejską w 1402 roku, zdegradowane w 1870 roku, ponowne nadanie prac miejskich nastąpiło w roku 1950.

Z czasów historycznych było miastem biskupstwa krakowskiego w ówczesnym księstwie siewierskim, w końcu XVI wieku.

Okres powojenny

” Po zakończeniu wojny miasto w 1945 wraz z powiatem zawierciańskim weszły do nowo tworzonego województwa śląskiego, późniejszego województwa katowickiego. W 1949 lub 1950 Koziegłowy odzyskały prawa miejskie. Do 1954 miasto było siedzibą dwóch gmin: Koziegłowy i gminy Rudnik Wielki. 1 stycznia 1956 weszło w skład nowo utworzonego powiatu myszkowskiego[11]. W 1961 liczyło 26,24 km² powierzchni oraz 3092 mieszkańców. 80% mieszkańców pracowało głównie w rolnictwie, a także zajmowało się przemysłem ludowym: wyrobem plecionych kapeluszy, koszyków, sztucznych kwiatów, dywaników oraz ozdób choinkowych. W mieście funkcjonowały szkoły podstawowe oraz liceum[11]. W roku 1974 urodziła się w Koziegłowach Wioletta Grzegorzewska, pisarka nominowana do Nagrody Nike oraz do Międzynarodowej Nagrody Bookera, znana na świecie jako Wioletta Greg.”

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Koziegłowy_(miasto)

Rewitalizacja rynku w 2010 roku

„Rynek – serce miasta Koziegłów, po wielu latach starań i zabiegów doczekał się rewitalizacji. Jego układ od XTV w. nie uległ znacznym zmianom, różnic można dopatrzeć się w odnawianych na bieżąco elewacjach budynków i architekturze roślinnej skweru. Przez wiele lat rynek był miejscem targowym, co powodowało coraz większą jego degradację. Zmiana lokalizacji targowiska stała się początkiem działań w kierunku rewitalizacji rynku. Gmina i Miasto Koziegłowy, podpisała umowę na wykonanie robót budowlanych pn. „Rewitalizacja rynku w Koziegłowach\” w ramach RPOWSL na lata 2007-2013. Przedmiotem projektu była rewitalizacja zdegradowanego rynku w Koziegłowach i nadanie mu funkcji turystycznych, rekreacyjnych, gospodarczych i kulturalnych. Powierzchnia wyremontowanej i przebudowanej infrastruktury publicznej na terenie zrewitalizowanym to 6231,6 m2. W ramach projektu przeprowadzono prace modernizacyjne istniejącej płyty rynku, polegające na wykonaniu nowej nawierzchni rynku z kostki brukowej granitowej, oświetleniu terenu, wykonaniu fontanny oraz prace wykończeniowe. Zmodernizowane zostały również nawierzchnie dwóch dróg gminnych, okalających rynek od części północnej i zachodniej oraz wykonany został remont istniejącej kanalizacji deszczowej. Projekt miał na celu przyczynić się do uzyskania jednolitego charakteru zabudowy i klimatu historycznego rynku oraz pozwolić na jego wielofunkcyjne wykorzystanie. Rewitalizacja została zakończona w 2011 r. Realizowana inwestycja była objęta ochroną konserwatorską, wynikającą z faktu wpisania do rejestru zabytków układu urbanistycznego Koziegłów. „

źródło :https://npp.slaskie.pl/vote/content/edition_8_project_250

/…/

„Celem projektu było wielofunkcyjne wykorzystanie zdegradowanego obszaru rynku. Rewitalizacja przyczyniła się również do nadania mu nowych funkcji turystycznych, rekreacyjnych i kulturalnych. Przekształcony teren stał się atrakcją turystyczną i miejscem kultury. Architektura, która powstała na rynku tj. wielobarwna fontanna z trzema kozimi głowami (symbol historyczny Koziegłów) oraz drewniane pergole, kolorowe klomby w okresie letnim a także oświetlona choinka, kurtyna świetlna oraz nowy, dodatkowy produkt, świetlista fontanna w okresie zimowym, stanowią wspaniała atrakcję dla mieszkańców, przejezdnych a także osób odwiedzających Koziegłowy. W tym miejscu spotykają się całe rodziny, znajomi, wycieczki szkolne itp. Pamiątkowe zdjęcie przy tych atrakcjach jest nieodzownym elementem dla odwiedzających. Przypuszczalna liczba turystów to około 10 000 rocznie.

Realizacja projektu sprawiła, iż teren ten stał się bardziej przyjaznym miejscem. Rewitalizacja rynku pozwoliła na uzyskanie jednolitego charakteru zabudowy i klimatu historycznego rynku oraz umożliwienie jego wielofunkcyjnego wykorzystania. W lipcu 2011r. na rynku w Koziegłowach odbyło się uroczyste otwarcie rynku po rewitalizacji w nawiązaniu do historii i tradycji towarzyszyły im liczne atrakcje, występy oraz koncerty.”

źródło :https://npp.slaskie.pl/vote/content/edition_8_project_250

Ciekawostka

„W teleturnieju „Milionerzy”[12] w dniu 10.05.2023. było pytanie za 40 tys. zł.: Mogą grasować i mogą grasejować. Należało wybrać odpowiedź D – koziegłowianki. Koziegłowianka to mieszkanka miejscowości Koziegłowy leżącej pod Częstochową. (Są także 4 wsie). Zatem grasować i grasejować, czyli wymawiać spółgłoskę 'r’ z wibracją języczka, mogą koziegłowianki.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koziegłowy_(miasto)#Zabytki

Koziegłowy -stolica „zagłębia choinkowego”

„W centrum rynku stworzono również teren na właściwe eksponowanie i promowanie produktów oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców, a jak wiadomo Koziegłowy słyną z produkcji sztucznych choinek. Tzw. „Zagłębie sztucznych choinek”. Można powiedzieć, że cały grudzień w miasteczku trwa „Święto Choinki”. W tym okresie Koziegłowy przystrojone są pięknymi choinkami, girlandami, kolorowymi ozdobami. Przyjezdni mogą dowiedzieć się wszystkiego o produkcji i kupić sobie drzewko (sztuczne)–dekorowane w zależności od świąt, wydarzeń. Do najstarszego rzemiosła w Koziegłowach jak twierdzą znawcy sztuki ludowej zaliczane jest plecionkarstwo. Z różnych materiałów szczególnie wiór z którego wyrabia się kapelusze i inne ozdoby. To dzięki nim miasteczko zawdzięcza swój rozgłos w całym kraju i zagranicą.”

źródło: https://npp.slaskie.pl/vote/content/edition_8_project_250

Podsumowanie

Zapraszam na urokliwy rynek w Koziegłowach, są tu w mieście jeszcze trzy kościoły, parę miejsc do zwiedzenia, które zapewne odwiedzę i opiszę na tej stronie.

Niemniej zapewniam, że wizyta w Koziegłowach będzie wartościowa turystycznie.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj